TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Umowa na finansowanie łącznicy do CMK podpisana
InfoRail.pl - Opublikowano: 13.04.2018 10:38:21
Umowa na finansowanie łącznicy do CMK podpisana (foto: PKP PLK)

Nowe możliwości dla kolei w Świętokrzyskiem. Ponad 3 kilometrowa łącznica kolejowa Czarnca – Włoszczowa Północ pozwoli na szybsze połączenie z Warszawą, Trójmiastem czy Poznaniem.

Nowe możliwości dla kolei w Świętokrzyskiem. Ponad 3 kilometrowa łącznica kolejowa Czarnca – Włoszczowa Północ pozwoli na szybsze połączenie z Warszawą, Trójmiastem czy Poznaniem.

Dziś, 13 kwietnia 2018 r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego została dziś podpisana umowa na finansowanie projektu pn. "Budowa linii kolejowej nr 582 Czarnca - Włoszczowa Północ". Ze strony samorządu województwa dokument sygnowali marszałek Adam Jarubas i wicemarszałek Jan Maćkowiak, beneficjenta, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. reprezentowali - dyrektor Regionu Południowego PKP PLK Centrum Realizacji Inwestycji Tomasz Szydło i jego zastępca ds. finansowych Andrzej Szydło.

Projekt dotyczy budowy nowej linii kolejowej nr 582 łączącej stację Czarnca z przystankiem Włoszczowa Północ, o łącznej długości 3,252 km wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną oraz przebudową istniejących obiektów inżynieryjnych, sieci trakcyjnej, elektroenergetyki, telekomunikacji i sterowanie ruchem kolejowym.

Wartość ogółem zadania to 52 mln 483 tys. zł., w tym unijne dofinansowanie to 36 mln 372 tys. Zł (85% wydatków kwalifikowalnych). Inwestycja jest współfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014- 2020, jako projekt pozakonkursowy.

Budowa nowej łącznicy, linii kolejowej Czarnca – Włoszczowa Północ stworzy nowe możliwości dla kolei Świętokrzyskiem. Nowa, ponad 3-kilmetrowa linia połączy trasę nr 61 (Kielce – Fosowskie) z Czarncy z Centralną Magistralą Kolejową - stacją Włoszczowa Północ. W efekcie znacznie skróci podróż pociągiem z Kielc do Warszawy, Łodzi, Poznania czy Trójmiasta. Dzięki połączeniu z CMK czas przejazdu do Warszawy skróci się do ok. 2 h i 10 minut.

Dzięki łącznicy w Czarncy czas podróży do Warszawy skróci się o około pół godziny. Ale linia, dzięki połączeniu z CMK otworzy Kielc na szybsze połączenia kolejowe również do Łodzi czy miast na północy kraju. Usprawni także transport kolejowy i będzie alternatywną trasę dla pociągów na wypadek remontów czy awarii na trasie numer 8 – podkreśla marszałek Adam Jarubas.

Nowo wybudowany odcinek będzie linią jednotorową, przystosowaną do ruchu dwukierunkowego. Pociągi pasażerskie będą się mogły po niej poruszać się z maksymalną prędkością 100 km na godzinę.

Projekt realizowany jest w formule "zaprojektuj i wybuduj". Został już wyłoniony wykonawca na realizację inwestycji, a pod koniec grudnia ubiegłego roku PKP PLK podpisały umowę z wykonawcą - krakowską Grupą ZUE S.A. Termin realizacji zadania to 16 miesięcy od daty rozpoczęcia prac.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CMK
PKP PLK
świętokrzyskie
łącznica