Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Trzaskowski: PKP rozkopią nam centrum na kilka lat

inforail
12.12.2019 12:45
0 Komentarzy

Przejścia naziemneprzy Rondzie Dmowskiego, Plac Pięciu Rogów przeznaczony przede wszystkim dlapieszych, aktywizacja ul. Marszałkowskiej – to część planów na 2020 r.dotyczących warszawskiego centrum. Chcemy zwrócić centrum mieszkańcom -podkreślił prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Na środowej konferencji prasowej prezydent miasta RafałTrzaskowski podkreślał, że chciałby, aby centrum Warszawy zyskało „nowątwarz”, która będzie przyjazna dla wszystkich, „która będziebezpieczna, otwarta, tolerancyjna” – wymieniał.

Wśród planów – jeszcze na przyszły rok – prezydent WarszawyRafał Trzaskowski wymienił zmiany na ul. Marszałkowskiej. „Chcemy, żebyul. Marszałkowska była centrum Warszawy” – mówił. Jak podkreślił, miastochce aktywizacji lokali, którymi dysponuje w parterach tej ulicy. Będą onewynajmowane w profilowanych konkursach tym najemcom, którzy zaproponują programwpisujący się w „wizję tętniącego energią miasta”.

Prezydent miasta poinformował też, że już w przyszłym rokuna ul. Marszałkowskiej mają zostać wytyczone dwa przejścia dla pieszych – nawysokości ul. Widok oraz ul. Nowogrodzkiej. Wzdłuż Marszałkowskiej ma równieżbyć poprowadzona ścieżka rowerowa.

Plany na następny rok zakładają także modernizację Ronda40-latka oraz al. Jana Pawła II od Ronda 40-latka do ul. Świętokrzyskiej. Matam powstać nowe skrzyżowanie z przejściami naziemnymi. „Wszędzie na tychpodstawowych ulicach chcemy, żeby było więcej zieleni, żeby było więcej ławek,chcemy kontynuować projekty dotyczące ścieżek rowerowych” – wymieniałTrzaskowski.

Zmiany mają też dotyczyć Placu Pięciu Rogów obejmującegoprzestrzeń u zbiegu ulic: Brackiej, Kruczej, Zgody, Szpitalnej i Chmielnej.”To ma być miejsce przyjazne przede wszystkim dla pieszych (…), gdzie coprawda będziemy mieli ograniczony ruch autobusowy, ale doprowadzimy do tego, żebędziemy mieli przestrzeń w pełni bezpieczną” – mówił Trzaskowski. Nie matam być wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd przez plac ma zostaćzachowany w ciągu ulic Kruczej i Szpitalnej, ale priorytetem będzie ruchpieszy.

Mówiąc o zagospodarowaniu terenu przy Pałacu Kultury iNauki, Trzaskowski podkreślił, że to, co do tej pory działo się w otoczeniuPKiN, na pewno nie jest powodem do dumy. „Ale wreszcie wszystko zmierza kudobremu – przede wszystkim Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które budujemy i które mabyć zakończone jeszcze w tej kadencji i oczywiście plac centralny” -wskazał. Jak dodał, będzie on wpisywał się w charakter starej Warszawy, alejednocześnie będzie wizytówką nowej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej powinno powstać do końca kadencjiTrzaskowskiego, czyli do 2023 r. Do tego czasu w planach jest równieżpołączenie Hali Mirowskiej i Hali Gwardii z Osią Saską oraz rewitalizacja PlacuPowstańców Warszawy.

Projekty wykraczające poza tę perspektywę czasową to budowanowej siedziby Teatru Rozmaitości, budowa nowego pawilonu Emilia na PlacuDefilad oraz przebudowa skrzyżowania Alei Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej.”Tutaj trwają w tej chwil dyskusje w PKP, dlatego że PKP przy remoncielinii średnicowej chce dokonywać tego typu zmian, które rozkopią nam AlejeJerozolimskie na kilka lat do momentu, kiedy te prace nie zostaną zakończone.Jeżeli te prace się zaczną szybko – a na razie takie dostajemy sygnały – towtedy musimy racjonalizować wszystkie zmiany” – tłumaczył Trzaskowski.

Jak mówił, oprócz przejść przez Marszałkowską na wysokościul. Widok oraz Nowogrodzkiej miasto myśli o wyznaczeniu przejścia przez AlejeJerozolimskie na wysokości ul. Poznańskiej. „Mamy informację, że tam Alejenie będą rozkopane” – dodał.

Trzaskowski poinformował przy tym, że miasto planujerozpoczęcie konsultacji z mieszkańcami na temat tego, jak całościowo mająwyglądać Aleje Jerozolimskie. „To jest ta ulica, której jeszcze niezaprojektowaliśmy, ale chcemy rozpocząć rozmowy” – wskazał.

„To, na czym nam najbardziej zależy, to pokazaniepaństwu wizji przyszłego centrum Warszawy. Ono powinno wyglądać inaczej, onopowinno tworzyć spójną całość, spójną wizję, która będzie przede wszystkimrealizować potrzeby warszawiaków” – mówił prezydent stolicy. Jakzaznaczył, ma nadzieję, że w ciągu kilku lat całe centrum zostanie „wpewnym sensie w pełni przywrócone warszawiakom do tego, aby mogli z niegoskorzystać z uśmiechem przez 24 godziny na dobę”.


Komentarze