TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tramwaje Śląskie i samorząd przebudują dwie główne ulice Chorzowa
PAP InfoTram.pl - Opublikowano: 15.11.2019 17:45:27
Tramwaje Śląskie i samorząd przebudują dwie główne ulice Chorzowa (foto: TŚ)

Dwie główne arterie w centrum Chorzowa – ul. Powstańców i ul. Hajducką – zamierzają przebudować wspólnie miejscowy magistrat i samorządowa spółka Tramwaje Śląskie. Ogłoszono już przetargi na wykonanie prac, prace będą prowadzone przy zawieszeniu ruchu tramwajów.

Dwie główne arterie w centrum Chorzowa – ul. Powstańców i ul. Hajducką – zamierzają przebudować wspólnie miejscowy magistrat i samorządowa spółka Tramwaje Śląskie. Ogłoszono już przetargi na wykonanie prac, prace będą prowadzone przy zawieszeniu ruchu tramwajów.

Ulice Powstańców oraz Hajducka to arterie w centrum Chorzowa – przebiegają w zwartej zabudowie, mieszcząc pasy ruchu samochodów i torowiska tramwajowe. Obie są ostatnimi tego typu ulicami w centrum miasta, które w ostatnich latach nie doczekały się remontu: na ul. Powstańców tramwaje jeżdżą pojedynczym torem w osi szerokiej jezdni tylko w kierunku Rynku (ruch od Rynku odbywa się głównym deptakiem miasta, ul. Wolności). Na węższej ul. Hajduckiej torowisko jest dwutorowe i pokrywa się z pasami ruchu samochodów.

W poprzednich latach tramwajowa spółka i miasto współpracowały już przy podobnych inwestycjach: miasto w części drogowej, spółka – tramwajowej. W ten sposób m.in. przebudowano ul. Armii Krajowej, przecinającą miasto od Katowic po Świętochłowice. Obecnie w podobnej formule remontowana jest ul. 3 Maja - łącząca centrum ze Świętochłowicami.

Także teraz, jak wynika ze specyfikacji przetargowych umieszczonych na platformie zamówień publicznych Tramwajów Śląskich, miasto dołącza do postępowań koordynowanych przez tramwajową spółkę, poprzez swój Miejski Zarząd Ulic i Mostów.

W przypadku ul. Powstańców zakładana jest kompleksowa modernizacja 600-metrowego torowiska (zostanie ułożone na płytach prefabrykowanych). Sieć trakcyjna zamiast na budynkach ma zostać powieszona na nowych słupach oświetleniowo-trakcyjnych. Zbudowane zostaną nowe: nawierzchnia jezdni, chodniki i miejsca postojowe.

Pierwotny termin składania ofert w tym przetargu wyznaczono na 16 grudnia. Kryteria oceny ofert to: cena (60 proc.), gwarancja (20 proc.) oraz doświadczenie wyznaczonych pracowników (20 proc.). Część tramwajowa ma zostać wykonana w 13 miesięcy od podpisania umowy (założono wyłączenie ruchu tramwajów), część drogowa – 6 miesięcy później.

W drugim postępowaniu wybrany ma zostać wykonawca przebudowy torowiska i jezdni ul. Hajduckiej – na niespełna 900-metrowym odcinku od al. Bojowników o Wolność i Demokrację do ul. Wolności. Również tam torowisko ma zostać ułożone na płytach prefabrykowanych, przy zakładanych korektach jego przebiegu na wybranych fragmentach.

Również przy tych pracach założono przeniesienie trakcji z budynków na słupy. Zaplanowano też przeniesienie lokalizacji dwóch przystanków i przebudowę skrzyżowania ul. Hajduckiej z BOWiD (znajdzie się tam sygnalizacja świetlna). Termin zgłaszania ofert i kryteria ich oceny są te same, jak dla ul. Powstańców. Na prace przewidziano 18 miesięcy (również z wyłączeniem ruchu tramwajów).

Tramwaje Śląskie prowadzą oba te zadania w ramach projektu modernizacji infrastruktury tramwajowej na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Cały składający się z trzech etapów projekt szacowany jest na ok. 885 mln zł kosztów kwalifikowanych (ok. 1,1 mld zł brutto; przy ponad 560 mln zł unijnego dofinansowania). Zakłada remonty ok. 100 km torowisk, budowę ponad 20 km nowych linii oraz zakup 45 tramwajów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Chorzów
remont
torowisko
tor
infrastruktura
Tramwaje Śląskie