TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wielkopolanie wybrali `powstańcze` nazwy pociągów
InfoRail.pl - Opublikowano: 03.11.2017 08:44:08 4 komentarze
Wielkopolanie wybrali `powstańcze` nazwy pociągów

Zakończyła się akcja "Kolej na Powstanie!", w której internauci i pasażerowie Kolei Wielkopolskich wybrali nazwy związane z Powstaniem Wielkopolskim dla pociągów, które pojawią się na torach regionu w momencie wprowadzenia nowego rozkładu, czyli 10 grudnia tego roku.

Zakończyła się akcja "Kolej na Powstanie!", w której internauci i pasażerowie Kolei Wielkopolskich wybrali nazwy związane z Powstaniem Wielkopolskim dla pociągów, które pojawią się na torach regionu w momencie wprowadzenia nowego rozkładu, czyli 10 grudnia tego roku.

Przypomnijmy, że Koleje Wielkopolskie i Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie z historykami Powstania przygotowały listę 21 nazw. Pociągowi każdej z siedmiu relacji przypisane zostały trzy propozycje. Były one związane z trasą, na której jeździ pociąg i odnosiły się do wydarzeń, które w okresie Powstania Wielkopolskiego rozegrały się w jej okolicach.

"Liczymy na to, że nasza akcja przyczyni się do większego zainteresowania historią Powstania Wielkopolskiego. Pociąg jest tu tylko pretekstem do poznania bliżej miejsc związanych z naszym zwycięskim zrywem sprzed prawie 100 lat" - podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Wielkopolanie mogli wybierać spośród nazw: Bazar, Biedrusko, Cytadela, Danuta, Druh, Drzymała, Helena, Hufiec, Kopanica, Odwach, Powstaniec Wielkopolski, Poznańczyk, Ratusz, Rzepicha, Ułan, Skaut, Sokół, Strzelec, Wiarus, Wiatraki i Zdziechowa. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy oddali głosy. Wyniki, zwłaszcza pod koniec, zmieniały się dynamicznie, np. "Zdziechowa" znacznie wyprzedziła prowadzącego długo "Ułana", "Odwach" niespodziewanie zepchnął z pierwszego miejsca "Helenę", a "Cytadela" - rzutem na taśmę - minimalnie wygrała z "Drzymałą".

Wyniki końcowe przedstawiają się następująco:

• Poznań – Kutno "POWSTANIEC WIELKOPOLSKI" (65% głosów)

• Poznań – Mogilno "ZDZIECHOWA" (59% głosów)

• Poznań – Gołańcz "RZEPICHA" (47% głosów)

• Poznań – Zbąszynek "ODWACH" (41% głosów)

• Poznań – Wolsztyn "CYTADELA" (38% głosów)

• Leszno – Zbąszynek "SOKÓŁ" (43% głosów)

• Leszno – Ostrów Wlkp. "POZNAŃCZYK" (63% głosów).

By zagłosować, należało odwiedzić facebookowy profil "27 grudnia - Powstanie Wielkopolskie" i w specjalnie przygotowanej ankiecie wybrać powstańcze nazwy dla pociągów Kolei Wielkopolskich. Pasażerowie Kolei Wielkopolskich, którzy nie mają profilu facebookowego, także mogli wziąć udział w plebiscycie. W pociągach pojawiły się hostessy wyposażone w tablety. Wyjaśniały one zainteresowanym pasażerom zasady udziału w plebiscycie i pomagały dokonać wyboru na ekranie tabletu. Jedynym warunkiem udziału w zabawie było podanie adresu e-mail. Głosujący w pociągach dostawali od nas pamiątkową naklejkę z motywem powstańczym. Dla głosujących w internecie nagrodą była specjalna tapeta do ściągnięcia na komputer. Plebiscyt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem - oddano 3779 głosów.

W tym roku obchodzimy 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a na horyzoncie jawi już 100. Rocznica... W jubileuszowy rok 2018 "wjedziemy" zatem pociągami Kolei Wielkopolskich, które nosić będą nazwy związane z Powstaniem Wielkopolskim.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Wielkopolskie
 • kolejFAN – 03.11.2017

  żenująca bogoojczyźniana szopka.

 • New – 05.11.2017

  Żenujący komentarz powyżej.

 • mim – 06.11.2017

  Fajna promocja historii Polski i historii lokalnej.

 • allensteiner – 06.11.2017

  A dlaczego nie nazwy niemieckie ? Ostatecznie dotyczy to historycznej pruskiej prowincji Posen!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!