TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Wakacyjna oferta pod lupą UTK
InfoRail.pl - Opublikowano: 24.01.2017 11:56:03 3 komentarze
Wakacyjna oferta pod lupą UTK

Rozpoczął się okres ferii zimowych. To dobra okazja, by przewoźnicy pomyśleli już teraz o letnich wakacjach i o odpowiednim dopasowaniu oferty. Urząd Transportu Kolejowego przeanalizował letnią ofertę kolei w roku ubiegłym.

Rozpoczął się okres ferii zimowych. To dobra okazja, by przewoźnicy pomyśleli już teraz o letnich wakacjach i o odpowiednim dopasowaniu oferty. Urząd Transportu Kolejowego przeanalizował letnią ofertę kolei w roku ubiegłym.

Może to być dobra ściągawka dla wszystkich przewoźników. W raporcie przygotowanym przez UTK dotyczącym oferty wakacyjnej można zauważyć kilka trendów. Kolej zapewniała lepsze połączenia do miejsc turystycznych. W 2016 roku dużą rolę odegrało też organizowanie bezpiecznych przewozów dla uczestników imprez o charakterze masowym (m.in. Światowe Dni Młodzieży), czy współpraca przewoźników z instytucjami odpowiadającymi za rozwój turystyki i kultury regionów.

Okres wakacyjny charakteryzuje się zmodyfikowaną ofertą dla pasażerów kolei w porównaniu do reszty roku. W tym czasie znacznie mniej osób korzysta z dojazdu do szkoły bądź pracy, wzrasta natomiast zainteresowanie podróżami w celach turystycznych.

W porównaniu do pozostałej części roku w lipcu i sierpniu z kolei korzysta mniejsza liczbie pasażerów. Jak wynika jednak z wykresu od 2014 r. liczba pasażerów w tych dwóch miesiącach rośnie. Na liczbę pasażerów wpływa jednocześnie większe zainteresowanie podróżami na wakacje i urlopy oraz zmniejszenie liczby osób korzystających z kolei w drodze do pracy i szkoły. W lipcu i sierpniu 2016 r. przewieziono o 14,2% więcej pasażerów niż w analogicznym okresie 2014 r. i o 8,3% więcej niż w 2015 r. W 2016 r. wzrost liczby pasażerów związany był po części z zaangażowaniem kolei podczas organizacji imprez masowych takich jak m.in. Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), kiedy to wg niektórych szacunków z kolei skorzystało nawet 2 mln pasażerów.

W 2016 r. w PKP Intercity okres wakacyjny charakteryzował się wzrostem liczby przewiezionych pasażerów w stosunku do analogicznego okresu 2015 r. oraz 2014 r. Lepsze wyniki spółki po części wynikają m.in. z zakończenia licznych prac modernizacyjnych, bogatszej oferty na wielu relacjach i wprowadzenia nowoczesnego taboru na popularnych trasach. W porównaniu z 2014 r. wzrost liczby przewiezionych pasażerów w lipcu i sierpniu 2016 r. wyniósł ponad 50% i ponad 22% w stosunku do 2015 r.

W badanych miesiącach największy, prawie czterokrotny wzrost liczby pasażerów osiągnęły Koleje Małopolskie. Powodem tego był ogólny wzrost wolumenu pasażerów w porównaniu do 2015 r. oraz fakt, że główne uroczystości ŚDM miały miejsce w Krakowie. Kolejnym przewoźnikiem, który odnotował wzrost były Koleje Dolnośląskie, które w 2016 r. przewiozły w tym okresie o 45% więcej pasażerów niż w 2015 r.

Koleje Dolnośląskie, Łódzka Kolei Aglomeracyjna oraz Koleje Wielkopolskie zanotowały wzrost liczby przewiezionych pasażerów odpowiednio o 45,9%, 25,8% oraz 14,5%, na co wpływ miało głównie zwiększenie roli tych przewoźników w obsłudze wojewódzkich przewozów o charakterze użyteczności publicznej, ale również zapewnienie wysokiego komfortu podróży.

Okres wakacji ma znaczący wpływ na wynik pracy przewozowej. Wzrost pracy przewozowej w lipcu i sierpniu 2016 r. w porównaniu z wakacjami w 2014 r. wyniósł ponad 23% i jest większy od wskaźnika wzrostu liczby pasażerów (14,2%). W liczbach bezwzględnych oznacza to wzrost o blisko 750 mln pasażerokilometrów. Porównując dane z bieżącego roku do wyników z 2015 r. wzrost pracy przewozowej wyniósł blisko 10%. Latem wzrasta znacząco liczba podróżnych w relacjach dalekobieżnych, co powoduje, że w lipcu i sierpniu realizowane jest około 20% pracy przewozowej w skali całego roku.

