TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Trzyniec liderem czeskiej elektromobilności
InfoBus.pl - Opublikowano: 26.05.2017 11:57:09 5 komentarzy
Trzyniec liderem czeskiej elektromobilności

W marcu czeski Trzyniec odebrał 10 szt. niskopodłogowych autobusów elektrycznych Skoda Perun, które na co dzień eksploatuje firma Arriva. To jak do tej pory największa flota czeskich e-busów.

W marcu 2017 r. czeski Trzyniec odebrał 10 szt. niskopodłogowych autobusów elektrycznych Skoda Perun, które na co dzień eksploatuje firma Arriva. To jak do tej pory największa flota czeskich e-busów. Mamy również tutaj polski akcent - elektrobusy Skody bazują na autobusowych konstrukcjach Solaris Nowe Urbino 12.

-"Czysty transport jest jednym z priorytetów naszej strategii. Ruch samochodowy w naszym mieście znacząco przyczynia się do obniżenia jakości powietrza, dlatego na każdym kroku dążymy do jego poprawy. M.in. tworzymy korzystne warunki dla rozwoju transportu kolejowego, rowerowego i wspieramy elektromobilność - powiedziała podczas oficjalnej prezentacji elektrobusów pani burmistrz, Vera Palkovská.

Modele Skoda Perun o długości 12 m i pojemności 75 pasażerów posiadają baterie litowo-polimerowe (Li-Pol) o całkowitej pojemności 200 kWh. Akumulatory są podzielone na cztery zestawy, które rozlokowano równomiernie na dachu i tylnej części pojazdu. Nowe pojazdy obsługiwane są przez Grupę Arriva, która tym samym stała się największym e-przewoźnikiem w Republice Czeskiej. Poza 10. nowym autobusami elektrycznymi Trzyńcu, przewoźnik eksploatuje jeszcze dwa elektrobusy w Pradze i dwa w Krnov.

-"Pierwsze elektrobusy głównie będą obsługiwać linie o numerach od 701 do 708 - powiedziała Pavla Struhalova, dyrektor Arriva Morawy. - "Na jednym ładowaniu przejeżdżają one od 110 do 130 km, w zależności od charakteru i profilu trasy. Pojazdy ładujemy w nocy, w zajezdni, gdzie mamy zainstalowanych 10 ładowarek. Czas ładowania wynosi około pięć godzin."

W elektromobilnej inauguracji w Trzyńcu uczestniczyli także: minister finansów Andrej Babiš, minister środowiska Richard Brabec, gubernator kraju morawsko-śląskiego Ivo Vondrak, prezes Arriva Transport Czechy Daniel Adamka i dyrektor generalny CEZ ESCO Kamil Čermák, która to firma jest dostawcą energii do elektrobusów.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Skoda
elektrobus
Arriva
Czechy
 • tylkoMAN – 26.05.2017

  Dlaczego Skoda bierze budę Solarisa? Przecież mają swojego SORa.

 • Kosmpolita – 26.05.2017

  Bo nie są nacjonalistami, jak co poniektórzy na tym forum.

 • farafiu – 26.05.2017

  Bo Sor sam rozwija własny projekt?

 • Mateo – 26.05.2017

  Pytasz, czy twierdzisz?

 • TomTom – 26.05.2017

  SOR rozwijał projekt z Ceglecem, więc Skoda skłania się ku Solarisom.SORy poprzedniej generacji mają słabą kratownicę i kilku czeskich klientów mocno zraziło się do ich pojazdów.

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!