TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

UTK pokazuje jak bezpiecznie przejechać przez przejazd kolejowy [FILM]
InfoRail.pl - Opublikowano: 11.10.2019 13:45:41
UTK pokazuje jak bezpiecznie przejechać przez przejazd kolejowy

Jak bezpiecznie przejechać przez przejazd kolejowy, co zrobić gdy nasz samochód utknie między rogatkami, do kogo się zgłosić jeśli widzimy zepsutą sygnalizację na przejeździe?

Jak bezpiecznie przejechać przez przejazd kolejowy, co zrobić gdy nasz samochód utknie między rogatkami, do kogo się zgłosić jeśli widzimy zepsutą sygnalizację na przejeździe?

Przyszli i obecni kierowcy odpowiedzi na te pytania znajdą w wideoporadniku przygotowanym przez Urząd Transportu Kolejowego. Dzięki krótkiej i atrakcyjnej formie film edukacyjny może być z powodzeniem wykorzystywany np. podczas kursów nauki jazdy.

Film animowany przedstawiający zasady prawidłowego przekraczania przejazdów kolejowych powstał z myślą o kandydatach na kierowców. Obejrzenie 7-minutowego nagrania może być również świetną okazją dla posiadających już prawo jazdy, by przypomnieć sobie jak należy się zachować w pobliżu torów. Kierowcy często zapominają, co oznacza znak stop i czerwone światło przed przejazdem. To bardzo ważne, by przestrzegać podstawowych reguł bezpieczeństwa. Później, w spotkaniu z rozpędzonym kilkusettonowym pociągiem, szanse na przeżycie są bardzo małe.

Wszystkie poważne wypadki do jakich doszło na kolei w ubiegłym roku, to zdarzenia na przejazdach kolejowo-drogowych. Aby tych tragedii było mniej, działamy wielotorowo. Bardzo ważna jest edukacja kierowców. Dlatego powstał nasz wideoporadnik. Chcemy zachęcić szkoły kształcące kierowców, aby z niego korzystały – zapowiada dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. Na kursach prawa jazdy nie poświęca się dużo czasu na omawianie bezpieczeństwa na przejazdach. Film to siedem minut skondensowanej wiedzy. Jestem przekonany, że tyle czasu znajdzie się na każdym kursie, a dzięki odpowiedniej edukacji bezpieczeństwo może znacznie się poprawić – dodaje.

Dla wzmocnienia efektu edukacyjnego w filmie wykorzystano nagrania z prawdziwych wypadków na przejazdach. Dzięki temu można zobaczyć, czym kończy się nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego i np. omijanie zamkniętej półrogatki. Treść filmu była konsultowana z Krajową Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Komendą Główną Policji, Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego i PKP Polskimi Liniami Kolejowymi, największym zarządcą infrastruktury kolejowej.

W Polsce jest ponad 12 800 przejazdów kolejowo-drogowych. Średnio w każdym tygodniu dochodzi na nich do czterech wypadków. W ubiegłym roku było 215 takich zdarzeń, zginęło w nich 49 osób, a 33 zostały ciężko ranne. Pierwsze półrocze 2019 r. to 103 wypadki, 31 osób zabitych i 11 ciężko rannych. Liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych od kilku lat utrzymuje się na podobnym poziomie.

 Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przejazd kolejowy
UTK