Największy udział w przewiezionej liczbie pasażerów w lipcu i sierpniu 2016 r. utrzymywały spółki Przewozy Regionalne oraz Koleje Mazowieckie. Udział PKP Intercity w tym okresie wyniósł 16% w 2016 r. oraz ponad 14% w 2015 r. U większości spółek, które świadczą usługi głównie w obrębie aglomeracji, zanotowano spadek wartości w miesiącach letnich.

Oferty poszczególnych przewoźników

Arriva RP

Jedną z ofert o charakterze wakacyjnym była relacja z Bydgoszczy na Hel w okresie między 25 czerwca a 31 sierpnia. Arriva RP wprowadziła ofertę "Multiplaża" obejmującą promocje dla podróżnych. W ramach tej oferty uruchomiono pociągi "Słoneczny Patrol", "Leżak" oraz "Parawan". Liczba pasażerów przewiezionych w okresie lipiec ?sierpień w tych pociągach stanowiła blisko 15% pasażerów ogólnego wolumenu pasażerów Arriva RP. Dla pociągów Hel ? Władysławo ? Hel udział ten wyniósł prawie 7%.

Koleje Mazowieckie

W okresie wakacji Koleje Mazowieckie uruchomiły dodatkowo dwa kursujące codziennie pociągi: "Słoneczny" oraz "Dragon". Pociąg ,,Dragon" w pozostałych miesiącach 2016 r. funkcjonował jedynie w soboty i niedziele Kursy były realizowane z wykorzystaniem nowoczesnych wagonów piętrowych. W pociągach znajdowały się także miejsca do przewozu rowerów.

Pociąg "Słoneczny" zapewniał połączenie stolicy z Trójmiastem i Ustką, a trasę z Warszawy do Ustki pokonywał w czasie ponad 6 godzin.

Pociąg "Dragon" kursował w relacji Warszawa ? Kraków ? Warszawa. Dystans z Warszawy do Krakowa pokonywał według rozkładu jazdy w czasie około 3 godz. (od 2 godz. 38 min do 3 godz. 7 min).

Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie wprowadziły połączenie Jelenia Góra ? Lubawka GP (Trutnov hl.n) ? Jelenia Góra, które funkcjonowało w wakacje w każdy weekend aż do 4 września. Koleje Dolnośląskie podjęły również działania marketingowe związane z promocjami podróży do miejsc turystycznych takich jak Szklarska Poręba czy Góry Sowie. Od 30 kwietnia 2016 r. w każdy weekend we współpracy z Deutsche Bahn przewoźnik uruchomił "Pociąg do kultury". Bezpośrednie połączenie Berlin ? Wrocław stworzone zostało z myślą o ruchu turystycznym w związku z wydarzeniami kulturalnymi organizowanymi we Wrocławiu, mieście wybranym Europejską Stolicą Kultury w 2016 r. Według wstępnych planów oferta miała obowiązywać w okresie kwiecień ? wrzesień, jednak z powodu dużego zainteresowania wydłużono ją najpierw do stycznia 2017 r., a następnie do aż do końca 2018 r. W okresie letnim 2016 r. połączenie było tak oblegane, że koniecznym było podstawianie dodatkowych autobusów dla pasażerów. Pociąg pokonuje odległość dzielącą oba miasta w niecałe 4,5 godziny. Bilet w jedną stronę kosztuje tylko 19 EUR i nie jest on objęty możliwością nabycia biletów w komunikacji krajowej.

PKP Intercity

Spółka PKP Intercity uruchomiła ponad 5 tys. przejazdów w ramach oferty wakacyjnej w 2016 r. Co istotne, z tej oferty skorzystało ponad 14% wszystkich pasażerów przewiezionych przez przewoźnika w okresie lipca i sierpnia. PKP Intercity zaoferowało w czasie wakacji podróże zarówno nad morze (Łeba, Hel, Kołobrzeg, Świnoujście, Trójmiasto), na Mazury (Olsztyn, Iława, Ełk) oraz połączenia do miejscowości górskich (Jelenia Góra, Zakopane, Kudowa, Zagórz czy Krynica).

