TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Trzeci tor w Trójmieście
- Opublikowano: 11.07.2018 09:07:43
Trzeci tor w Trójmieście

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do planowanej inwestycji dobudowy trzeciego toru pomiędzy Gdańskiem Osową i Gdynią Główną.

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do planowanej inwestycji dobudowy trzeciego toru pomiędzy Gdańskiem Osową i Gdynią Główną.

Spółka podaje, że skorzystają pasażerowie i przewozy towarowe, dzięki możliwości prowadzenia większej liczby składów. Podróżni zyskają lepszą dostępność do pociągów, a port w Gdyni możliwość odprawy większej liczby towarów przewiezionych koleją.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę z Egis Poland Sp. z o.o. oraz WYG International Sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego na odc. Gdańsk Osowa – Gdynia Główna linii kolejowej nr 201. Firmy zaprojektują budowę dodatkowego toru na odcinku Gdańsk Osowa – Gdynia Wielki Kack – Gdynia Główna.

Zaplanowana elektryfikacja oraz dodatkowy – trzeci – tor poprawi przepustowość linii. Pozwoli to lepiej pogodzić duży ruch pociągów aglomeracyjnych z Gdyni Głównej do Gdańska Osowej oraz ruch regionalny do Kartuz i Kościerzyny z ruchem towarowym. W efekcie pociągi pojadą szybciej i sprawniej. Pojawi się możliwość prowadzenia większej liczby składów pasażerskich i towarowych. Podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei, zaś do portu w Gdyni dotrze więcej towarów.

Szczegółowy zakres prac określi dokumentacja projektowa. Wartość jej opracowania to 8 mln zł. Projekt ma być gotowy do połowy 2019 roku. Powstaje on w ramach zadania "Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego na odc. linii kolejowych nr 201, 214 i 229". Jest on częścią większego programu inwestycyjnego realizowanego w ramach projektu "Prace na alternatywnym ciągu transportowym Bydgoszcz – Trójmiasto, etap I". PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. planują zrealizować inwestycję, po rozstrzygnięciu przetargu na budowę, w latach 2020-2023.

Przygotowania do realizacji inwestycji w Trójmieście to kolejny etap inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. do stworzenia alternatywnego ciągu transportowego dla przewozu towarów z południa Polski do portów na Pomorzu. Poprawi się przepustowość linii kolejowej z Bydgoszczy do Trójmiasta. Trwa projektowanie prac na odcinku z Kościerzyny do Gdańska Osowej, gdzie planowana jest dobudowa drugiego toru wraz z elektryfikacją linii. Trwa także postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy projektu dla modernizacji odcinka Maksymilianowo – Kościerzyna. Prace wpłyną na wygodne podróże pociągami w regionie oraz sprawny przewóz towarów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Trójmiasto
Kościerzyna
budowa
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.