TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zmiany w ofercie Kolei Dolnośląskich, bez kilku ofert Przewozów Regionalnych
InfoRail.pl - Opublikowano: 23.08.2018 19:36:47 1 komentarz
Zmiany w ofercie Kolei Dolnośląskich, bez kilku ofert Przewozów Regionalnych

Od 1 września wprowadzonych zostanie wiele zmian w ofertach biletowych Kolei Dolnośląskich. Przewoźnik znacznie ogranicza współpracę z Przewozami Regionalnymi.

Od 1 września wprowadzonych zostanie wiele zmian w ofertach biletowych Kolei Dolnośląskich. Przewoźnik znacznie ogranicza współpracę z Przewozami Regionalnymi.

Największa zmiana zaszła w regulaminie oferty Dobry Bilet, który pozostaje dla relacji: Dzierżoniów – Świdnica; Jawor – Legnica; Jelenia Góra – Szklarska Poręba; Piechowice – Szklarska Poręba oraz Strzegom – Świdnica. Dla pozostałych relacji wprowadzona została nowa oferta biletowa "Taryfa Aglomeracyjna", która zakłada wprowadzenie jednolitej taryfy wokół największych miast województwa: Wrocławia, Wałbrzycha, Jeleniej Góry oraz Kłodzka.

Kolejna ważna zmiana dotyczy biletu "Podróżuj z KD", który od 1 września będzie nosił nazwę "Weekend z KD". Zmianie uległa także cena, która wzrosła z 35 zł na 47 zł. Okresy obowiązywania biletu pozostają bez zmian. Wprowadzona została również nowa oferta pn. "Kibicuj z KD". Ma ona ujednolicić zasady obowiązywania wszystkich klubów piłkarskich, z którymi Koleje Dolnośląskie współpracują. Aktualizacji uległy także ceny Biletów Zintegrowanych weekendowych dla Gór Sowich oraz Karpacza, ich ceny wynoszą teraz odpowiednio: 50 zł i 60 zł.

Od początku miesiąca nie będą już honorowane bilety Polregio według ofert: REGIOkarnet; Bilet Turystyczny; Bilet Turystyczny + Czechy; Razem w Polskę Standard oraz Razem w Polskę Komfort. Zlikwidowany został również Bilet Jednodniowy ČD, Bilet z ceną zryczałtowaną ("BZZ", który dublował bilety weekendowe) oraz oferta "Razem do Skalnego Miasta" a w "Taryfie Polska-Czechy", od 3 września, nie ma też możliwości przejazdu do Trutnova i Adršpachu.

Wszystkie bilety zakupione w przedsprzedaży przed 1 września 2018 r. zachowują ważność.

Zaprzestanie honorowania REGIOkarnetu, Biletu Turystycznego i Razem w Polskę.

Przeprowadzone badania marketingowe wykazały, że oferta weekendowa "Bilet turystyczny" cieszy się niskim zainteresowaniem ze strony osób korzystających z pociągów KD – w ciągu miesiąca z przejazdów na podstawie tych biletów korzystało ok. 35 osób (ok. 8 w każdy weekend), natomiast dla porównania z oferty weekendowej "Podróżuj z KD" – około 400 osób w każdy weekend.

Podobnie niskim zainteresowaniem cieszyły się oferty REGIOkarnet oraz "Razem w Polskę". Ponadto dalsze honorowanie tych biletów nie znajdowało uzasadnienia ekonomicznego ze względu na bardzo niskie wynagrodzenie KD z tego tytułu. Pragniemy również zauważyć, że honorowanie to miało jednostronny charakter – oferta "Podróżuj z KD" nie jest bowiem honorowana w Przewozach Regionalnych. Obecnie do przejazdów wielokrotnych pociągami KD uprawnia szereg różnego rodzaju ofert – dzięki wprowadzonej zmianie liczba tych ofert ulegnie znacznemu zmniejszeniu, dzięki czemu oferta taryfowa KD stanie się bardziej przejrzysta (obowiązywać będą dwa podstawowe rodzaje biletów na przejazdy wielokrotne: WBS (Wspólny Bilet Samorządowy) za 38 zł – na 24 godziny, Weekend z KD za 47 zł– na weekend) – dla porównania REGIOkarnet kosztował 75 zł i uprawniał do przejazdów w trzy wybrane dni. Nadal pozostanie szeroki asortyment ofert Przewozów Regionalnych, honorowanych w pociągach KD - cała taryfa podstawowa, oferty "Ty i 1,2,3…", "REGIO Senior", honorowane również będą bilety wydane na podstawie REGIO Karty (Taryfa RAZEM).

Podwyższenie ceny oraz zmiana nazwy oferty "Podrózuj z KD". Oferta "Podróżuj z KD" od września będzie nosiła nazwę "Weekend z KD", cena wzrośnie z 35 zł do 47 zł. Dotychczasowa cena została wprowadzona we wrześniu 2014 r., od tego czasu znacznie rozwinęła się zarówno sieć połączeń KD, jak i liczba uruchamianych pociągów w naszym taborze. Dzięki dołączeniu do niego nowoczesnych pojazdów m.in. typu Impuls 45WE, w ostatnich latach wzrósł również komfort naszych podróży.

Koleje Dolnośląskie podały, że od 2014 roku uruchomiły przewozy na odcinkach Żary – Forst, Wrocław – Rawicz, Wrocław – Jelcz-Laskowice, Wrocław – Kłodzko – Lichkov, Wałbrzych – Mezimesti, Zgorzelec – Goerlitz, Szklarska Poręba – Harrachov, na których oferta obowiązuje. Mając na uwadze fakt, żę Koleje Dolnośląskie są spółką prawa handlowego, utrzymanie obecnej ceny "Podrózuj z KD" wpływa negatywnie na przychody z biletów, co w dłuższym okresie wymagałoby zwiększenia dofinansowania ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Podwyższenie ceny biletu i zmiana nazwy z "Podróżuj z KD" pozwoli uporządkować ofertę taryfową Spółki (obecnie funkcjonuje u nas ponad 30 różnych ofert i taryf – znacznie więcej niż u innych przewoźników samorządowych).Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Dolnośląskie
bilet
Przewozy Regionalne
  • Zdzich – 25.08.2018

    KD na tym nic nie straci a raczej zyska.Jako mieszkaniec Jeleniej Góry przestałem korzystać z tych ofert już dawno.W naszym regionie pozostał tylko jeden pociąg PR więc problemu nie ma.Jadąc gdzieś dalej i tak większość ludzi obecnie wybiera IC .

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !