TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Technologie ABB poprawią efektywność energetyczną pociągów dla KM
- Opublikowano: 13.12.2018 12:07:04
Technologie ABB poprawią efektywność energetyczną pociągów dla KM

Przekształtniki trakcyjne ABB przyczynią się do rozwoju bardziej zrównoważonego transportu w aglomeracji warszawskiej.

Przekształtniki trakcyjne ABB przyczynią się do rozwoju bardziej zrównoważonego transportu w aglomeracji warszawskiej.

ABB zrealizuje zamówienia dla Stadler Polska, spółki należącej do Grupy Stadler Rail, na dostawy urządzeń do nowoczesnego taboru Kolei Mazowieckich, drugiego pod względem liczby obsługiwanych podróżnych przewoźnika kolejowego w Polsce, przewożącego ponad 60 mln osób rocznie. Przyczynią się one do rozwoju bardziej ekologicznego transportu kolejowego w województwie mazowieckim, największym i najbardziej zaludnionym regionie Polski.

ABB dostarczy ponad 100 energooszczędnych przekształtników trakcyjnych do nowych pociągów, które będą kursować na trasach w tzw. Warszawskim Obszarze Funkcjonalnym, obejmującym Warszawę i 37 gmin. Bardziej kompaktowe i lżejsze przekształtniki ABB pozwolą zmniejszyć zużycie energii pociągów, zajmą mniej miejsca i zwiększą komfort podróżowania.

Energooszczędność była ważnym aspektem przy projektowaniu nowych, klimatyzowanych pociągów typu FLIRT trzeciej generacji (Fast Light Innovative Regional Train), które będą osiągać prędkość 160 km/h. Kluczowe elementy układów napędowych tych pojazdów - przekształtniki trakcyjne ABB Bordline® CC1500 - umożliwiają zoptymalizowane zasilanie i sterowanie silnikami trakcyjnymi, a także odzyskiwanie energii pochodzącej z hamowania i wykorzystanie jej do zasilania urządzeń pokładowych, na przykład klimatyzatorów czy systemu ogrzewania, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie zużycia energii, a także obniżenie kosztów eksploatacji pociągów.

– Przekształtniki ABB to urządzenia, które sprawdziły się już w poprzedniej generacji pociągów FLIRT, wykorzystywanych w Polsce od 2007 r. Nowa wersja modelu Bordline zapewni jeszcze wyższą niż dotąd efektywność energetyczną całego łańcucha napędowego (a więc konwertera i silnika). Urządzenia te będą również lżejsze, a jednocześnie umożliwią zasilanie silników o bardzo dużej mocy, jakie znajdą się w tych pociągach, co pomoże pojazdom uzyskać odpowiednie osiągi – wyjaśnia Maciej Duczyński, menedżer Grupy Produktowej Trakcja w Dywizji Robotyki i Systemów Napędowych ABB.

Zakup pojazdów, wyposażonych w dostęp do Wi-Fi, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i systemem informacji pasażerskiej, jest kolejnym krokiem do zwiększania komfortu podróży i poprawy możliwości operacyjnych Kolei Mazowieckich.

Dostawy pierwszych urządzeń ABB mają zostać zrealizowane w 2019 roku. Większość wyprodukowana zostanie w fabryce ABB w Aleksandrowie Łódzkim.

ABB dostarcza innowacyjne technologie dla sektora kolejowego od ponad 100 lat, produkując komponenty i podsystemy dla infrastruktury i taboru kolejowego w sieciach miejskich, międzymiastowych i kolei dużych prędkości. Dla swojej globalnej zainstalowanej bazy ABB świadczy również usługi serwisowe przez cały okres eksploatacji, łącznie z konserwacją i retrofitem.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
ABB
Stadler
Flirt