TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W sejmie o cyberbezpieczeństwie
- Opublikowano: 23.02.2019 11:14:05
W sejmie o cyberbezpieczeństwie (foto: PKP Informatyka)

20 lutego 2019 roku odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury. Przedmiotem obrad była informacja na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni, związanych z funkcjonowaniem transportu kolejowego oraz działań podjętych w tym zakresie, w kontekście tworzenia Narodowej Platformy Cyberbezpieczeństwa.

20 lutego 2019 roku odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury. Przedmiotem obrad była informacja na temat zagrożeń w cyberprzestrzeni, związanych z funkcjonowaniem transportu kolejowego oraz działań podjętych w tym zakresie, w kontekście tworzenia Narodowej Platformy Cyberbezpieczeństwa. 

W posiedzeniu Komisji wzięli udział m.in. przedstawiciele PKP Informatyka spółka z o.o. – Jakub Prusik - p.o. prezesa zarządu, Radosław Zawierucha - członek zarządu, Robert Milewski – dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Wsparcia Użytkownika oraz Artur Ślubowski - naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa.

Narodowa Platforma Cyberbezpieczeństwa to projekt o charakterze badawczo-wdrożeniowym, posiadający dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu "CyberSecIdent Cyberbezpieczeństwo" i "e-Tożsamość". Projekt realizowany jest przez konsorcjum, którego liderem jest NASK – Państwowy Instytut Badawczy. Oprócz Instytutu w skład konsorcjum wchodzą: Politechnika Warszawska, Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy. Celem projektu NPC jest opracowanie kompleksowego, zintegrowanego systemu monitorowania, obrazowania i ostrzegania o zagrożeniach identyfikowanych w czasie zbliżonym do rzeczywistego w cyberprzestrzeni Państwa. Warunkiem funkcjonowania NPC jest zasilanie informacyjne przez klientów tego systemu, a w szczególności przez operatorów usług kluczowych. W związku z tym projekt nawiązał kontakt z kilkoma podmiotami, w tym z PKP Informatyka, w celu przeprowadzenia walidacji przyjętych rozwiązań.

Przedstawiciele PKP Informatyka przekazali informację dotyczącą doświadczeń spółki w zakresie tworzenia NPC. Kompetencje PKP Informatyka w obszarze cyberbezpieczeństwa są rozwijane od kilku lat. PKP Informatyka jest jedną z nielicznych firm rynku kolejowego, świadczących usługę Security Operations Center (SOC). "Chciałbym podkreślić, że usługę SOC świadczymy nie tylko spółkom grupy PKP, ale wszystkim klientom, którym dostarczamy usługi. Zapewniamy m.in. monitoring i wykrywanie zagrożeń, analizę poziomu bezpieczeństwa systemów infrastruktury IT, a także ochronę przed cyberatakami i szybką reakcję na incydenty" – powiedział p.o. prezesa PKP IT Jakub Prusik. PKP Informatyka jest spółką należącą w 100% do PKP S.A. i posiada certyfikat bezpieczeństwa przemysłowego wydany przez ABW. "Obszar bezpieczeństwa na kolei to bardzo delikatna sfera, dane są archiwizowane i nie powinny być powierzane nawet najbardziej zaufanym prywatnym firmom" - dodał prezes Jakub Prusik.

Posiadając zdobywane od kilku lat doświadczenie zespół PKP Informatyka jest w stanie nie tylko dostarczać usługę SOC w innych spółkach kolejowych, ale także może pełnić rolę sektorowego zespołu reagowania. "Wiedza i kompetencja jakie mamy zebrane z obszaru cyberbezpieczeństwa mogą posłużyć do budowy rozwiązań NPC i zapewniam, że nasz zespół jest w pełni dyspozycyjny i otwarty na współpracę" – dodał Radosław Zawierucha, członek zarządu PKP IT.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Informatyka
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.