TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W przyszłym roku PESA z innowacyjnymi lokomotywami na wodór
InfoRail.pl - Opublikowano: 20.02.2020 14:45:33
W przyszłym roku PESA z innowacyjnymi lokomotywami na wodór

Wodór w ocenie PESY będzie paliwem przyszłości. Dlatego trwają prace nad innowacyjną lokomotywą, która będzie nim zasilana. Na początek manewrówka.

Wodór – w ocenie PESY – będzie paliwem przyszłości. Dlatego trwają prace nad innowacyjną lokomotywą, która będzie nim zasilana. Na początek manewrówka.

Na wczorajszej (19 lutego) Konferencji "Kolej na energię", zorganizowanej przez Klaster Luxtorpeda 2.0 Prezes PESY Krzysztof Zdziarski poinformował, że dwie takie lokomotywy manewrowe mają rozpocząć jazdy po płockim kombinacie.

Będzie to pierwszy efekt współpracy PESY z Orlenem. Porozumienie w tej sprawie obie firmy podpisały kilka miesięcy temu. Zdobycie doświadczeń ma stanowić początek dla dalszego rozwoju technologii wodorowej w transporcie kolejowym.

Co ciekawe PESA planuje także hybrydę, napędzana wodorem, która ma być odpowiedzią nie tylko na zmiany klimatyczne i konieczność redukcji emisji CO2, ale także na pojawiające się zapotrzebowanie rynkowe na takie pojazdy. Już w momencie podpisania porozumienia z Orlenem producent deklarował, że taka hybryda ma zostać zbudowana na bazie Linka.

W Polsce nie ma jeszcze pojazdów kolejowych zasilanych wodorem. Ale w innych krajach już tak – mówił Krzysztof Zdziarski. Jednocześnie wskazał, że jest to paliwo, do którego trzeba podchodzić z pełnym zachowaniem zasad bezpieczeństwa z jednej strony, z drugiej zaś efektywnie kosztowo. Jak należy przyjmować w taki sposób, aby opłacało się to i producentowi i dostawcy paliwa i przewoźnikowi…   


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PESA
lokomotywa
wodór