TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Łukowie nie można kupić biletów Przewozów Regionalnych. Spółka niezainteresowana
InfoRail.pl - Opublikowano: 12.02.2020 11:45:25
W Łukowie nie można kupić biletów Przewozów Regionalnych. Spółka niezainteresowana

Kwestie związane z uruchomieniem kas biletowych na poszczególnych dworcach należą do kompetencji właściwych przewoźników kolejowych i ich decyzji w zakresie uruchomienia punktu sprzedaży biletów – poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Kwestie związane z uruchomieniem kas biletowych na poszczególnych dworcach należą do kompetencji właściwych przewoźników kolejowych i ich decyzji w zakresie uruchomienia punktu sprzedaży biletów – poinformował wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel.

Na problem stacji Łuków zwrócił uwagę poseł Michał Krawczyk. W interpelacji do Ministra Infrastruktury napisał, że od 2014 roku zamknięte tam są kasy biletowe. Według PKP Intercity przyczyną zamknięcia kas biletowych była niska sprzedaż biletów. Z podjętej decyzji bardzo niezadowoleni byli mieszkańcy i podróżni korzystający z łukowskiego dworca. Od wielu lat domagają się oni zmiany tej decyzji, tak aby nie byli zmuszeni do zakupu biletów jedynie u konduktora, szczególnie, że przez stację Łuków przejeżdża wiele obleganych pociągów, w tym do Warszawy. Niestety sama obecność automatów biletowych na stacji nie jest wystarczająca. Codziennie w pociągu jadącym z Łukowa do Warszawy powstaje długa kolejka osób chcących kupić bilet u konduktora. Ostatnie osoby z kolejki otrzymują bilety stojąc często do okolic Siedlec. Należy też dodać, że Łuków jest bardzo ważnym węzłem komunikacyjnym. Przejeżdża przez niego kilkadziesiąt pociągów dziennie. Podróżni nie mając jednak możliwości zakupu biletu w kasie, nie mają często zagwarantowanego miejsca do siedzenia.

Do ostatniej zmiany rozkładu jazdy przez stację w Łukowie przejeżdżało jeszcze więcej pociągów relacji Lublin–Warszawa. Z uwagi na remont drogi kolejowej nr 7 i konieczność wprowadzenia objazdów przez linie kolejowe nr 12 i 30 jeszcze więcej pasażerów korzystało z tej stacji. Często przychodzili oni do budynku stacji Łuków podczas przerwy pociągu, która wynosiła od 20 do 30 minut dla relacji pociągu Lublin–Warszawa. Zadziwiającym jest fakt, że na dużym dworcu kolejowym od ponad 5 lat nie ma możliwości stworzenia kasy biletowej, a na stacji w Międzyrzecu Podlaskim, który jest dużo mniejszym miastem od Łukowa oraz posiada mniejszy dworzec i nie przejeżdża przez niego tak dużo pociągów jak przez Łuków, kasy biletowe są zlokalizowane. Podróżni bardzo chętnie z nich korzystają. Warto wspomnieć, że obietnice ponownego powstania kasy biletowej w Łukowie pojawiały się ze strony PKP SA już od czasu ich zamknięcia, natomiast z najnowszych informacji wynika, że spółka PKP nie jest zainteresowana, aby ponownie się one pojawiły.

Z odpowiedzi wiceministra Bittela wynika, że wszelkie decyzje przewoźników o zamknięciu kasy biletowej bądź brak woli jej otwarcia wynika z szeregu czynników. Do najczęstszych powodów należy mała sprzedaż biletów. Ze względu na ograniczoną wysokość środków przeznaczonych na zapewnienie odpowiedniej oferty, przewoźnicy stale optymalizują koszty np. w zakresie obsługi kas biletowych, dostosowując ich liczbę i godziny otwarcia do rzeczywistego poziomu sprzedaży.

Z przekazanych przez spółkę PKP S.A. wyjaśnień wynika, że w budynku dworca kolejowego w Łukowie, w ramach umowy najmu, działa automat biletowy, w którym podróżni mogą kupić bilety dwóch przewoźników, tj. spółki: "Koleje Mazowieckie – KM" sp. z o.o. oraz PKP Intercity S.A. Przedmiotowy dworzec objęty jest Programem Inwestycji Dworcowych, a rozpoczęcie prac modernizacyjnych planowane jest w listopadzie 2020 r. Ponadto, PKP S.A. zwróciła się do trzech przewoźników, tj. spółki Przewozy Regionalne sp. z o.o., "Koleje Mazowieckie – KM" sp. z o.o. oraz PKP Intercity S.A. z propozycją wynajęcia powierzchni w budynku dworca kolejowego w Łukowie. Spółka "Koleje Mazowieckie – KM" sp. z o.o. wskazała, że dla jej potrzeb wystarczająca jest powierzchnia pod ustawienie jednego biletomatu. Pozostali przewoźnicy nie zgłosili zainteresowania wynajęciem pomieszczeń z przeznaczeniem na kasy biletowe.

Spółka PKP S.A. poinformowała również, że w ramach modernizacji dworca kolejowego w Łukowie priorytetem Spółki będzie podjęcie działań w celu dostosowania obiektu do potrzeb zarówno podróżnych, jak i lokalnych społeczności, co przyczyni się do usprawnienia i podniesienia atrakcyjności pasażerskiej komunikacji zbiorowej.

Łuków nie jest jedynym miejscem, gdzie Przewozy Regionalne nie sprzedają biletów. Przewoźnik ten zamknął wiele kas biletowych, bez podania powodu. A że współpraca z innymi podmiotami nie jest jego mocną stroną pasażerowie muszą liczyć na obsługę w pociągu.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łuków
Przewozy Regionalne
kasa biletowa