TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Trwają prace na stacji Gdańsk Główny
InfoRail.pl - Opublikowano: 23.07.2020 08:45:01
Trwają prace na stacji Gdańsk Główny (foto: PKP PLK)

Na stacji Gdańsk Główny pasażerowie korzystają z wind oraz schodów ruchomych i odnowionych przejść. Podróże ułatwia nowoczesny system informacji pasażerskiej – podały PKP Polskie Linie Kolejowe.

Na stacji Gdańsk Główny pasażerowie korzystają z wind oraz schodów ruchomych i odnowionych przejść. Podróże ułatwia nowoczesny system informacji pasażerskiej – podały PKP Polskie Linie Kolejowe.

Wartość prac to blisko 50 mln zł netto. Inwestycja realizowana dzięki współfinansowaniu że środków unijnych POIiŚ i zapewniła wszystkim podróżnym dogodny dostęp na perony oraz do pociągów. Pasażerom służy nowy system informacji wizualnej o rozkładzie jazdy, zintegrowany z nagłośnieniem. Komunikaty głosowe i wizualne są podawane jednocześnie. Na peronach nr 1 i 2 zamontowano 20 dwustronnych wyświetlaczy, 10 zegarów oraz 8 infokiosków. Przy wyjściach z przejść podziemnych jest 16 wyświetlaczy.

Już od 2019 r. dwie windy oraz dwie pary schodów ruchomych prowadzą z przejścia podziemnego w kierunku budynku dworca na perony nr 1 i 2. Windy oraz schody ruchome, prowadzące na zmodernizowane perony z przejścia podziemnego w kierunku centrum miasta i dworca autobusowego, są dużym udogodnieniem dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

W obszarze stacji, tam gdzie to było możliwe, zachowano oryginalne kolejowe wyposażenie. Odnowione są wiaty, a wyjątkowy charakter stacji podkreślają stylizowane na historyczne lampy i ławki. Dobrą orientację na stacji gwarantują podróżnym nowe gabloty informacyjne oraz czytelne oznakowanie – podały PKP PLK.

W zakresie obsługi podróżnych, na stacji Gdańsk Główny zadbano nie tylko o dostępność i funkcjonalność, ale i o estetykę. Poza peronami odnowione są przejścia podziemne. Wymieniono posadzkę oraz okładziny ścian i sufitu. Nowe, energooszczędne oświetlenie ułatwia drogę. Odnowione są schody prowadzące na perony oraz na ul. Podwale Grodzkie. Osobom niewidomym i niedowidzącym łatwiej jest się poruszać dzięki liniom naprowadzającym na peronach oraz w przejściach podziemnych.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość zadania o nazwie "Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap II Gdańsk Główny", realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., wynosi 49,5 mln zł netto, a dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko – 85 proc. (PKP PLK)


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
Gdańsk
stacja
remont