TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

STOP przed każdym przejazdem
- Opublikowano: 24.06.2018 18:33:03
STOP przed każdym przejazdem (foto: PKP PLK)

By ograniczyć niebezpieczne sytuacje na skrzyżowaniach toru i drogi PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły "Bezpieczne piątki" - dodatkowe akcje na przejazdach.

By ograniczyć niebezpieczne sytuacje na skrzyżowaniach toru i drogi PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły "Bezpieczne piątki" - dodatkowe akcje na przejazdach.

Rozmowy, instrukcje, ulotki, a nawet mandaty - przypominają kierowcom i pieszym o bezpieczeństwie. Kolejarze chcą eliminować ignorowanie znaków stop, przechodzenie pod oraz slalomy miedzy rogatkami.

PKP Polskie Linie Kolejowe rozpoczęły kolejne wakacyjne działania na przejazdach kolejowo-drogowych. Wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i policją, we wszystkie wakacyjne piątki, będą akcje na setkach przejazdów kolejowo-drogowych. Do kierowców oraz pieszych trafi kilkadziesiąt tysięcy ulotek. Informacja, rozmowa oraz instrukcje mają przypomnieć o właściwym zachowaniu na skrzyżowaniach torów i dróg oraz terenach kolejowych.

By zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo drogowych i powstrzymać nieostrożnych kierowców, stosujemy działania adresowane do różnych grup wiekowych i zawodowych. Przekazujemy ulotki, spotykamy się z instruktorami nauki jazdy, kontrolujemy skrzyżowania dróg z torami. Chcemy też, by każdy wiedział, że na żółtej naklejce umieszczonej na przejeździe znajdzie informacje, które mogą uratować życie – mówi Marek Olkiewicz wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Kolejarze z PLK przypominają też o żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach, które mogą uratować życie. Na żółtej naklejce są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery "awaryjne".

W przypadku zdarzenia na przejeździe i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia - specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów.

"Bezpieczne piątki" to akcja, która ma ograniczyć niepotrzebne tragedie oraz utrudnienia w ruchu kolejowym. Dzięki niej rozpoczynające się wakacje mogą być bezpieczniejsze. W ubiegłe wakacje kierowcy spowodowali 39 wypadków. Poza brakiem rozsądku, najczęstszymi wykroczeniami kierowców były: ignorowanie znaku STOP, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami, bądź omijanie półrogatek.

W 2017 r. podczas Bezpiecznych Piątków przeprowadzono 545 akcji informacyjno-prewencyjnych. Ponad 44 000 ulotek trafiło do kierowców. Straż Ochrony Kolei udzieliła blisko 1500 pouczeń. "Bezpieczne piątki" to akcja w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd,- ''Szlaban na ryzyko!" prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A od 2005 roku. Głównym celem jest ograniczanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach. Kolejarze organizują spotkania w szkołach, konkursy, konferencje z instruktorami nauki jazdy.

Są działania propagujące bezpieczeństwo i właściwe zachowanie przy przekraczaniu torów w mediach społecznościowych oraz plakaty, banery i ulotki.

Więcej informacji na http://www.bezpieczny-przejazd.pl/.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
PKP PLK
przejazd kolejowy
bezpieczeństwo
SOK
  • Rafał Tomasz – 24.06.2018

    A kto ściąga znaki STOP i krzyże SW. Andrzeja z przejazdów? Wiem, że przepisy nie wymagają już tych oznaczeń na przejazdach kat.A i kat.B- jednakże zawsze były to dodatkowe oznaczenia zwracające uwagę. Teraz jakoś pusto na przejazdach. I co gorsze- część idiotów traktuje to jako drogę z pierwszeństwem.

Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.