TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Szczecin z jedną ofertą na linie i telebusa. Arrivy brak, PKS ponad budżetem
INFOBUS.PL - Opublikowano: 09.01.2019 14:00:21
W Szczecinie jedna oferta na linie i telebusa. PKS ponad budżetem

ZDiTM w Szczecinie otrzymał jedną ofertę w przetargu na obsługę 18 linii autobusowych i usługi tele-busa przez cały 2019 r. Propozycja szczecińskiego PKS jest jednak o prawie 1/4 wyższa od szacunków urzędników.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie otrzymał jedną ofertę w przetargu na obsługę 18 linii autobusowych i usługi tele-busa przez cały 2019 r. Propozycja szczecińskiego PKS jest jednak o prawie 1/4 wyższa od szacunków urzędników.

Przypomnijmy, że poruszamy się cały czas w temacie przetargu, który został został ogłoszony w ostatnich dniach listopada. ZDiTM chce w nim wyłonić firmę, która pierwotnie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. miała świadczyć na rzecz miasta dwie usługi przewozowe. Pierwszą jest obsługa dziennych linii autobusowych 52, 70, 81, 83, 88, 105, 108, 121, 122, 123, 124 oraz nocnych 522, 523, 530, 531, 532, 535, 536. W ramach tej części zamówienia operator ma wykonać pracę eksploatacyjną w wymiarze 2 333 036 wzkm (+- 10%).

Drugim elementem umowy jest usługa transportu na żądanie, czyli tele-busa. W ciągu roku określono dyspozycyjność przewoźnika na 20 352 wozogodziny, również z założeniem odchyłki w granicach +- 10%.

Do wykonania zlecenia przewoźnik musi podstawić przynajmniej 50 autobusów różnych wielkości, których średni wiek początkowo miał nie przekraczać 17 lat. Jednak po jednym z pytań do SIWZ średnią obniżono do maksymalnie 12 lat.

Od warunków SIWZ odwołała się Arriva. Argumentacja przewoźnika była bardzo podobna do uwag, które zgłoszono do ubiegłorocznego przetargu z 2017 r. Cały czas nie jest znana dokładna data zawarcia umowy między przewoźnikiem, a organizatorem, co zdaniem Arrivy oznacza, że wykonawca składając ofertę nie ma wiedzy na temat długości czasu niezbędnego do przygotowania się w celu realizacji zamówienia.

A przygotowań jest całkiem sporo by objąć tak duży pakiet. Swoją skargę spółka skonkludowała żądaniem wprowadzenie do SIWZ zapisu, który będzie gwarantował zwycięzcy postępowania przynajmniej cztery miesiące na przygotowanie się do objęcia przewozów. ZDiTM połowicznie przychylił się do tego odwołania. Po zmianie zwycięzca postępowania będzie miał maksymalnie osiem tygodni na rozpoczęcie przewozów.

Przy okazji dokonano także nowego podziału pracy eksploatacyjnej pomiędzy przewoźników autobusowych obsługujących Szczecin i okolicznej gminy. Zgodnie z nim na 2020 i 2021 r. zostanie zawarta jedna umowa na obsługę zadań, które są objęte obecnym przetargiem.

Do wczoraj, 8 stycznia ZDiTM czekał na oferty. Na roczny zakup przewozów autobusowych oraz usługi tele-busa urzędnicy przygotowali 14 937 710,41 zł brutto. W informacji z otwarcia ofert nie wskazano jak ta suma "rozkłada się" na poszczególne usługi objęte tegoroczną umową.

Jedyna propozycja, którą otworzyli urzędnicy o prawie 1/4 przewyższa ich szacunki. Nie trudno się domyślić, że przedstawił ją PKS Szczecin, czyli obecny operator tego pakietu. Spółka zaoferowała swoje usługi w łącznej cenie 18 482 408,52 zł brutto. Po rozbiciu to na poszczególne elementy usługi mamy następujące stawki jednostkowe:

  • 6,36 zł/wzkm za kursy na liniach autobusowych
  • 111.67 zł netto za jedną wozogodzinę jezdną na tele-busie
  • 110,19 zł netto za jedną godzinę rezerwy na tele-busie
  • 8,33 zł/wzkm netto na komunikacji zastępczej

Szczecińska praktyka

Od kilku lat szczeciński ZDiTM kontraktuje w formie przetargów roczne przewozy na kilkunastu liniach miejskich, większości podmiejskich oraz nocnych. Regułą było, że za każdym razem zlecenia trafiały do PKS Szczecin. W tym roku przewoźnik również jako jedyny przedstawił ofertę. Sporo jednak brakuje. Wydaje się jednak, że urzędnicy poszukają dodatkowych środków, aby nie mieć problemu z obsadą. Jednak czy na dłuższą metę ten argument będzie dalej skutecznie przemawiał z krótkimi umowami?


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
przetarg
linie
ZDiTM Szczecin
Arriva
PKS Szczecin