TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zmiany w Radomiu. Nowy przystanek, nowe rozjazdy
InfoRail.pl - Opublikowano: 09.07.2020 13:45:50
Zmiany w Radomiu. Nowy przystanek, nowe rozjazdy (foto: PKP PLK)

PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczają blisko 30 mln zł na budowę nowego przystanku w Radomiu.

PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczają blisko 30 mln zł na budowę nowego przystanku w Radomiu.

Jak podała Spółka mieszkańcom miasta przystanek Radom Wschodni zwiększy dostępność do kolei i ułatwi podróże. Sprawną i bezpieczną obsługę pociągów z Radomia, Warszawy i Dęblina zapewniać mają natomiast nowe rozjazdy – ważne elementy linii kolejowej. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę o wartości 29,5 mln zł (netto) na budowę nowych rozjazdów na stacji Radom. Wykonawcą zadania jest Zakład Robót Komunikacyjnych – DOM w Poznaniu.

Cieszę się, że prace związane z budową nowego przystanku Radom Wschodni idą sprawnie. To ważna inwestycja, która mieszkańcom miasta przybliży kolej. Tylko w zeszłym roku, w ramach Krajowego Programu Kolejowego na polskiej sieci kolejowej przybyło 20 nowych przystanków. To realne zwiększenie dostępu do kolei, eliminacja wykluczenia komunikacyjnego w wielu miejscach kraju – powiedział Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Do października

Podstawowy zakres inwestycji zostanie zrealizowany do końca października. Zamontowane zostaną dwa rozjazdy. Specjalny rozjazd łukowy zostanie dostarczony na plac budowy w gotowych blokach, co ułatwi i przyspieszy jego montaż. Zabudowa pozostałych rozjazdów, nastąpi w kolejnym etapie prac.

Budowa nowego przystanku Radom Wschodni zapewni lepszą komunikację i możliwość łączenia różnych środków transportu. W mieście, poza przystankiem Radom Wschodni, mieszkańcy zyskają trzy dodatkowe przystanki. Kolej uzupełnia system komunikacyjny i zapewni lepsze dojazdy do pracy i szkoły oraz wyjazdy okazjonalne – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W kwietniu PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na opracowanie dokumentacji projektowej na nowy przystanek Radom Wschodni. Peron wyspowy będzie zlokalizowany pod wiaduktem drogowym w ciągu ulicy Żeromskiego. Schody ruchome i winda zostaną wybudowane przez miasto podczas przebudowy wiaduktu drogowego na ulicy Żeromskiego. Na przystanku będą mogły się zatrzymywać pociągi regionalne i dalekobieżne.

Kolej w Radomiu zmienia się

PKP PLK podały, że na stacji Radom zamontowany jest nowy system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dla podróżnych przygotowano 61 wyświetlaczy oraz infokiosków. Na wyświetlaczach podawane są informacje o odjazdach i przyjazdach pociągów. Na infokioskach pasażer może odczytać aktualny rozkład jazdy. Dla sprawdzenia właściwej pracy urządzeń do sierpnia jest okres testów.

W ramach inwestycji między Warszawą a Radomiem zostaną wybudowane trzy nowe radomskie przystanki: Radom Stara Wola, Radom Brzustówka, Radom Gołębiów. Widać już zarys peronu przystanku Radom Stara Wola – wykonawca ustawił konstrukcje ścianek. Przygotowywany jest teren pod nowe tory.

Od Warki do Radomia budowany jest nowy drugi tor. Ułożone zostały szyny i podkłady na 22 kilometrowym odcinku. Gotowy jest już nowy most kolejowy nad Pilicą. Układane są nim tory. Między Czachówkiem a Warką położono tor na ponad 18 km odcinku. Na przystankach i stacjach budowane są nowe perony.

Przywrócenie jednotorowego ruchu na odcinku Warka – Radom planowane jest w grudniu 2020 roku. Zakończenie wszystkich prac na tym odcinku planowane jest w II połowie 2021 roku. Zakończenie wszystkich prac pomiędzy Czachówkiem i Warką przewidywane jest w IV kwartale 2020 roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Radom
stacja