TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tramwaje Śląskie zmodernizują trasy w Zagłębiu
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 31.08.2018 17:08:42
Tramwaje Śląskie zmodernizują trasy w Zagłębiu

Modernizację ponad 4 km głównej linii tramwajowej łączącej Sosnowiec z Będzinem, Czeladzią oraz Dąbrową Górniczą zamawia samorządowa spółka Tramwaje Śląskie. Zamawiane w innym przetargu prace dotyczą blisko 3 km linii w Dąbrowie Górniczej prowadzącej do Huty Katowice.

Modernizację ponad 4 km głównej linii tramwajowej łączącej Sosnowiec z Będzinem, Czeladzią oraz Dąbrową Górniczą zamawia samorządowa spółka Tramwaje Śląskie. Zamawiane w innym przetargu prace dotyczą blisko 3 km linii w Dąbrowie Górniczej prowadzącej do Huty Katowice.

To jedne z większych remontów istniejących torowisk w obecnym miliardowym projekcie unijnym tego operatora.

Chodzi m.in. o modernizację jedynego połączenia sieci spółki od strony miast Górnego Śląska i Sosnowca z torowiskami na terenie pozostałych miast Zagłębia Dąbrowskiego. W przyszłości, dzięki m.in. tym pracom, będą mogły do nich dotrzeć nowoczesne tramwaje niskopodłogowe.

Jak wynika z ogłoszenia przetargowego Tramwajów Śląskich, przetarg podzielono na dwie części (zadania). Jedno to przebudowa wydzielonego torowiska w ciągu ul. Małobądzkiej w Będzinie na odcinku od Ronda Czeladzkiego do granicy z Sosnowcem. Łączna długość torów przewidzianych tam do przebudowy to ok. 6 km toru pojedynczego.

Druga część przetargu ma wyłonić wykonawcę modernizacji torowisk w Sosnowcu - od granicy z Będzinem do pętli Będzińska, samej pętli, oraz w ciągu ul. Będzińskiej w kierunku centrum - do ul. Staropogońskiej (dalszy odcinek jest modernizowany obecnie). Do przebudowy zaplanowano tam niespełna 2,8 km toru pojedynczego.

W drugim ogłoszonym teraz przetargu Tramwaje poszukują wykonawcy remontu wydzielonego torowiska wzdłuż ul. Kasprzaka w Dąbrowie Górniczej (ok. 6 km toru pojedynczego). To większa część tamtejszej linii wiodącej wzdłuż głównych arterii miasta, nieobjęta trwającymi pracami projektowymi miasta - zmierzającymi do ich gruntownej modernizacji.

Kryteriami oceny ofert w obu postępowaniach będą: cena w 80 proc. oraz gwarancja i doświadczenie osób kierowanych do realizacji zamówienia (po 10 proc.). Na wykonanie prac przewidziano 18 miesięcy – od podpisania umowy. Oferty w obu przetargach mają zostać otwarte 9 października br.

Będą to kolejne już roboty w ramach realizowanej pierwszej części projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Cały projekt zakłada m.in. remonty 100 km torowisk, budowę ponad 20 km nowych linii oraz zakup 45 nowych tramwajów.

Składające się z trzech etapów przedsięwzięcie TŚ szacowane jest na ok. 885 mln zł kosztów kwalifikowanych netto (ok. 1,088 mld zł brutto; przy ok. 562 mln zł unijnego dofinansowania).

W pierwszym etapie projektu ujęto dwa zadania związane z budową nowych linii (ul. Grundmanna w Katowicach i przedłużenie linii na Zagórzu w Sosnowcu), a także 24 zadania związane z modernizacją istniejącej infrastruktury, zakupy nowych tramwajów oraz trzech pojazdów specjalistycznych (pogotowia sieciowe i torowe).

Maksymalny koszt całkowity tego etapu wyliczono na 766,8 mln zł brutto, w tym koszt kwalifikowany, czyli prac mogących zawierać się w unijnym projekcie, na 623,6 mln zł netto. Zapewnione już unijne dofinansowanie (umowę podpisano 11 grudnia ub. roku) to 393,3 mln zł, czyli ok. 63 proc. kosztu kwalifikowanego.

W pierwszym etapie już w ub. roku zakończyła się modernizacja niespełna kilometrowego odcinka wzdłuż ul. Niedurnego w Rudzie Śląskiej. Jesienią ub. roku TŚ podpisały wartą 20,6 mln zł umowę na roboty na sosnowieckiej ul. Piłsudskiego. Zakłada ona przebudowę do końca 2018 r. torowiska między jezdniami tej trasy (2,6 km toru pojedynczego).

W maju br. w Sosnowcu rozpoczęła się też warta ok. 13,5 mln zł modernizacja torów wzdłuż ul. Mariackiej i Żeromskiego, które są inną częścią połączenia sieci spółki z Będzinem, Czeladzią i Dąbrową Górniczą. Prace te, obejmujące ok. 1,7 km toru pojedynczego, potrwają do marca 2019 r.

Kolejne zadania pierwszego etapu dotyczą m.in. przebudowy odcinka ul. Katowickiej w ścisłym centrum Bytomia, torów wzdłuż ul. Bytomskiej w Świętochłowicach czy torowiska wzdłuż ul. Religi w Zabrzu.

Etap drugi projektu Tramwajów Śląskich, również już dofinansowany, to jedno zadanie budowy nowej linii (połączenie do Placu Wolskiego w Bytomiu) i 12 zadań związanych z modernizacją istniejącej infrastruktury. Ostatnim etapem ma być budowa nowej linii tramwajowej do południowych dzielnic Katowic (umowa na dofinansowanie spodziewana jest w IV kw.).

Tramwaje Śląskie są jednym z największych operatorów sieci tramwajowych w Polsce. Spółka obsługuje 28 linii w 12 miastach. Łączna długość torowisk ciągnących się od Zabrza na Górnym Śląsku po Dąbrowę Górniczą w Zagłębiu Dąbrowskim to ponad 340 km toru pojedynczego (w tym niespełna 30 km w zajezdniach). Codziennie w dni robocze na trasy wyjeżdża ok. 200 wozów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Tramwaje Śląskie
torowisko
remont