TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wartość KPK wzrośnie o 4,3 mld zł
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 17.12.2018 12:54:55
Wartość KPK wzrośnie o 4,3 mld zł

Wartość Krajowego Programu Kolejowego ma wzrosnąć o 4,3 mld zł.

Wartość Krajowego Programu Kolejowego ma wzrosnąć o 4,3 mld zł z czego 1,8 mld zł w wyniku dokapitalizowania PKP PLK, a 2,5 mld to dodatkowy kredyt EBI - wynika z projektu uchwały Rady Ministrów zmieniającej uchwałę w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku.

"Uchwała zakłada zwiększenie o 1,8 mld zł wydatków zaplanowanych na realizację Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku. Środki te pochodzić będą z budżetu państwa i przekazane zostaną spółce PKP PLK w drodze wykupu akcji spółki od PKP SA przez ministra właściwego do spraw transportu" - napisano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Dodano, że dokapitalizowanie w tej wysokości pozwoli na zapewnienie prawidłowej realizacji szczególnie tej części KPK, która dotyczy inwestycji w infrastrukturę kolejową w portach morskich.

"Wartość programu zwiększona zostanie również o 2,5 mld zł, które pochodzić będą z dodatkowego kredytu EBI. Środki te przeznaczone zostaną na współfinansowanie zwiększonej wartości projektów portowych i innych projektów będących już w realizacji oraz projektów przesuniętych z listy rezerwowej na podstawową" - napisano w wykazie prac legislacyjnych.

Dodano, ze PKP PLK SA uzyskały już wstępną zgodę w postaci listu intencyjnego na dodatkowe zaangażowanie środków pochodzących z kredytu EBI.

Wartość KPK zostanie również zwiększona o około 50 mln zł ze środków Funduszu Kolejowego.

PKP Polskie Linie Kolejowe realizują Krajowy Program Kolejowy o wartości ponad 66 mld zł. To największy program w historii kolei. Zmodernizowanych będzie 9 tys. km torów, a na 8,5 tys. zwiększy się prędkość.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
KPK
PKP PLK
Ministerstwo Infrastruktury
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.