TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Trwają prace przy łódzkim metrze
InfoRail.pl - Opublikowano: 19.09.2019 13:44:21
Trwają prace przy łódzkim metrze (foto: UMŁ)

Rusza budowa tunelu średnicowego pod Łodzią – poinformował tamtejszy Urząd Miasta.

Rusza budowa tunelu średnicowego pod Łodzią – poinformował tamtejszy Urząd Miasta.

W ramach inwestycji powstanie najdłuższy tunel kolejowy w Polsce, podziemne stacje, kilometry torów. A to oznacza nowe kierunki podróży i szybki transport publiczny. Prace już się rozpoczęły.

Inwestycja jest imponująca. Tunel pod Łodzią o długości 6 km będzie drążyła maszyna o długości 100 m i ciężarze 266 ton. Średnica tarczy urządzenia, które zostanie sprowadzone z Niemiec wynosi 13 m, a do wybrania jest prawie 150 tys. metrów sześciennych ziemi z wykopów.

Za trzy lata nasze miasto nie będzie już takie samo, Łódź się zmienia, a tunel średnicowy, czyli "małe łódzkie metro" odmieni nie tylko komunikacyjne szlaki kolejowe w Polsce, ale także usprawni komunikacje miejską - powiedziała prezydent Hanna Zdanowska na konferencji prasowej na skrzyżowaniu al. Kościuszki i ul. Zielonej, gdzie ma powstać śródmiejska stacja przesiadkowa, a druga będzie przy w rejonie Manufaktury.

Jak poinformował p.o. dyr. Departamentu Architektury i Rozwoju UMŁ Robert Kolczyński, maszyna będzie się posuwała w tempie 6 m na dobę wiercąc i budując jednocześnie ściany tunelu, który ma połączyć linie kolejowe dwóch łódzkich dworców. Przystanki przesiadkowe z peronami i wyjściami będą realizowane metodą odkrywkową i osadzone na poziomie 20 m pod ziemią.

W tej chwili inwestor, czyli PKP PLK przygotowuje się do przygotowania terenu pierwszego odwiertu. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 1,5 mld zł.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Łódź
tunel
budowa