TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Września z kasą na elektryczny autobus
PAP InfoBus.pl - Opublikowano: 02.02.2017 18:07:37
Września z kasą na elektryczny autobus

Wrzesiński projekt pn. "Centra przesiadkowe wraz z niezbędną infrastrukturą" o wartości 21 215 889 zł otrzymał dofinansowanie z wielkopolskiego RPO w wysokości 17 432 913 zł.

Do końca roku powstaną we Wrześni (Wielkopolskie) zintegrowane centra przesiadkowe z parkingami i siecią dróg dojazdowych. Przedsięwzięcie kosztować będzie ponad 21 mln zł, przeszło 17 mln pochodzić będzie ze środków UE. We Wrześni powstaną parkingi dla ok. 350 pojazdów, zakupiony zostanie autobus elektryczny obsługujący nowe linie komunikacyjne (przetarg na pojazd już został ogłoszony), zbudowane będą też ciągi pieszo-rowerowe, promenada nad rzeką Wrześnicą, kładki i most łączące m.in. miejski rynek z dworcami autobusowym i kolejowym.

2 lutego w Poznaniu Leszek Wojtasiak z zarządu samorządu województwa wielkopolskiego podpisał w imieniu instytucji zarządzającej Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym na lata 2014-2020 (WRPO) z burmistrzem Wrześni Tomaszem Kałużnym umowę o dofinansowanie projektu pn. "Centra przesiadkowe wraz z niezbędną infrastrukturą". Realizacja przedsięwzięcia ma się przyczynić do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu, usprawnienia komunikacji drogowej, oraz integracji transportu indywidualnego z transportem publicznym.

-"Września intensywnie się rozwija, miasto jest skupione, rośnie problem z komunikacją. Coraz więcej osób zainteresowanych jest transportem publicznym, poruszaniem się rowerami. Staramy się poprawić komunikację dla tych osób, które przemieszczają się z Wrześni i do Wrześni pociągami. Budowane parkingi mają służyć temu, by można było zostawić samochód i dalej poruszać się komunikacją zorganizowaną" - powiedział w czwartek Tomasz Kałużny.

Dzięki udzielonemu dofinansowaniu, w pobliżu miejskiego dworca PKP powstanie zintegrowane centrum przesiadkowe, parking z 90 miejscami postojowymi, oraz zadaszony parking dla ponad 20 rowerów. W obrębie centrum, zainstalowane zostaną tablice informacyjne i infokiosk. Obiekt będzie przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

Inwestycja zakłada również budowę nowych dróg gminnych, łączących centrum przesiadkowe i stację kolejową z dworcem autobusowym i ze ścisłym centrum Wrześni. Powstaną przy nich miejsca postojowe dla ok. 140 aut.

Głównie z myślą o mieszkańcach Wrześni dojeżdżających do pracy poza miasto, stworzone zostanie też centrum przesiadkowe z bezpłatnym parkingiem typu Park&Ride na prawie 150 miejsc postojowych. W bezpośrednim sąsiedztwie powstanie zatoka autobusowa m.in. dla autobusów wożących pracowników do firm w Poznaniu.

Września kupi też autobus elektryczny, który obsługiwać będzie dwie nowe linie komunikacyjne, łączące centra przesiadkowe i kluczowe dla mieszkańców Wrześni obiekty.

Projekt o wartości 21,2 mln zł, otrzyma dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 17,4 mln zł. "Budżet gminy to 220 mln, wartość projektu to ok. 10 proc. naszego budżetu. To w tej chwili nasz największy projekt realizowany dzięki środkom pozyskanym z funduszy unijnych. Gdyby nie te środki, inwestycja zajęłaby nam kilka lat" - powiedział Tomasz Kałużny.

W ramach pierwszego konkursu dotyczącego tzw. niskiej emisji, wielkopolski samorząd wybrał projekty na łączną kwotę ponad 160 milionów zł. (PAP)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Września
unia
RPO