TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Zagrożona unijna dotacja na Elfy II dla SKM Warszawa?
InfoRail.pl - Opublikowano: 09.10.2019 11:15:19 1 komentarz
Zagrożona unijna dotacja na Elfy II dla SKM Warszawa?

W ubiegłym tygodniu media informowały o znacznych opóźnieniach w dostawie Elfów II dla SKM Warszawa. Temat stanowi swoiste tabu i trudno zdobyć wiarygodne informacje w tym zakresie.

W ubiegłym tygodniu media informowały o znacznych opóźnieniach w dostawie Elfów II dla SKM Warszawa. Temat stanowi swoiste tabu i trudno zdobyć wiarygodne informacje w tym zakresie.

Z informacji przekazywanych przez producenta wynika, że pierwsze składy mogą zostać dostarczone dopiero na początku 2020 roku. A to oznacza półroczne opóźnienie, które w konsekwencji może skutkować utratą unijnego dofinansowania. Takie informacje nieoficjalnie dostaliśmy od osoby, która jest blisko tego kontraktu.

Oficjalne stanowisko jest nieco bardziej optymistyczne. Ale też nie odnosi się wprost do przedmiotowej kwestii, co pozwala domniemywać, że unijne dofinansowanie rzeczywiście jest zagrożone.

Jesteśmy w trakcie rozmów z producentem na temat przesunięć w harmonogramie dostaw i analizujemy wszystkie możliwe warianty konsekwencji tego opóźnienia. Pod uwagę weźmiemy te, które pozwolą uniknąć tych zagrożeń – poinformował nas Kamil Migała, rzecznik prasowy SKM Warszawa.

W stołecznym ratuszu czuć jednak pewne zdenerwowanie, bo opóźniają się nie tylko dostawy nowych składów, ale także ich wyjazd na linie. Jak się dowiadujemy nieoficjalnie tylko fakt, że PESA działa dziś w oparciu o wsparcie rządowe fakt ten nie został wykorzystany w kampanii wyborczej.

O tym, że producent kontroluje sytuację zapewniał nas także Maciej Maciejewski, odpowiadający w PESIE za rynek pojazdów szynowych. W rozmowie z InfoRail.pl stwierdził, że dostawy będą zrealizowane tak, aby zamawiający nie stracił unijnego dofinansowania.

Tymczasem termin rozliczenia kontraktu mija w 2020 roku. Strony mają zatem trudne zadanie, zważywszy na fakt, że pierwszy skład nie opuścił nawet terenu bydgoskiej fabryki. Trudno dziś stwierdzić też na jakim etapie są prace. W tej sytuacji trudno się też spodziewać, że SKM kupi 21 pojazdów, a więc wszystkie, łącznie z opcją. Zamówienie podstawowe obejmuje 13 składów.  Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PESA
SKM Warszawa
Elf II
 • Mateusz Sikorzyński – 09.10.2019

  I bardzo dobrze, niech się PESA nauczy robić produkty dobrze, a później niech zamawia tyle ile chce... Powinny być większe kary, to może by się nauczyli zamawiać odpowiednią ilość produktów

 • Kamil Płatos – 09.10.2019

  Czemu mnie to nie dziwi :D

 • Jacek Wolny – 09.10.2019

  Gdyby wygrał Newag, to pewnie wszystkie Impulsy byłyby już dostarczone.

 • Kaszebe – 09.10.2019

  W kuluarach TRAKO ,na Galii w Amber Arenie była powtarzana plotka że ta firma istnieje,pomijając naprawy gwarancyjne tylko by skończyć zamówienie dla DB a potem .... . Powtarzam to tylko była zapewne taka plotka ....; )

 • George Wolnybiegacz – 10.10.2019

  Póki co to zagrożenia utraty dofinansowania ze środków UE nie ma. Temat raczej wypłynął przy okazji kampanii wyborczej i przepychanek między Warszawą a rządem. Ciekawe jaki jest nowy harmonogram dostaw, ale liczę że wszystkie pociągi zostaną wyprodukowane i dostarczone najpóźniej do końca 2021 roku.

 • Michał Paweł Łukasz – 10.10.2019

  Może w siwz napisać jako kryterium doświadczenia terminowość dostaw we wcześniejszych przetargach, od tego jak się firma spóźnia będzie dostawać odpowiednią ilość pkt. Czym dłużej tym mniejsza ilość, a za terminowość 100pkt, może pesa zacznie dbać o to ;)

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.