TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W sobotę pociągi wracają na linię Oborniki Wlkp – Piła
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 12.10.2018 10:27:07
W sobotę pociągi wracają na linię Oborniki Wlkp – Piła (foto: PKP PLK)

W sobotę przywrócony ma być ruch pociągów między Obornikami Wielkopolskimi a Piłą na remontowanej linii Poznań – Piła.

W sobotę przywrócony ma być ruch pociągów między Obornikami Wielkopolskimi a Piłą na remontowanej linii Poznań – Piła.

Od maja pasażerów na tym odcinku woziły autobusy, pierwotnie przerwa w ruchu pociągów miała potrwać do września. W 2019 roku podróż z Poznania do Piły ma skrócić się o ok. 40 minut i potrwać ok. 80 minut. Odcinek między Piłą a Obornikami jest linią jednotorową. Od maja trwała jej przebudowa połączona z wstrzymaniem ruchu pociągów. Wykonawca prowadził wymianę torów i sieci trakcyjnej. Przebudowane zostały przejazdy kolejowo-drogowe i zmodernizowane urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Pasażerowie składów dalekobieżnych jeździli w tym czasie objazdami przez Krzyż lub Stargard.

Zasadnicze prace na linii kolejowej Poznań – Piła na 60-kilometrowym odcinku Oborniki Wielkopolskie – Piła zostały już zakończone. Konieczność dokładnego sprawdzenia prawidłowej pracy urządzeń sterowania ruchem kolejowym zainstalowanych na linii pomiędzy Piłą a Poznaniem wymagało dodatkowego czasu. To bardzo ważny aspekt przed oddaniem linii do użytku, gdyż od sprawności i niezawodności tych urządzeń zależy bezpieczeństwo podróży – podały PKP PLK.

Współfinansowana ze środków unijnych modernizacja linii Poznań - Piła o długości 94 kilometrów kosztować ma 500 mln zł. Inwestycja skróci wcześniejszy, ok. dwugodzinny czas przejazdu między Poznaniem a Piłą o ok. 40 minut. Poprawi się też przepustowość linii.

Wcześniej, w zależności od danego odcinka, prędkość pociągów wynosiła od 50 do 100 km/h, a w niektórych miejscach zaledwie 30 km/h. Po zakończeniu inwestycji pociągi będą mogły jeździć z prędkością do 120 km na godzinę.

85 proc. środków na przebudowę linii pochodzi z dofinansowania ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Piła
Oborniki Wielkopolskie