TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Wiśle otwarto po modernizacji dworzec kolejowy
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 25.04.2019 17:35:49
W Wiśle otwarto po modernizacji dworzec kolejowy

Dworzec kolejowy w Wiśle w czwartek został oficjalnie otwarty po renowacji. Prace trwały rok i kosztowały 5,7 mln zł.

Dworzec kolejowy w Wiśle w czwartek został oficjalnie otwarty po renowacji. Prace trwały rok i kosztowały 5,7 mln zł.

Burmistrz beskidzkiego kurortu Tomasz Bujok ma nadzieję, że stacja stanie się wizytówką miejscowości, ale też miejscem, które będzie tętniło życiem. "Liczę, że ten budynek będzie żył. Dziś oddajemy część związaną z centrum przesiadkowym, ale wkrótce na piętrze powstanie klub seniora. Korzystać z niego będzie mogło ok. 30 osób. Realizowana zatem będzie funkcja społeczna. Na parterze otwarta zostanie restauracja. Zatem wszystkie funkcje, które pierwotnie znajdowały się na dworcu w 1929 r., będą tam obecne i dziś" – zapewnił burmistrz.

Murowany, piętrowy dworzec Wisła Uzdrowisko otwarto w 1929 r. Obecnie należy do samorządu, który odkupił go od kolei. Remont przeprowadziło konsorcjum dwóch firm z Żywca i Węgierskiej Górki.

Do niedawna dworzec był antyreklamą kurortu. Przez wiele lat popadał w ruinę, aż na początku drugiej dekady XXI w. został zamknięty z uwagi na fatalny stan techniczny. "Wstyd było, że taki dworzec jest w miejscowości turystycznej, która się świetnie rozwija. Postanowiliśmy go doprowadzić do stanu użyteczności" – powiedział Tomasz Bujok.

Prace rewitalizacyjne trwały rok. Wymieniono, m.in. dach i tynki. "Powstała winda, by wyeliminować problem barier architektonicznych" – dodał burmistrz. Uporządkowane zostało też otoczenie. Oprócz głównej funkcji dla pasażerów - kas, poczekalni i przechowalni bagażu, planowane jest też stworzenie części usługowej.

Koszt modernizacji wyniósł ok. 5,7 mln zł, z czego ok. 2,2 mln zł pochodziło z funduszy UE. "Być może będziemy mogli jeszcze skorzystać z 1,7 mln zł w ramach projektu dotyczącego rewitalizacji obiektów w województwie śląskim" – powiedział Bujok.

Modernizacja dworca to druga duża inwestycja samorządu w tej kadencji. Na początku grudnia 2017 r. miejska spółka Baseny Wisła podpisała umowę z wykonawcą gruntownej modernizacji "parku kąpielowego" w centrum miasta. Szacunkowy koszt wynosi ponad 15 mln zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Wisła