TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Z Nysy do Opola w niecałą godzinę
InfoRail.pl - Opublikowano: 28.03.2018 11:24:15
Z Nysy do Opola w niecałą godzinę (źródło: Wikipedia/Lichen99, lic. CC BY-SA 3.0 pl)

Podróż pociągiem z Nysy do Opola potrwa niespełna godzinę. Stacje i przystanki będą lepiej przygotowane do obsługi podróżnych, szczególnie osób z ograniczoną mobilnością. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na przejazdach – podały PKP Polskie Linie Kolejowe.

Podróż pociągiem z Nysy do Opola potrwa niespełna godzinę. Stacje i przystanki będą lepiej przygotowane do obsługi podróżnych, szczególnie osób z ograniczoną mobilnością. Zwiększy się poziom bezpieczeństwa na przejazdach – podały PKP Polskie Linie Kolejowe.

Spółka podpisała umowę za ponad 122 mln zł na rewitalizację linii Nysa – Opole z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-20.

Prawie o połowę skróci się czas przejazdu z Nysy do Opola. Odnowiona linia ułatwi podróże mieszkańców Nysy do stolicy województwa i w dalsze regiony kraju. Inwestycja zwiększy także komfort obsługi pasażerów na 2 stacjach – Szydłów i Łambinowice oraz 9 przystankach: Chmielowice, Komprachcice, Tułowice Niemodlińskie, Sowin, Budziszowice, Jasienica Dolna, Mańkowice, Kubice, Wyszków Śląski. Powstaną 2 nowe przystanki – w Nysie i Goszczowicach. Nowe perony będą wyposażone w wiaty, ławki, tablice informacyjne oraz lepiej oświetlone. Dla osób z ograniczoną mobilnością będą odpowiednio przygotowane dojścia.

– Dzięki podpisanej dziś umowie mieszkańcy Opolszczyzny będą mogli podróżować szybciej, bezpieczniej i wygodniej. Rewitalizacja trasy Nysa – Opole wpisuje się w cele Krajowego Programu Kolejowego realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., czyli poprawę ruchu kolejowego, podniesienie standardu podróży na trasach regionalnych i lepsze połączenie z głównymi liniami – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Rewitalizacja obejmie 48 km linii. Dzięki lepszym torom i nowym urządzeniom zabezpieczenia ruchu zwiększy się płynność i przepustowość trasy. Pociągi pasażerskie na odnowionej trasie pojadą 120 km/h, a towarowe 100 km/h. Przebudowane jezdnie i nowe urządzenia rogatkowe zwiększą poziom bezpieczeństwa na 59 przejazdach kolejowo-drogowych. Odnowione będą obiekty inżynieryjne (w tym 6 mostów i 2 wiadukty). Poprawią się warunki przejazdu pociągów towarowych.

Prace na linii planowane są już maju br. Pociągi pomiędzy Nysą a Opolem będą kursowały, lecz w kolejnych fazach inwestycji, na poszczególnych odcinkach, będzie wprowadzana zastępcza komunikacja autobusowa. Prace zostaną zakończone w pierwszej połowie 2020 r.

Wykonawcą umowy Opracowanie dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych – wymiana nawierzchni kolejowej wraz z robotami towarzyszącymi na linii kolejowej nr 287 Nysa – Opole realizowanego w ramach projektu "Rewitalizacja linii kolejowej nr 287 Nysa – Opole" jest firma Skanska S.A.

Wartość umowy wynosi 122,5 mln zł (netto). Umowa jest finansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-20. Umowa będzie realizowana w systemie "projekt i budowa". Wykonawca opracuje dokumentację projektową i uzyska wszystkie niezbędne decyzje i uzgodnienia dla przeprowadzenia robot budowalnych.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Nysa
Opole
modernizacja