TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Strajk maszynistów w Portugali. Kolej sparaliżowana
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 04.06.2018 14:19:55
Strajk maszynistów w Portugali. Kolej sparaliżowana (foto: Wikipedia)

Portugalscy maszyniści przystąpili w poniedziałek do jednodniowego strajku, który przed południem doprowadził do niemal całkowitego sparaliżowania ruchu kolejowego w całym kraju. Największe trudności odnotowano w Lizbonie i Porto.

Portugalscy maszyniści przystąpili w poniedziałek do jednodniowego strajku, który przed południem doprowadził do niemal całkowitego sparaliżowania ruchu kolejowego w całym kraju. Największe trudności odnotowano w Lizbonie i Porto.

Strajk objął zarówno przewozy pasażerskie, jak i towarowe. Protestujący domagają się wycofania nowych przepisów umożliwiających kierowanie pociągiem tylko przez jednego maszynistę. Według strajkujących jednoosobowe załogi stwarzają poważne zagrożenie dla transportu kolejowego.

"W poniedziałek rano wyjechało w Portugalii na trasę zaledwie 10 proc. przewidzianych w rozkładzie jazdy pociągów" - poinformował przewodniczący związku zawodowego zrzeszającego kolejarzy SFRCI, Luis Bravo.

Według szacunków organizatorów strajku przed południem odwołanych zostało w całym kraju ponad 300 połączeń. Największe utrudnienia panują w aglomeracji Lizbony i Porto, gdzie na stacjach panuje chaos, a do stanowisk informacji ciągną się długie kolejki. W tych dwóch największych aglomeracjach Portugalii w poniedziałek przed południem na trasy wyruszyło zaledwie kilka pociągów.

Duża frekwencja wśród strajkujących kolejarzy wywołała zdziwienie władz największego syndykatu tego sektora w Portugalii SMAQ. Organizacja ta nie poparła protestu.

Jak powiedział PAP przewodniczący syndykatu SMAQ w Porto Rui Santos, reprezentowany przez niego związek zawodowy odcina się od głównego postulatu poniedziałkowego protestu - anulowania przepisów o możliwości kierowania pociągiem przez jednego maszynistę. "Uważamy, że postulat ten nie jest wystarczający, aby przeprowadzać tak poważny, ogólnokrajowy strajk na kolei. Naszym zdaniem protest ten nie ma podstaw" - ocenił Santos.

W strajku, który zakończy się w poniedziałek przed północą, biorą udział nie tylko maszyniści głównego przewoźnika kolejowego Portugalii grupy Comboios de Portugal (CP), ale również prywatnych spółek przewozów towarowych Medway i Takargo.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
strajk
maszynista
Portugalia
  • Kuba Perkowski – 04.06.2018

    Tak to jest jak sie nadzwyczajnie uhonoruje jakąś grupę zawodową

  • Piotr Garbicz – 04.06.2018

    Krzysiek Bobek no to musimy sobie odpuścić te wakacje w Portugalii xD

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.