TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

SU4220 w PKP Intercity. Po modernizacji w FPS
InfoRail.pl - Opublikowano: 04.06.2020 11:15:35
SU4220 w PKP Intercity. Po modernizacji w FPS

Lokomotywy manewrowe zmodernizowane dla PKP Intercity przez poznańską FPS dostaną oznaczenie SU4220.

Lokomotywy manewrowe zmodernizowane dla PKP Intercity przez poznańską FPS dostaną oznaczenie SU4220.

Jak podał w odpowiedzi na interpelację posła Jana Szopińskiego wiceminister Andrzej Bittel będzie ich 13. Po modernizacji lokomotywy typu 6D zostaną oznaczone jako 6D-FPS.

Przypomnijmy, że prace przy modernizacji lokomotyw rozpoczęły się w grudniu 2019 roku. H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu wykona naprawy okresowe na piątym poziomie utrzymania (P5) wraz z modernizacją lokomotyw. Całkowita wartość kontraktu wynosi 90,3 mln zł brutto, koszt naprawy i modernizacji jednego pojazdu to niemal 7 mln zł brutto. Modernizacja jest współfinasowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020, projekty "Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A." oraz "Przyspieszamy komfortowo – unowocześnienie wagonów i zakup lokomotyw dla PKP Intercity S.A.". PKP Intercity podpisało umowę na realizację tego projektu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych wiosną 2018 roku. Przewoźnik uzyskał dofinasowanie łącznie w kwocie 653,8 mln zł. Poznańska firma ma 24 miesiące od zawarcia umowy na realizację całego zamówienia.

Lokomotywy serii SM42 zostaną zmodernizowane na dwuagregatowe z funkcją zasilania wagonów w energię elektryczną. Pojazdy zyskają nowoczesne silniki spalinowe, spełniające najnowszą normę emisji spalin. Rozwiązania, które pojawią się w lokomotywach, takie jak  m.in. mikroprocesorowe sterowanie, poprawią właściwości trakcyjne pojazdu, a także pozwolą zmniejszyć zużycie paliwa. Po modernizacji poprawi się bezpieczeństwo pracy lokomotyw, a także ich niezawodność. Niższe będą także koszty eksploatacji unowocześnionych pojazdów serii SM42. Zaplanowane prace przyczynią się do zwiększenia komfortu pracy maszynistów. Zastosowane rozwiązania wpłyną na obniżenie hałasu i drgań zarówno tych emitowanych do otoczenia, jak i tych, które mają wpływ na personel obsługujący lokomotywę oraz opcjonalnie na pasażerów.

Zmodernizowane lokomotywy będą wykorzystywane przede wszystkim do pracy manewrowej. Ponadto będą mogły być wykorzystywane do obsługi czasowo zamykanych części szlaków z uwagi na modernizacje linii kolejowych, obsługi pociągów w awaryjnych sytuacjach związanych z uszkodzeniami trakcji oraz sezonowo uruchamianych składów, prowadzonych po niezelektryfikowanych szlakach.

Co z innymi lokomotywami manewrowymi?

Jak wyjaśnił Andrzej Bittel PKP Intercity dotychczas nie złomowały lokomotyw SM42/SU42 Obecnie Spółka posiada na stanie 30 lokomotyw serii SM42 typu 6D (bez modernizacji). Z tej puli 14 lokomotyw jest wyłączonych z uwagi na upływ terminu ważności świadectwa sprawności technicznej. Remonty przedmiotowych lokomotyw prowadzone są na podstawie zawartych umów w ramach napraw okresowych. Spółka wysłała do zakładów naprawczych odpowiednio:

- 5 lokomotyw celem wykonania naprawy poziomu P4,

- 3 lokomotywy celem wykonania naprawy poziomu P5 połączonej z modernizacją,

- 1 lokomotywę celem wykonania naprawy poziomu P4 z wykorzystaniem własnego zaplecza technicznego,

- pozostałe lokomotywy oczekują terminów przyjęcia do poszczególnych rodzajów naprawy zgodnie z harmonogramami.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP Intercity
lokomotywa
SM42
FPS
modernizacja