TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Szefowie kolejowych spółek zachwyceni ideą CPK!
InfoRail.pl - Opublikowano: 16.11.2017 22:45:03 5 komentarzy
Szefowie kolejowych spółek zachwyceni ideą CPK!

Szefowie polskich spółek kolejowych deklarują duże zainteresowanie projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Szefowie polskich spółek kolejowych deklarują duże zainteresowanie projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Podczas Kongresu 590 Prezes Przewozów Regionalnych Krzysztof Zgorzelski podkreślił, że o ile niegdyś był sceptyczny wobec pomysłu CPK, to przekonała go udana ekspansja LOT i dziś szacuje, że jego spółka dzięki centralnemu portowi może nawet podwoić swoje przewozy regionalne. Przy czym, w jego ocenie, będą to nie tylko pasażerowie, ale i pracownicy hubu CPK, który - jego zdaniem - może wygenerować nawet 300 tys. miejsc pracy.

Zgorzelski ocenił, że w odległości poniżej dwóch godzin jazdy koleją od CPK będzie mieszkać nawet 12 mln ludzi.

Zdaniem prezesa PKP PLK Ireneusza Merchla liczba ta może być znacznie większa. Jak tłumaczył Merchel, przy założeniu odpowiedniej modernizacji i budowy tras kolejowych, w ciągu dwóch godzin z CPK będzie można dojechać nie tylko na Śląsk, do Wrocławia i aglomeracji stołecznej, ale nawet do Trójmiasta.

Również prezes Grupy PKP Krzysztof Mamiński widzi kolej w roli głównego integratora w ramach portu komunikacyjnego. Jego zdaniem, w przyszłości możliwe powinno być uruchomienie dla pasażerów np. odprawy już w pociągu zmierzającym na lotniska. Mamiński wskazał też na biznesowe znaczenie połączenia kolejowych i lotniczych przewozów towarowych. Samolotami wozi się towary "cenne", na których można najwięcej zarobić, kolej mogłaby je szybko dostarczyć do adresata - mówił.

We wrześniu 2017 r. rząd zarekomendował budowę CPK Solidarność w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego na południowy zachód od Warszawy. Koszt szacuje się obecnie na 20-30 mld zł, a uruchomienie lotniska miałoby nastąpić ok. 2027-2028 r.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
CPK
PKP SA
PKP PLK
Przewozy Regionalne
 • Poljeznyj idiot – 17.11.2017

  No wiadomo, że zachwyceni - nowe posady, nowe "projekty", nowa kasa do przewalenia i przytulenia. Też byłbym zachwycony :)

 • Zetes – 17.11.2017

  Gdyby nie byli "zachwyceni", ich los byłby przesądzony. Ich polityczni mocodawcy, którzy zapewnili im stołki, natychmiast zabrali by intratne posadki... Oto żródła owego "zachwytu"...

 • kolejFAN – 20.11.2017

  BO CO? po pis kazał to zauroczeni? niezła farsa . Trybuna Ludu bis :P

 • Korea Płn – 20.11.2017

  A spróbowałby któryś nie być zachwycony ...

Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!