TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W marcu ruszy modernizacja linii Szczytno – Ełk
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 02.03.2018 08:13:03
Sześć warmińsko-mazurskich SA133 do przeglądów

Za około 290 mln zł zostanie zmodernizowany 113-km odcinek linii kolejowej ze Szczytna do Ełku na Mazurach. Jak poinformowały w czwartek Polskie Linie Kolejowe, pierwszy etap tych prac - na odcinku Pisz - Ełk - zacznie się od 12 marca.

Za około 290 mln zł zostanie zmodernizowany 113-km odcinek linii kolejowej ze Szczytna do Ełku na Mazurach. Jak poinformowały w czwartek Polskie Linie Kolejowe, pierwszy etap tych prac - na odcinku Pisz - Ełk - zacznie się od 12 marca.

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o planach modernizacji w czwartek w Ełku (Warmińsko-Mazurskie) na konferencji prasowej. Remont linii, która jest częścią drogi z Ełku do Olsztyna, ma kosztować 290 mln zł, a prace potrwają do sierpnia 2019 roku.

Jak poinformował Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK, dzięki tej inwestycji pociągiem pasażerskim z Ełku do Olsztyna będzie można dojechać o 80 minut szybciej niż dotychczas. Podróż zostanie skrócona z 3 godz. 33 minut do 2 godz. 11 minut.

Po remoncie łatwiej i szybciej będzie można dojechać do pracy i szkoły, a turyści szybciej będą mogli dotrzeć do pięknych miejscowości na Mazurach - dodał Jakubowski.

Po modernizacji dopuszczalna prędkość na tej linii zostanie podniesiona do 120 km na godz. dla pociągów pasażerskich i 80 km na godz. dla pociągów towarowych.

Według PKP PLK nie tylko skróci się czas dojazdu do położonych wzdłuż tej linii miejscowości wypoczynkowych na Mazurach, ale nastąpi poprawa jej przepustowości i komfortu podróży. Remont przejazdów kolejowych zwiększy bezpieczeństwo pasażerów pociągów i kierowców.

Jak poinformował dyrektor projektu PKP PLK Roman Malowany, zostaną wymienione tory, wyremontowane mosty i przepusty. Zmodernizowane będą cztery stacje: w Szczytnie, Drygałach, Spychowie i Piszu, oraz przebudowanych zostanie 14 przystanków. Lepsze będzie wyposażenie peronów. Będą tam zamontowane wiaty, nowe oświetlenie, wyraźne oznakowanie i czytelna informacja pasażerska. Remontu doczekają się także 102 przejazdy kolejowe.

"Linia Ełk – Szczytno to linia jednotorowa. W związku z tym konieczne jest zamknięcie całej linii kolejowej w dwóch etapach" - powiedział Malowany.

Prace zostaną podzielone na dwa etapy. Od 12 marca do września będą prowadzone na odcinku Ełk – Pisz. Z kolei na drugim odcinku Pisz – Szczytno remont potrwa od września 2018 r. do sierpnia 2019 roku. W tym czasie PKP PLK wprowadzi zastępczą komunikację autobusową. Autobusy będą zatrzymywać się w pobliżu stacji kolejowych.

Dyrektor Malowany powiedział, że to ważny remont, bo na 75 procentach długości trasy, pociągi poruszają się w tej chwili z prędkością 40 km/h. "To nikogo nie satysfakcjonuje, ani pasażerów, ani przewoźników, ani nas. Efektem tej inwestycji będzie zwiększenie prędkości nawet do 120 kilometrów na godzinę" - dodał Malowany.

Prace na linii kolejowej nr 219 Szczytno – Ełk realizowane są w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Dofinansowanie z UE wynosi 85 proc.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
modernizacja
stacja
Ełk
Szczytno