TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Szynobusem między Warszawą a Sochaczewem? Przez Żelazową Wolę
InfoRail.pl - Opublikowano: 19.06.2018 09:47:14
Szynobusem między Warszawą a Sochaczewem? Przez Żelazową Wolę

Poseł Stanisław Tyszka zwrócił się do Ministra Andrzeja Adamczyka z zapytaniem poselskim w sprawie utworzenia komunikacji szynobusowej między Warszawą a Sochaczewem przez Żelazową Wolę na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego.

Poseł Stanisław Tyszka zwrócił się do Ministra Andrzeja Adamczyka z zapytaniem poselskim w sprawie utworzenia komunikacji szynobusowej między Warszawą a Sochaczewem przez Żelazową Wolę na skraju Kampinoskiego Parku Narodowego.

Jak podał do biura poselskiego zgłaszają się mieszkańcy dzielnic i gmin: Bemowo, Stare Babice, Ożarów Mazowiecki, Błonie, Leszno, Kampinos i Sochaczew z wnioskiem o interwencję w ich sprawie. Drogi dojazdowe do stolicy z tych położonych na zachód od Warszawy gmin dotknięte są ciągłymi zatorami (w szczególności droga krajowa nr 92 oraz droga wojewódzka nr 580). Zatory powodują też znaczne skażenie środowiska. Problemy komunikacyjne nasilą się, gdy wybudowany zostanie Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie – stwierdza poseł Stanisław Tyszka.

W związku z zaistniałą sytuacją mieszkańcy, stowarzyszenia lokalne i władze samorządowe proponują utworzenie linii szynobusowej z Sochaczewa do przyszłej stacji metra Mory. Proponowane rozwiązanie pozwoli na rozładowanie ruchu samochodowego z miejscowości położonych na zachód od Warszawy do stolicy. Mieszkańcy regionu będą mieli możliwość, by przesiąść się z samochodów do szynobusu, dzięki czemu dojdzie do rozładowania zatorów w drodze do Warszawy. Linia szynobusowa będzie też miała charakter turystyczny – pomoże dowozić turystów do Kampinoskiego Parku Narodowego oraz do Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. W projekt zaangażowanych jest szereg podmiotów administracji publicznej: wojewoda mazowiecki, marszałek województwa mazowieckiego oraz okoliczne gminy.

W związku z zaistniałą sytuacją poseł zwrócił się do Ministra Infrastruktury z następującymi pytaniami:

Czy Ministerstwo Infrastruktury lub instytucje mu podległe włączą się w projekt budowy szynobusu z Sochaczewa do Warszawy i obejmą go swoim nadzorem?

Czy Ministerstwo Infrastruktury lub instytucje mu podległe wspomogą finansowo realizację tej inwestycji? Jeżeli tak, to w jakiej kwocie?

Czekamy na stanowisko resortu w tej sprawie.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Sochaczew
Warszawa
Żelazowa Wola
 • Mateusz Dekarczyk – 19.06.2018

  A w tej bajce były smoki? :p

 • Maciej Wojciechowski – 19.06.2018

  Nie wiem czy poseł Tyszka wie, ale linia przez Kampinos do Sochaczewa została ujęta nawet w dalece futurystycznych planach rozwoju spółki Tramwaje Warszawskie.

 • Piotr Figiel – 19.06.2018

  Bez szans.

 • Antek Bujnowski – 19.06.2018

  Tak apropo szynobusów na których liniach można je spotkać?

 • Dariusz Walczak – 19.06.2018

  na liniach szynobusów

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.