TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Kraśniku powstanie nowy dworzec
InfoRail.pl - Opublikowano: 08.07.2020 11:45:24
W Kraśniku powstanie nowy dworzec (wiz. PKP SA)

W Kraśniku powstanie nowy, komfortowy dworzec kolejowy – podały PKP SA.

W Kraśniku powstanie nowy, komfortowy dworzec kolejowy – podały PKP SA. W obiekcie zostaną zastosowane udogodnienia dla wszystkich grup podróżnych oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne. Plac budowy dworca został przekazany już wykonawcy prac.

PKP S.A. na miejsce dotychczasowego dworca wybudują w Kraśniku nowy obiekt w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego (IDS). Parterowy budynek to dwie części budynku połączone wiatą. W obiekcie znajdą się: ogrzewana poczekalnia, ogólnodostępna toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych, pomieszczenia gospodarcze i techniczne. Pod wiatą powstanie parking dla rowerów, z 28 stojakami rowerowymi oraz stacją naprawczą rowerów. Przewidziano tam również miejsce na biletomaty, bankomat oraz automat z napojami i słodyczami. Druga część dworca zostanie udostępniona na potrzeby związane z usługami dla podróżnych, w tym z możliwością sprzedaży biletów. Integralną częścią obiektu jest również wieża zegarowa o wysokości około 8 metrów.

W województwie lubelskim do 2023 roku zmodernizujemy 11 dworców kolejowych, w tym dworce w Kraśniku i Świdniku. Przeznaczymy na ten cel blisko 60 mln zł. Dworce budowane przez PKP są ekologiczne, dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych i będą stanowić chlubę miast, w których będą się znajdować – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W województwie lubelskim rozpoczyna się budowa nowoczesnych obiektów w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych – nie tylko w Kraśniku, ale również w Świdniku. Nowe dworce, budowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 -2023, PKP S.A. otworzyło ostatnio w Oświęcimiu, Bielsku Podlaskim i Sędziszowie Małopolskim – powiedziała Małgorzata Zielińska, członek zarządu PKP S.A.

PKP SA podały, że nowy dworzec w Kraśniku zostanie wyposażony w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami: ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, oznaczenia w alfabecie Braille'a oraz tablice z planami dotykowymi dworca. Na dworcu zostaną zainstalowane elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów  oraz monitoring.

W obiekcie zostaną będą również zastosowane nowoczesne, proekologiczne rozwiązania techniczne, czyli pompy ciepła, energooszczędne oświetlenie oraz 12 paneli fotowoltaicznych. Cały budynek zostanie wyposażony w system PSIM (Physical Security Information System) nadzorujący m.in. prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów oraz integrujący systemy bezpieczeństwa obiektu.

Budowa nowego dworca w Kraśniku jest realizowana w formule "Projektuj i buduj". Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Helifactor i Merx. Jej koszt to prawie 5 mln zł brutto. Inwestycja pn. "Modernizacja wybranych dworców przy linii kolejowej nr 7 na odcinku Warszawa - Dorohusk wraz z dworcem na st. Kraśnik położonym przy linii 68" jest finansowa ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Planowany termin udostępnienia dworca podróżnym to pierwszy kwartał 2021 roku.

W województwie lubelskim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 zostanie zmodernizowanych jedenaście dworców kolejowych. Będą to: Chełm, Dęblin, Kanie, Świdnik Miasto, Lubartów, Lublin, Łuków, Nałęczów, Sadurki, Świdnik Miasto, Trawniki.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP SA
dworzec
Kraśnik