Od kwietnia 2016 r. Intercity uruchomiło kursy pociągów Express Intercity Premium do Jeleniej Góry oraz Kołobrzegu. Przewoźnik uruchomił pociągi między innymi w relacjach Lębork ? Łeba ? Lębork oraz Słupsk ? Ustka ? Słupsk. Ponadto w okresie lipca i sierpnia pociągi jeździły z Katowic do Ustki, w relacjach Katowice ? Świnoujście, Kraków ? Kołobrzeg, dodatkowy EIC Fregata relacji Kołobrzeg ? Warszawa ? Kraków kursujący raz w tygodniu w weekendy, EIC Jantar z Warszawy do Kołobrzegu i na Hel, a także pociąg dzienny TLK Bryza kursujący w tym roku w relacji Wrocław ? Świnoujście. Funkcjonowały nocne połączenia z Lublina z wagonami do Szczecina, Kołobrzegu i Świnoujścia, połączenie wakacyjne w relacji Łódź Kaliska ? Kołobrzeg, pociąg nocny TLK Ganimedes w relacji Kołobrzeg ? Bielsko-Biała Główna. W wielu pociągach przewoźnik zapewnił miejsca do przewozu rowerów.

Przewozy Regionalne

Przewozy Regionalne w ramach promocji wakacyjnej zaproponowały ofertę "Kolej na Wakacje" z promocyjnymi biletami miesięcznymi dla młodzieży i studentów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Przewoźnik uruchomił połączenia w okresie wakacyjnym, z których część przedstawiono w tabeli. Niewątpliwą atrakcją było połączenie Lublin ? Bełżec, zapewniające dojazd do miejsc o ciekawych walorach turystyczno-przyrodniczych.

PKP SKM w Trójmieście

PKP SKM w Trójmieście podczas wakacji rozszerzyła swoją ofertę o dwa połączenia: Gdańsk Śródmieście ? Gdynia Cisowa oraz Wejherowo ? Gdańsk Śródmieście. Wprowadziła również w ramach rozkładu jazdy obowiązującego od 12 czerwca 2016 r. częstsze kursy w relacji Słupsk ? Ustka. Z uwagi na znaczne uszkodzenia infrastruktury spowodowane ulewą, na linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, w lipcu i sierpniu ograniczono ofertę.

Warszawska Kolej Dojazdowa

W przypadku WKD w okresie 24 czerwca ? 31 sierpnia 2016 r. wprowadzono ofertę "Przejazdy rodzinne". W jej ramach osoba dorosła odbywająca przejazd z dzieckiem mogła wykupić dla siebie i dla dziecka jednorazowe bilety według taryfy ulgowej 50% albo bilet jednorazowy wg taryfy ulgowej 50% dla siebie i bilet jednorazowy dla dziecka zgodnie z przysługującą mu ulgą ustawową lub handlową.

Pozostali przewoźnicy

Pozostali przewoźnicy nie wprowadzili oferty dedykowanych ofert połączeń bądź promocji na okres wakacji, podejmowali jednak działania, które miały zachęcić do podróży koleją. Takimi działaniami były m.in. w przypadku:

Kolei Wielkopolskich ? współpraca z Wielkopolską Organizacją Turystyczną w ramach projektu "Pociąg do Turystyki",

Kolei Śląskich ? wzmacnianie składów pociągów do Wisły, Zwardonia, bezpłatny przewóz rowerów na wybranych relacjach.

Cały raport UTK znajdziecie w poniższym linku.


WIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
UTK
  • kolejFAN – 25.01.2017

    Oferta letnia PICu to kpina w porównaniu z tym co dawniej uruchamiały PRy - były nocne połączenia w dużej ilości które zapewniały transport w takich relacjach jak np. Katowice-Kołóbrzeg/Świnoujscie przez Ostrów Wlkp lub przez Wieluń, nocny Hel/Łeba przez węglówkę z Katowic, Wigry do Suwałk, połączenia Szczecina z Zakopanem przez Wadowice, czy BORY TUCHOLSKIE z Lublina do Kołobrzegu przez Chojnice..

  • Mikey – 25.01.2017

    Czy na prawdę UTK nie ma co robić? Po co komu takie analizy, to może zrobić student jakiejś katedry transportu.

  • kolejFAN – 25.01.2017

    Najwidoczniej nie ma - zamiast sie zajac gamami i nurkami to sie bawia w pamiętniki z wakacji..

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.