TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W piątek w Kolejach Śląskich znów bezpłatne przejazdy z powodu smogu
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 08.02.2018 14:20:52
W piątek w Kolejach Śląskich znów bezpłatne przejazdy z powodu smogu

W piątek Koleje Śląskie będą znów bezpłatne dla każdego kierowcy, który wybierze pociąg zamiast samochodu i jednej towarzyszącej mu osoby. Dzień "smogowy" przewoźnik ogłosił trzeci raz w br.

W piątek Koleje Śląskie będą znów bezpłatne dla każdego kierowcy, który wybierze pociąg zamiast samochodu i jednej towarzyszącej mu osoby. Dzień "smogowy" przewoźnik ogłosił trzeci raz w br., w związku z prognozą bardzo złej jakości powietrza na południu woj. śląskiego.

Ponieważ jakość powietrza na obszarze Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii ma być dostateczna, piątek w tamtejszej komunikacji miejskiej nie będzie dniem "smogowym".

Należące do samorządu woj. śląskiego Koleje Śląskie, ogłaszając swój dzień "smogowy", działają na podstawie zawartego w styczniu br. porozumienia z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz organizatorami komunikacji miejskiej na terenie Metropolii. Dotyczy ono zasad ogłaszania bezpłatnej komunikacji w dni szczególnie wysokich stężeń smogu.

Zgodnie z tym porozumieniem Koleje Śląskie wprowadzają prawo do bezpłatnych przejazdów w razie prognozowanych przekroczeń norm zanieczyszczeń powietrza przynajmniej na jednym z siedmiu obszarów, wyodrębnionych w prognozach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ).

W czwartek WIOŚ poinformował, że ze względu na poziom pyłu zawieszonego jakość powietrza będzie w piątek "bardzo zła" w dolinach beskidzkich - dobowe stężenie pyłu zawieszonego może przekraczać tzw. poziom informowania, ustalony na 200 mikrogramów pyłu PM10 na metr sześc. w ujęciu dobowym.

Według porozumienia bezpłatne przejazdy komunikacją miejską na obszarze Metropolii - autobusami, tramwajami i tyskimi trolejbusami - są ogłaszane, gdy prognozy przekroczenia poziomu informowania dotyczą przynajmniej jednego z dwóch wyodrębnionych przez WIOŚ obszarów, obejmujących gminy i miasta GZM (chodzi o obszar centralny i/lub rybnicko-pszczyński).

Ponieważ według WIOŚ na obszarze rybnicko-pszczyńskim, bielsko-cieszyńskim i w Bielsku-Białej jakość powietrza będzie dostateczna, a na pozostałym obszarze woj. śląskiego - umiarkowana, zgodnie z porozumieniem piątek w komunikacji miejskiej na obszarze GZM nie będzie dniem "smogowym".

W ogłaszane dni smogowe zarówno w komunikacji miejskiej na terenie GZM, jak i w Kolejach Śląskich, bezpłatne przejazdy odbywają się na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu. Kierowcom (którzy nie muszą być właścicielami pojazdu) może towarzyszyć bezpłatnie jedna osoba.

Bezpłatne przejazdy w dni smogowe obowiązują w całej sieci Kolei Śląskich, z wyłączeniem odcinka przygranicznego Chałupki–Bohumin oraz pociągów Ornak na odcinku Żywiec–Zakopane. Możliwość bezpłatnych przejazdów obowiązuję przez cały dzień, od godziny 00.01 do 24.00.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.

Bieżące informacje o jakości powietrza w regionie dostępne są na stronie: powietrze.katowice.wios.gov.pl.

W czwartek do południa godzinne wskazania zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 na większości stacji w obrębie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz w subregionie rybnickim i Częstochowie oscylowały wokół 100 mikrogramów (choć od południa stopniowo rosły). Nieco wyższe wskazania – na poziomie średnio ok. 120 mikrogramów notowano na stacjach pomiarowych w Bielsku-Białej, Cieszynie i Ustroniu, a ok. 150 mikrogramów - w Żywcu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Śląskie
smog