TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

To nie jest żart. PKP PLK chcą kupić sobie helikopter
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 22.02.2019 12:54:16 1 komentarz
To nie jest żart. PKP PLK chcą kupić sobie helikopter (źródło: smyk.com)

Z informacji, jaka została sporządzona dla Rady Nadzorczej PKP PLK wynika, że spółka ta rozważa zakup helikoptera do "monitorowania inwestycji" - powiedział poseł Stanisław Gawłowski.

Z informacji, jaka została sporządzona dla Rady Nadzorczej PKP PLK wynika, że spółka ta rozważa zakup helikoptera do "monitorowania inwestycji" - powiedział poseł Stanisław Gawłowski.

PKP PLK odpowiada, że "na bieżąco analizuje różne techniki monitorowania linii kolejowych". Podczas piątkowej konferencji prasowej w Sejmie, Gawłowski przedstawił "informację zarządu (PKP PLK - PAP) ws. wysokości ofert rynkowych w I kw. 2019 r. dotyczących zakupu statku powietrznego (helikopter 4 lub 5 osobowy) na potrzeby monitorowania inwestycji".

Informacja zawiera m.in. zestawienie ofert firm specjalizujących się w dystrybucji helikopterów, wymogi ich użytkowania na terenie Polski, a także ceny tych maszyn. Jak wynika z dokumentu, 25 stycznia zapoznała się z nim Rada Nadzorcza PKP PLK S.A.

"Przeglądając ten dokument, jednoznacznie można odnieść wrażenie, że to nie jest żart. PKP PLK bardzo poważnie zastanawia się nad zakupem tego typu sprzętu" - powiedział Gawłowski. Jego zdaniem pasażerowie PKP nie będą mieć żadnej korzyści z tego typu zakupu, a inwestycje - znacznie taniej - można jego zdaniem monitorować z powietrza, np. za pomocą dronów. Gawłowski oświadczył ponadto, że w tej sprawie oczekuje "natychmiastowej reakcji" ministra infrastruktury.

Rzecznik prasowy PKP PLK S.A. Mirosław Siemieniec przekazał w piątek PAP, że spółka "na bieżąco analizuje różne możliwości i techniki monitorowania linii kolejowych, aby sprawnie realizować największy w historii program inwestycyjny". Podkreślił, że obecnie w całym kraju na kolei realizowanych jest ponad 220 projektów za ok 70 mld zł.

"PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w 2018 r. zleciły usługę i wykonały kilka inspekcyjnych lotów helikopterem oraz kilkadziesiąt lotów dronami w celu rejestracji i monitorowania postępu prac przez wykonawców na największych projektach kolejowych. Uzyskane dane stanowiły podstawę do podejmowania decyzji na radach budowy" - oświadczył Siemieniec.

Według niego obecnie spółka wykorzystuje "wiele narzędzi" do monitoringu realizowanych na kolei inwestycji. Wśród nich wymienił "monitoring terenowy" realizowany przez pracowników, "monitoring wizyjny" za pomocą kamer przemysłowych oraz drony i obloty śmigłowcem.

"Obloty śmigłowcem to jedno z najbardziej efektywnych narzędzi do monitorowania inwestycji kolejowych. W ciągu jednego dnia oblotu śmigłowcem możliwy jest monitoring kilkuset kilometrów linii kolejowych" - oświadczył.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
PKP PLK
 • Weronika Urbańska – 22.02.2019

  Sam obrazek - mistrzostwo 😂😂😂

 • Jacek Kacprzak-Kubiński – 22.02.2019

  Pozniej konieczny bedzie zakup helikoptera do monitorowania pracy helikoptera i tak dalej i tak dalej wkoncu fajnie sie wydaje nie swoje

 • Wieczorek Dariusz – 22.02.2019

  Ale się zagalopował z tymi dronami – różnica w zasięgu jest przecież niebotyczna.

 • Adrian Krzysztof Bonczek – 22.02.2019

  Pociągami gnoje😁 Zobaczycie czym się muszą wasi klienci przemieszczać

 • Tomasz Kolejarz – 22.02.2019

  KM lub SKM szybciej sie można dostać między tymi budynkami niż helikopterem :-)

 • mechanik – 23.02.2019

  Biorąc pod uwagę skalę inwestycji, taki zakup jest jak najbardziej uzasadniony. mnie ciekawi tylko, czy zostanie wybrana wersja dwusilnikowa (loty nad miastami).

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.