TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wielkopolanie wybrali `powstańcze` nazwy pociągów
InfoRail.pl - Opublikowano: 03.11.2017 08:44:08 4 komentarze
Wielkopolanie wybrali `powstańcze` nazwy pociągów

Zakończyła się akcja "Kolej na Powstanie!", w której internauci i pasażerowie Kolei Wielkopolskich wybrali nazwy związane z Powstaniem Wielkopolskim dla pociągów, które pojawią się na torach regionu w momencie wprowadzenia nowego rozkładu, czyli 10 grudnia tego roku.

Zakończyła się akcja "Kolej na Powstanie!", w której internauci i pasażerowie Kolei Wielkopolskich wybrali nazwy związane z Powstaniem Wielkopolskim dla pociągów, które pojawią się na torach regionu w momencie wprowadzenia nowego rozkładu, czyli 10 grudnia tego roku.

Przypomnijmy, że Koleje Wielkopolskie i Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie z historykami Powstania przygotowały listę 21 nazw. Pociągowi każdej z siedmiu relacji przypisane zostały trzy propozycje. Były one związane z trasą, na której jeździ pociąg i odnosiły się do wydarzeń, które w okresie Powstania Wielkopolskiego rozegrały się w jej okolicach.

"Liczymy na to, że nasza akcja przyczyni się do większego zainteresowania historią Powstania Wielkopolskiego. Pociąg jest tu tylko pretekstem do poznania bliżej miejsc związanych z naszym zwycięskim zrywem sprzed prawie 100 lat" - podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Wielkopolanie mogli wybierać spośród nazw: Bazar, Biedrusko, Cytadela, Danuta, Druh, Drzymała, Helena, Hufiec, Kopanica, Odwach, Powstaniec Wielkopolski, Poznańczyk, Ratusz, Rzepicha, Ułan, Skaut, Sokół, Strzelec, Wiarus, Wiatraki i Zdziechowa. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy oddali głosy. Wyniki, zwłaszcza pod koniec, zmieniały się dynamicznie, np. "Zdziechowa" znacznie wyprzedziła prowadzącego długo "Ułana", "Odwach" niespodziewanie zepchnął z pierwszego miejsca "Helenę", a "Cytadela" - rzutem na taśmę - minimalnie wygrała z "Drzymałą".

Wyniki końcowe przedstawiają się następująco:

• Poznań – Kutno "POWSTANIEC WIELKOPOLSKI" (65% głosów)

• Poznań – Mogilno "ZDZIECHOWA" (59% głosów)

• Poznań – Gołańcz "RZEPICHA" (47% głosów)

• Poznań – Zbąszynek "ODWACH" (41% głosów)

• Poznań – Wolsztyn "CYTADELA" (38% głosów)

• Leszno – Zbąszynek "SOKÓŁ" (43% głosów)

• Leszno – Ostrów Wlkp. "POZNAŃCZYK" (63% głosów).

By zagłosować, należało odwiedzić facebookowy profil "27 grudnia - Powstanie Wielkopolskie" i w specjalnie przygotowanej ankiecie wybrać powstańcze nazwy dla pociągów Kolei Wielkopolskich. Pasażerowie Kolei Wielkopolskich, którzy nie mają profilu facebookowego, także mogli wziąć udział w plebiscycie. W pociągach pojawiły się hostessy wyposażone w tablety. Wyjaśniały one zainteresowanym pasażerom zasady udziału w plebiscycie i pomagały dokonać wyboru na ekranie tabletu. Jedynym warunkiem udziału w zabawie było podanie adresu e-mail. Głosujący w pociągach dostawali od nas pamiątkową naklejkę z motywem powstańczym. Dla głosujących w internecie nagrodą była specjalna tapeta do ściągnięcia na komputer. Plebiscyt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem - oddano 3779 głosów.

W tym roku obchodzimy 99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a na horyzoncie jawi już 100. Rocznica... W jubileuszowy rok 2018 "wjedziemy" zatem pociągami Kolei Wielkopolskich, które nosić będą nazwy związane z Powstaniem Wielkopolskim.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Wielkopolskie
 • kolejFAN – 03.11.2017

  żenująca bogoojczyźniana szopka.

 • New – 05.11.2017

  Żenujący komentarz powyżej.

 • mim – 06.11.2017

  Fajna promocja historii Polski i historii lokalnej.

 • allensteiner – 06.11.2017

  A dlaczego nie nazwy niemieckie ? Ostatecznie dotyczy to historycznej pruskiej prowincji Posen!

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.