TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wąskotorówką na Słowację? Wirtualnie za unijną kasę
InfoRail.pl - Opublikowano: 14.12.2018 17:00:01
Wąskotorówką na Słowację? Za unijną kasę

11 grudnia 2018 roku Komisja Europejska zatwierdziła zmianę programu współpracy transgranicznej Polska-Słowacja.

11 grudnia 2018 roku Komisja Europejska zatwierdziła zmianę programu współpracy transgranicznej Polska-Słowacja.

Zmiana polega na zwiększeniu budżetu o 23,6 mln euro. Są to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), które pierwotnie były przeznaczone na współpracę na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej Dodatkowe fundusze zostaną wykorzystane na dofinansowanie kilkunastu projektów z listy rezerwowej polsko-słowackiego programu. Wszystkie przedsięwzięcia, które znajdują się na tej liście, dotyczą ochrony oraz rozwoju dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza. Podpisywanie umów rozpocznie się w I kwartale 2019 roku.

- Cieszę się, że procedura przesunięcia środków finansowych do programu Polska-Słowacja dobiegła końca. Dzięki temu polsko-słowackie pogranicze stanie się bardziej atrakcyjne dla mieszkańców i turystów. Wybudowane zostaną m.in. nowe ścieżki rowerowe, wzdłuż których powstaną wiaty i wieże widokowe, działania promocyjno-edukacyjne będą wzbogacone o nowe propozycje, powstaną nowe szlaki turystyczne - powiedział wiceminister Adam Hamryszczak.Dodatkowe środki EFRR stanowią aż 15% pierwotnego budżetu programu.

Jednym z projektów jest ten o nazwie "Karpackie kolejki – podróż śladami karpackich kolejek wąskotorowych". Powstał on we współpracy Fundacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej z dwoma gminami słowackimi, tj. Zemplinskie Harme oraz Osadne. Przedsięwzięcie zakłada utworzenie nowego szlaku turystycznego biegnącego wzdłuż trzech tras historycznych kolejek wąskotorowych, tj. Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej oraz Kolejki Wąskotorowej Snina-Virolat i Kolejki Wąskotorowej Osadne-Udava na Słowacji. W Majdanie - punkcie startowym szlaku planowana jest budowa nowej wiaty stacji oraz renowacja eksponatów skansenu kolejowego. W Zemlinskie Harme ma z kolei powstać hala magazynowa kolejki wąskotorowej, której tabór może zostać rozbudowany o nową kolej silnikową z dwoma wagonami. Ponadto, w projekcie założono przebudowę sininskiej wąskotorówki na odcinku 3,5 km oraz utworzenie centrum informacji turystycznej w Osadnem. Koncepcja projektu zakłada również utworzenie nowoczesnej mobilnej aplikacji o rozrzedzonej rzeczywistości, która nakładając świat wirtualny na obraz realny pozwoli jej użytkownikom zobaczyć jak w przeszłości wyglądały karpackie kolejki wąskotorowe i co znajdowało się w ich pobliżu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Słowacja
wąskotorówka
BKL
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.