TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

UOKiK: działania PKP PLK mogły naruszać konkurencję
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 21.12.2018 16:06:28
UOKiK: działania PKP PLK mogły naruszać konkurencję (foto: PKP PLK)

Działania PKP PLK w relacjach z dostawcami produktów i technologii kolejowych mogły naruszać konkurencję - podał w komunikacie w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Działania PKP PLK w relacjach z dostawcami produktów i technologii kolejowych mogły naruszać konkurencję - podał w komunikacie w piątek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Spółka w trakcie postępowania zobowiązała się do zmiany swoich praktyk.

Jak poinformował UOKiK, postępowanie w sprawie PKP PLK, które wszczęto we wrześniu 2017 r. dotyczy zasad dopuszczania do stosowania produktów i technologii kolejowych, takich jak szyny, podkłady czy sieć trakcyjna w procedurze Systemu Zarządzania Bezpieczeństwem SMS-PW-17.

"UOKiK zakwestionował regulacje ograniczające wysokość odpowiedzialności odszkodowawczej PKP PLK w przypadku jakiegokolwiek roszczenia związanego z procesem certyfikacji do wartości jednego produktu, który jest poddany procedurze. Zdaniem UOKiK niedozwolone mogło być również przerzucenie na potencjalnego dostawcę całej odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku badań eksploatacyjnych, w tym szkody powstałe u osób trzecich" - czytamy w komunikacie.

"Uznaliśmy, że działania PKP PLK mogły stanowić naruszenie konkurencji. Cieszy fakt, że spółka w trakcie postępowania zobowiązała się do zmiany swoich praktyk. Dzięki temu możliwe będzie szybkie wyeliminowanie działań utrudniających działalność dostawców produktów i technologii kolejowych" - podkreślił, cytowany w komunikacie prezes UOKiK, Marek Niechciał.

Urząd poinformował, że "produkt, który nie otrzyma zgody zarządcy sieci wydanej zgodnie z tą procedurą, nie może być stosowany na liniach kolejowych zarządzanych przez PKP PLK. Dostawca, który nie przejdzie pozytywnie procedury nie może oferować produktów i technologii nie tylko samemu PKP PLK, ale także innym podmiotom, którym spółka zleca budowę, remont, czy modernizację linii kolejowej".

UOKiK wyjaśnił, że "zgodnie ze złożonym zobowiązaniem PKP PLK w ciągu miesiąca od uprawomocnienia się decyzji wykreśli z procedury SMS-PW-17 postanowienie dotyczące jej zawieszenia w przypadku skarg lub roszczeń. Spółka nie będzie również stosowała tej praktyki w przyszłości".

"Spółka będzie musiała również złożyć sprawozdanie z realizacji zobowiązania" - dodano.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
UOKiK