TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Z Częstochowy na Jurę. Rowerem!
InfoBike.pl - Opublikowano: 30.08.2018 16:00:42
Z Częstochowy na Jurę. Rowerem!

Do końca wakacji 2019 r. rowerowe połączenie Częstochowy z jurajskim Olsztynem.

Do końca sierpnia 2019 r. powinno powstać wygodne rowerowe połączenie Częstochowy z sąsiednim jurajskim Olsztynem. Planowana na terenie gminy Olsztyn 2,5-kilometrowa droga stanie się m.in. kolejną wygodną dla rowerzystów trasą na Jurę.

Jak podały w środowej informacji władze gminy Olsztyn, tego dnia jej wójt Tomasz Kucharski, a także m.in., prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, wbili pierwsze łopaty na budowie trasy.

Asfaltowa droga o szerokości 4,5 m z trasą rowerową będzie przedłużeniem istniejącej już, ciągnącej się wzdłuż drogi krajowej nr 46 podobnej trasy - od granic Częstochowy do miejscowości Odrzykoń. Nowa droga połączy istniejące szlaki rowerowe od strony Częstochowy z ciągiem ulic na terenie Olsztyna: Asnyka, Kolejową, Lubomirskiego i Kazimierza Wielkiego.

Informację u udzieleniu zamówienia na to połączenie Odrzykonia i Olsztyna miejscowa gmina opublikowała na początku czerwca br. Wykonawcą, za kwotę 2,34 mln zł, będzie Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych "Myszków".

Po drugiej stronie Olsztyna władze gminy przygotowują budowę kolejnej asfaltowej ścieżki z towarzyszącym jej chodnikiem o długości ok. 1,5 km, wzdłuż położonej przy drodze nr 46 miejscowości Przymiłowice. Będzie ona przedłużeniem zbudowanej w ubiegłych latach ścieżki rowerowej od Olsztyna do granicy Przymiłowic.

"Otworzyliśmy oferty i przewidujemy, że budowa chodnika ze ścieżką rowerową w Przymiłowicach ruszy na przełomie września i października tego roku" – ocenił wójt Olsztyna. W tym przetargu – z terminem realizacji w połowie 2019 r. - spłynęły cztery oferty; najtańsza z nich za niespełna 900 tys. zł.

Będą to kolejne już odcinki systemu dróg rowerowych rozwijanych przez Częstochowę i okoliczne gminy – szczególnie w stronę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W lipcu br. władze Częstochowy i sąsiedniego Mstowa udostępniły nowe połączenie rowerowe między nimi. Ścieżka o długości ponad 2 km to efekt listu intencyjnego, jakie Częstochowa i Mstów podpisały pod koniec 2015 r. Obie gminy zobowiązały się wtedy do budowy połączenia rowerowego o długości 700 m po stronie Częstochowy oraz 1,5 km po stronie Mstowa.

Odcinek częstochowski został ukończony jeszcze w listopadzie 2016 r. Oficjalne oddanie do użytku w zdecydowanej większości asfaltowego odcinka zbudowanego przez Mstów miało miejsce w połowie lipca br. na tzw. Przeprośnej Górce – znanym punkcie przystankowym dla zmierzających w kierunku Częstochowy pielgrzymek.

Mstów był pierwszą gminą, z którą Częstochowa podpisała porozumienie ws. budowy połączenia rowerowego. W trakcie realizacji jest umowa z Olsztynem. Dotąd miasto doprowadziło też wygodne trasy rowerowe, z okazji przebudowy dróg krajowych i wojewódzkich, także do gmin Konopiska i Rędziny

Według informacji częstochowskiego samorządu tamtejszy system dróg rowerowych liczy blisko 80 km, miasto stara się też łączyć go z sąsiednimi gminami. Jeden z najdłuższych odcinków sieci częstochowskich dróg rowerowych (ok. 6,5 km), wzdłuż ul. Warszawskiej, łączący miasto z Rędzinami, powstał w 2015 r.

Częstochowa w swoich materiałach promocyjnych akcentuje, że jest jedną z bram na Jurę Krakowsko-Częstochowską, przez którą biegnie m.in. ok. 180-kilometrowy Jurajski Rowerowy Szlak Orlich Gniazd. Szlak ten prowadzi przez najatrakcyjniejsze krajobrazowo tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, a zaczyna się w częstochowskich Alejach Najświętszej Marii Panny.

Znakowany Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd łączy: Częstochowę, Olsztyn, Zrębice, Suliszowice, Ostrężnik, Czatachowę, Niegowę, Mirów, Bobolice, Podlesice, Morsko, Podzamcze, Ryczów, Smoleń, Bydlin, Jaroszowiec, Olkusz, Paczółtowice, Krzeszowice, Rudno oraz Kraków.

Jura Krakowsko-Częstochowska to makroregion geograficzny - pas o długości ok. 80 km ciągnący się między Krakowem a Częstochową. Ze względu na walory krajobrazowe jest on popularny wśród amatorów różnych sportów i rekreacji, m.in. turystyki pieszej, rowerowej, konnej, narciarskiej, motorowej. To również jeden z ulubionych w kraju obszarów dla wspinaczy skałkowych, grotołazów oraz pasjonatów średniowiecznych zamków.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
droga
Częstochowa
Śląskie