TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Tramwaj prawie wjechał do sklepu. Motorniczy nie jest winny katastrofy
InfoTram.pl - Opublikowano: 06.06.2018 14:31:45
Tramwaj prawie wjechał do sklepu. Motorniczy nie jest winny katastrofy (foto: poznan.pl)

Motorniczy poznańskiego tramwaju linii nr 23, który w styczniu wykoleił się i wjechał w budynek nie jest winny katastrofy. Prokuratura umorzyła postępowanie.

Motorniczy poznańskiego tramwaju linii nr 23, który w styczniu wykoleił się i wjechał w budynek nie jest winny katastrofy. Prokuratura umorzyła postępowanie.

Wykolejony tramwaj wjechał w witrynę jednego ze sklepów przy al. Marcinkowskiego 4 stycznia 2018 roku. Według ustaleń śledczych, dokonanych zaraz po zdarzeniu, motorniczy pojazdu był trzeźwy, odniósł lekkie obrażenia. Jak wynika z ustaleń śledczych motorniczy zasnął i w miejscu gdzie można jechać 15 km/h prowadził tramwaj z prędkością 30 km/h.

Teraz sprawą zajmie się Policja, która będzie prowadzić sprawę pod kątem wykroczenia. Zdaniem bowiem Prokuratury nie wystąpiły realne skutki związane z zagrożeniem mienia, zdrowia i życia ludzkiego. Nikt nie odniósł obrażeń, stąd też postępowanie w zakresie spowodowania katastrofy zostało umorzone.

Prokuratura nie podaje, czy sen motorniczego był spowodowany chorobą, zmęczeniem czy ewentualnie przyjmowanymi lekami.

Jak tłumaczyła rzeczniczka prokuratury Magdalena Mazur-Prus, aby uznać zdarzenie za przestępstwo nieumyślnego sprowadzenia katastrofy w komunikacji, nie wystarcza samo ustalenie, że "motorniczy nieumyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym - konieczne jest wypełnienie pozostałych znamion tego czynu zabronionego". Chodzi przede wszystkim o realne skutki "poważnych rozmiarów w zakresie mienia w wielkich rozmiarach lub zdrowia i życia wielu osób".

W tej sprawie straty oszacowano na 75,56 tys. zł, co - według prokuratury - "nie jest mieniem w wielkich rozmiarach w rozumieniu przepisów kodeksu karnego, a żadna z sześciu osób znajdujących się w stanie zagrożenia nie odniosła obrażeń".

Jak dodała prokurator, po uprawomocnieniu się postanowienia o umorzeniu śledztwa, materiały zostaną przekazane policji, by wszczęła postępowania o wykroczenie.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Poznań
wykolejenie
wypadek
motorniczy