TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Ze 120 miast do CPK w czasie nie dłuższym niż 150 minut!
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 29.04.2019 18:04:05 1 komentarz
Ze 120 miast do CPK w czasie nie dłuższym niż 150 minut! (mat. pras.)

Program Kolejowy to połączenie 120 miast Polski z CPK i Warszawą w czasie nie dłuższym niż 150 minut, co oznacza doskonałe skomunikowanie kraju - informuje w poniedziałek na Twitterze Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Program Kolejowy to połączenie 120 miast Polski z CPK i Warszawą w czasie nie dłuższym niż 150 minut, co oznacza doskonałe skomunikowanie kraju - informuje w poniedziałek na Twitterze Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

"Program Kolejowy @STH_Poland #PolskaNaDobrychTorach to 120 miast Polski połączonych z #CPK i Warszawą w czasie nie dłuższym niż 150 minut. To oznacza doskonałe skomunikowanie całego kraju, gdyż Warszawa leży w centrum Polski (...). To 150 nowoczesnych, szybkich i wygodnych pociągów. Nasi producenci taboru mają czas, by opracować projekt i wybudować takie pociągi - tabor, jaki w tej chwili produkujemy to pociągi dostosowane do jazdy z prędkością 160 km/h" - czytamy na Twitterze KPRM.

KPRM napisała także, że program to także szybkie pociągi regionalne łączące stolice województw z miastami powiatowymi. "Z nowej sieci kolejowej będą mogli korzystać wszyscy przewoźnicy. Będą mogli uruchamiać szybkie połączenia kolejowe między miastami w danym województwie" - zapowiedziano.

Według KPRM program kolejowy "to zniesienie wykluczenia komunikacyjnego regionów. Dostępność komunikacyjna jest wyznacznikiem rozwoju danego państwa, tymczasem w Polsce wiele miejscowości utraciło po 1989 roku połączenia kolejowe i autobusowe z resztą kraju".

Wskazano przy tym na poprawę dostępności całego kraju, a nie tylko głównych aglomeracji. "Budowa #CPK i linii kolejowych oznacza, że mieszkańcy wielu miast poniżej 100 tys. mieszkańców uzyskają dostęp do komunikacji kolejowej, której są pozbawieni" - zauważono.

KPRM zwraca uwagę na Twitterze, że kolej jest konkurencyjna w stosunku do transportu drogowego. "Realizacja programu kolejowego dla #CPK spowoduje, że pociągi będą jeździły jeszcze szybciej, podczas gdy dopuszczalnej prędkości samochodów nie da się podnieść" - zauważa KPRM.

Dodano, że Program Kolejowy to także transgraniczne połączenia kolejowe. "Polska leży na przecięciu ważnych europejskich szlaków handlowych, tak więc sieć kolejowa, która będzie budowana w ramach #CPK, podniesie jeszcze bardziej naszą atrakcyjność komunikacyjną" - podkreślono.

Rząd przyjął w poniedziałek nowelizację rozporządzenia w sprawie wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym, przedłożoną przez pełnomocnika rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaja Wilda.

"Realizacja komponentu kolejowego CPK stanowi podstawowy element przedsięwzięcia pozwalający na skomunikowanie nowego portu lotniczego z Warszawą i Łodzią oraz stworzenie ogólnokrajowego systemu międzyregionalnych kolejowych przewozów pasażerskich, obejmujących wszystkie regiony kraju, którego głównym węzłem będzie CPK" - napisano.

Jak wskazano, skomunikowanie CPK z najbliższymi dużymi miastami – Warszawą i Łodzią – zostanie zrealizowane poprzez budowę nowej linii kolejowej dużych prędkości. Umożliwi to osiągnięcie czasu przejazdu z CPK do Warszawy wynoszącego ok. 15 minut, a z CPK do Łodzi ok. 25 minut. Oznacza to, że czas przejazdu do CPK będzie konkurencyjny względem obecnego czasu dojazdu do podstawowych lotnisk obu miast.

W bezpośredniej bliskości terminala lotniczego ma powstać dworzec kolejowy o wielkości i rozwiązaniach odpowiednich do planowanej liczby pociągów i pasażerów. Skomunikowanie CPK z Warszawą i Łodzią, wraz z przyległymi liniami kolejowymi, stanowi tzw. etap zerowy komponentu kolejowego, obejmujący budowę ok. 140 km nowych linii kolejowych. Dalsze etapy prac mają pozwolić na poprawę skomunikowania CPK ze wszystkimi regionami kraju przez budowę nowych elementów sieci kolejowej oraz stworzenie ogólnokrajowego systemu międzyregionalnych kolejowych przewozów pasażerskich.

"Planuje się uzyskanie połączenia CPK z każdą z głównych aglomeracji Polski w czasie do 2,5 godziny w tzw. etapie pierwszym oraz docelowo w tzw. etapie drugim – w czasie do 2 godzin" - napisano.

Centralny Port Komunikacyjny - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną - węzłem przesiadkowym zlokalizowanym między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. CPK zakłada intensywny rozwój sieci połączeń kolejowych oraz drogowych na terenie całego kraju. Umożliwią one przejazd pomiędzy Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie do 2,5 godziny.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CPK
rząd
 • Maciej Smoliński – 29.04.2019

  "Planuje się uzyskanie połączenia CPK z każdą z głównych aglomeracji Polski w czasie do 2,5 godziny" - ze Szczecinem też? ;) Bo niedawno przy Szczecinie była informacja "* nie dotyczy" 🤔

 • Mateusz Jadziński – 29.04.2019

  Jeżeli bierzemy się za robotę z CPK to raz i porządnie zacząć, zbudować, skończyć i otworzyć, żeby nie skończyło się jak w Berlinie (skarbonka bez dna)

 • Kaczmarek Mateusz – 29.04.2019

  oj boli dupa niedowiarków <3

 • Michal Braun – 29.04.2019

  Proble w tym ze nie ma CPK:)

 • Sebbastian Pioro – 29.04.2019

  Na czas nie potrafią dziś przyjechać - a tu takie plany 😂😂😂😂 pewnie PiS stworzy ustawę iż pociągi będą przyjeżdżać w tyle i tyle czasu

 • Łukasz Oklesiński – 29.04.2019

  To się nazywa szeroko zakrojona kampania wyborcza 😁.

 • Michał Grossmann – 29.04.2019

  Bydgoszcz jak zwykle nie istnieje w ambitnych rządowych planach...

 • Ryszard Kownacki – 29.04.2019

  latanie to luksus dla burżuji więc państwo nie powinno dokładać ani na lotnisko ani na drogi ani na koleje do niego

 • Marek Stelmasik – 29.04.2019

  A potem była pobudka

 • kolejFAN – 30.04.2019

  paranoja..szklane domy? jak nazwać takie fantasmagorie ?

 • Janusz Walczyna – 30.04.2019

  Nie wygląda na to, by CPK kiedykolwiek powstał. Nie ma zaplanowanych środków w budżecie, gwarancji finansowych, przetargów, wstępnych umów. Typowa partyjna kiełbasa wyborcza 😃

 • Dariusz Z. Szwejkowski – 30.04.2019

  Pomysł powstał wyłącznie w celu uwiarygodnienia ,,konieczności" wyboru pisu na kolejną kadencję. Nic ponadto.

 • Tomasz Matuszak – 30.04.2019

  Wybudują 120 lotnisk, a co, lotnisko w każdym powiecie, i wtedy zdążą nawet w 100 minut a co. I zamkniemy usta niedowiarkom 😀😀😀

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.