TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

W Gdańsku peron nr 2 oddany podróżnym. Przebudowa peronu nr 1
- Opublikowano: 25.09.2018 13:11:41 1 komentarz
W Gdańsku peron nr 2 oddany podróżnym. Przebudowa peronu nr 1 (foto: PKP PLK)

Na stacji Gdańsk Główny od 25 września podróżni korzystają z dwóch krawędzi peronu nr 2. Teraz przebudowa obejmie peron nr 1.

Na stacji Gdańsk Główny od 25 września podróżni korzystają z dwóch krawędzi peronu nr 2. Teraz przebudowa obejmie peron nr 1.

PKP Polskie Linie Kolejowe podały, że zakończyły pierwszy etap modernizacji stacji Gdańsk Główny. Ważnym efektem prac za ponad 73 mln zł staje się większa dostępność stacji dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Przebudowany peron dla pociągów dalekobieżnych jest wyższy, pokryty antypoślizgową nawierzchnią i lepiej oświetlony. Pasażerowie mogą wygodniej wsiadać do pociągów. Są także nowe ławki i gabloty informacyjne. Czytelne oznakowanie ułatwia orientację na stacji.

Jak informuje spółka istotnym efektem modernizacji jest likwidacja barier architektonicznych i "otwarcie" stacji dla wszystkich podróżujących. Zamontowane są ścieżki naprowadzające dla osób niedowidzących i niewidomych. Będą również tablice z informacjami napisanymi alfabetem Braille'a. Dojście na peron ułatwią dwie windy w przejściach podziemnych. Urządzenia są sprawdzane przed oddaniem do eksploatacji. Udostępnione zostaną również schody ruchome. Do końca roku zamontowane zostaną tablice o przyjazdach i odjazdach pociągów, zintegrowane z komunikatami głosowymi.

Przebudowa stacji Gdańsk Główny zwiększy dostępność do kolei oraz komfort podróży mieszkańców i turystów. Pasażerowie korzystać będą z dwóch podwyższonych nowoczesnych peronów, dostępnych dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. 

Historyczny akcent

PKP Polskie Linie Kolejowe podkreśliły, że zadbały o zachowanie historycznych walorów gdańskiej stacji. Ponad stuletnia zabytkowa wiata z 1901 roku została poddana renowacji. Oświetlenie, słupy oraz brukowana nawierzchnia nawiązują do historycznego wyglądu peronów. Odrestaurowano pochodzące z początku ubiegłego wieku schody kamienne i barierki. Prace prowadzone na peronie przebiegały pod okiem konserwatora zabytków.

Rusza przebudowa peronu nr 1

Jeszcze we wrześniu kolejny etap prac obejmie peron nr 1. Obsługa podróżnych będzie zachowana z peronu nr 2. W trosce o bezpieczeństwo, miejsce robót będzie oznakowane i zabezpieczone. Wraz z remontem peronu kontynuowane będą prace w tunelu dworcowym. Wykonawca wymieni płytę stropową. Remont ścian oraz posadzki zwiększy estetykę i funkcjonalność przejścia.

Zakończenie inwestycji planowane jest w styczniu 2020 roku.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
dworzec
Gdańsk
peron
  • kolejFAN – 25.09.2018

    A wyświetlaczy peronowych dalej niet?

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !