TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zarząd Lubuskiego z absolutorium, 42,5 mln zł dla Przewozów Regionalnych
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 27.06.2017 09:02:47 1 komentarz
Zarząd Lubuskiego z absolutorium, 42,5 mln zł dla Przewozów Regionalnych

Na opłacenie regionalnych przewozów kolejowych na terenie województwa lubuskiego, realizowanych przez Przewozy Regionalne, przeznaczono nieco ponad 42,5 mln zł.

Lubuski sejmik przyjął w poniedziałek sprawozdanie zarządu regionu z realizacji budżetu województwa w 2016 r. i udzielił jego członkom absolutorium. W zeszłym roku dochody regionu zamknęły się w kwocie prawie 431 mln zł, a wydatki wyniosły nieco ponad 386 mln zł.

W porównaniu do planowanych w budżecie 2016 dochodów ich wykonanie było na poziomie 104,32 proc., w wydatki 89,31 proc. przewidywanych na początku zeszłego roku. To pozwoliło na zamknięcie budżet z nadwyżką ponad 44,3 mln zł.

Jak przekazała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak dochody zostały zrealizowane o 17 mln wyżej niż zakładano. Był także wzrost w podatkach PIT i CIT, co w opinii marszałek oznacza, że region się rozwija.

PIT wzrósł z 23,2 mln zł w 2013 do 29,3 mln zł w 2016 r. Podobnie CIT wzrósł z 70,6 mln zł w 2013 do 87,2 mln zł w 2016 r. Wydatki zostały wykonane tylko w 89 proc. Powodem jest fakt, że niektóre inwestycje w ochronie zdrowia zostały bardzo późno rozpoczęte, ale niestety zmieniły się przepisy i to minister zdrowia jest koordynatorem działań w ochronie zdrowia. Musieliśmy czekać na plany działań, które bardzo późno trafiły z ministerstwa. Zaoszczędziliśmy 3 mln zł na odsetkach, a na poręczeniach 2,4 mln zł, natomiast inwestycje drogowe, które zostały rozpoczęte w ub. r. będą realizowane w tym roku - powiedziała Polak.

W planie budżetowym na rok 2016 założono deficyt w wysokości 19,8 mln zł. Budżet województwa jest jednak na plusie. Rezerwę celową zaplanowano na poziomie 7,1 mln zł, z czego rozdysponowano 5,3 mln zł, natomiast rezerwę ogólną zaplanowano na poziomie 2,8 mln zł, z czego rozdysponowano 2,6 mln zł.

Jak poinformował PAP rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski, na sesji absolutoryjnej było 29 z 30 radnych wojewódzkich. Za przyjęciem sprawozdania budżetowego zagłosowało 20 radnych, przeciw było 7, a 2 wstrzymało się od głosu. Natomiast za udzieleniem absolutorium Zarządowi Województwa opowiedziało się 18 radnych, 8 było przeciw, 3 wstrzymało się od głosu.

Dzięki rozważnej polityce finansowej mamy środki na wkłady własne do kolejnych inwestycji. Zarząd miał problemy, żeby powstrzymać niektóre potrzeby, jakich było bardzo dużo, ale dzięki temu możemy spokojnie i bezpiecznie planować na przyszłość - powiedziała Polak.

Największe pieniądze w zakresie zadań inwestycyjnych region przeznaczył na zadania dotyczące transportu i łączności. Wśród dużych projektów zakończonych w 2016 r. była budowa nowego mostu na Warcie w Skwierzynie (ponad 5 mln zł), kontynuacje budowy obwodnic Rzepina i Drezdenka oraz rozbudowy kilku dróg wojewódzkich. Na opłacenie regionalnych przewozów kolejowych na terenie województwa realizowanych przez Przewozy Regionalne przeznaczono nieco ponad 42,5 mln zł, a ponad 6,1 mln zł na dotowanie połączenia lotniczego do Warszawy z samorządowego lotniska w Babimoście.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Przewozy Regionalne
lubuskie
  • www – 27.06.2017

    Utrzymują lotnisko dla jednego połączenia? Czyli dotacja wychodzi około 650 zł na jednego pasażera. No ładnie, bogate województwo...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!