TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Trondheim zamawia elektryczny zestaw: ABB, Volvo i Heuliez
InfoBus.pl - Opublikowano: 05.03.2018 13:07:54
Trondheim zamawia elektryczny zestaw: ABB, Volvo i Heuliez

Miasto Trondheim zdecydowało o wprowadzeniu na cztery linie łącznie 35 całkowicie elektrycznych autobusów: 25 marki Volvo i 10 marki Heuliez (!).

Miasto Trondheim, stolica Norwegii w epoce Wikingów, dziś znane bardziej jako technologiczna stolica kraju, podejmuje się wielkiego przedsięwzięcia w zakresie elektryfikacji transportu zbiorowego. Lokalne władze zdecydowały o wprowadzeniu na cztery linie łącznie 35 całkowicie elektrycznych autobusów. 25 pojazdów dostarczy Volvo, a 10 - Heuliez z Grupy Iveco.

Do ładowania obu modeli autobusów posłuży osiem ładowarek ABB Heavy Vehicle Charger (HVC). Będzie to jeden z pierwszych projektów na świecie, w którym autobusy elektryczne różnych producentów wykorzystują tę samą technologię ładowania.

Operatorem autobusów będzie firma Tide Buss z Trondheim, działająca w imieniu Rady Okręgu Trøndelag.

-"Współpraca z ABB pozwala nam dostarczyć wysokiej jakości i niezawodne rozwiązania, umożliwiające operatorom różnych sieci równoległe prowadzenie działalności i współużytkowanie infrastruktury – powiedział Per Olav Hopsø, przewodniczący Komisji Transportu w Radzie Okręgu Trøndelag. – W ten sposób nie tylko uzyskujemy dobrą ekonomię skali i rentowność inwestycji, ale konsekwentnie realizujemy naszą przyszłościową strategię zapewnienia regionowi nowoczesnej infrastruktury na najwyższym poziomie. Wkrótce dzięki pomocy innowacyjnych firmy, takich jak ABB, transport publiczny w Trondheim przestanie wykorzystywać paliwa kopalne.

To aktualnie największe takie zamówienie w Norwegii dotyczące autobusów elektrycznych

Czas na  HVC 450P

Ładowarki ABB HVC 450P pozwalają naładować akumulatory w czasie od trzech do sześciu minut, a każda z nich dostarcza prąd stały o mocy 450 kW. Urządzenia wykorzystują standard OppCharge, w którym do połączenia ładowarki z szynami przewodzącymi na dachu autobusu służy pantograf. Ładowarki zostaną zamontowane na przystankach końcowych czterech linii autobusowych, z których każda ma długość od 12 do 15 kilometrów, łącznie z odcinkami podmiejskimi. Autobusy będą ładowane na końcu trasy podczas przerwy. W ramach pokazu tej technologii urządzonego we wrześniu zeszłego roku w Wielkiej Brytanii ABB prezentowała ładowarkę OppCharge wraz z autobusem elektrycznym Volvo — takim, jak te, które będą jeździły po Trondheim.

-"To doskonały przykład na to, jak zaangażowanie ABB w rozwój standaryzowanej technologii sprawia, że nasze produkty mogą służyć w wielowymiarowych przedsięwzięciach, w których uczestniczy wielu dostawców – powiedział Tarak Mehta, dyrektor Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji w ABB. – Jesteśmy dumni, że dzięki współpracy z Tide Buss zapewnimy Trondheim lepszą infrastrukturę dla pojazdów elektrycznych na przyszłość. Widzimy ogromne zapotrzebowanie na nasze rozwiązania z zakresu ładowania pojazdów elektrycznych."

Ładowarki należące do portfolio rozwiązań cyfrowych ABB Ability umożliwią operatorom zdalne monitorowanie i konfigurowanie stacji ładowania oraz aktywny serwis sprzętu dla zapewnienia maksymalnej dostępności. Urządzenia dostarczone zostaną w lutym 2019 roku, a rozpoczęcie ich eksploatacji zaplanowano na sierpień tego samego roku.

ABB od lat wspiera obszar elektromobilności. Firma zamontowała szybkie ładowarki w szwajcarskim Davos, aby zademonstrować ich działanie podczas styczniowego Światowego Forum Ekonomicznego. Ponadto, jako orędownik pojazdów elektrycznych zasilanych czystą energią, ABB została partnerem tytularnym Formuły E — pierwszej na świecie serii międzynarodowych wyścigów w pełni elektrycznych samochodów pod egidą FIA..Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ładowarka
elektrobus
ABB
Volvo
Heuliez
Norwegia