TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wieliczka z unijną kasą na autobusy
INFOBUS.PL - Opublikowano: 18.10.2017 10:19:39 2 komentarze
fot. malopolska.pl

Mieszkańcy Wieliczki mogą mieć powody do radości. Już wkrótce do pracy czy szkoły zawiozą ich nowe, komfortowe, a przede wszystkim ekologiczne autobusy. Ale to nie wszystko.

Mieszkańcy Wieliczki mogą mieć powody do radości. Już wkrótce do pracy czy szkoły zawiozą ich nowe, komfortowe, a przede wszystkim ekologiczne autobusy. Ale to nie wszystko.

W ramach inwestycji wartej ponad 22 mln zł zostanie przebudowany parking przy stacji kolejowej oraz istniejące przystanki autobusowe. Na zrealizowanie tych zadań gmina Wieliczka otrzymała ponad 11,5 mln zł z RPO WM 2014-2020.

Umowę gwarantującą dofinansowanie tych projektów na ręce burmistrza Wieliczki Artura Kozioła przekazał wicemarszałek Wojciech Kozak.

"Wielicka inwestycja to projekt niezwykle ważny z punktu widzenia mieszkańców. Te ponad 11,5 mln zł pochodzące z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 pozwolą zakupić niskoemisyjne, fabrycznie nowe i komfortowe autobusy, które będą też kolejnym krokiem w kierunku poprawy jakości powietrza w Małopolsce. Przy okazji realizacji tego projektu uda się również zbudować oraz zintegrować infrastrukturę komunikacyjną w gminie, która zdecydowanie poprawi komfort podróżowania mieszkańców oraz turystów, tak licznie odwiedzających Wieliczkę" – mówił wicemarszałek Wojciech Kozak.

Mieszkańcy Wieliczki dzięki przekazanej umowie już wkrótce zyskają 12 autobusów, które będą nie tylko wygodne i nowoczesne, ale przede wszystkim ekologiczne. To kolejny krok w stronę ograniczania niskiej emisji w Małopolsce. Nowe pojazdy będą obsługiwać 6 dotychczasowych linii transportu publicznego w gminie. Wśród nich znajdzie się 8 autobusów klasy maxi oraz po 2 klasy midi i mini. Wszystkie autobusy będą spełniać normę emisji spalin Euro 6. Każdy będzie wyposażony m.in.: w klimatyzację, monitoring, porty/ładowarki USB oraz automaty biletowe, w których pasażerowie zapłacą za bilet nie tylko gotówką (monetami), ale także kartą płatniczą.

Drugą część inwestycji stanowi przebudowa parkingu Park&Ride przy ul. E. Dembowskiego i Dworca PKP Wieliczka – Rynek, z którego każdego dnia korzystają setki mieszkańców regionu dojeżdżający każdego dnia do pracy oraz turyści z kraju i zagranicy odwiedzający to solne miasto. Po przebudowie parking będzie bardziej przestronny i pomieści więcej samochodów.

Na miejscu powstanie też dwukondygnacyjny budynek, przeznaczony na punkt obsługi podróżnych, pojawią się też tablice informacyjne dla pasażerów. Ponadto zostanie zakupiony stacjonarny automat biletowy, kompatybilny z systemem Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, który zdecydowanie usprawni zakup biletów. Budynek dworca kolejowego oraz jego otoczenie będzie monitorowane. Na parkingu powstaną nowe chodniki dla pieszych, a z myślą o tych, którzy chcieliby dojechać na dworzec na dwóch kółkach zostaną zamontowane stojaki rowerowe.

Zadbano też o zaplecze dla autobusów. Specjalnie dla nich zostanie wybudowany parking i garaż. Na terenie miasta i gminy zostaną też przebudowane istniejące przystanki autobusowe, będą zamontowane 103 nowe wiaty przystankowe, pod którymi będzie można poczekać na autobus i schronić się przed deszczem.

Mieszkańcy ze wszystkich tych udogodnień, które zdecydowanie poprawią komfort ich życia, będą mogli korzystać już wiosną 2019 roku.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Wieliczka
UM
Małopolska
unia
RPO
Małopolskie
tabor
  • :-)) – 18.10.2017

    Brawo Solar:-)

  • jack – 18.10.2017

    A kiedy przetarg na autobusy

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!