TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Stary dworzec Poznań Główny dopiero za 5 lat! Bez współpracy z miastem?
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 05.10.2018 21:01:41
Stary dworzec Poznań Główny dopiero za 5 lat! Bez współpracy z miastem?

W ciągu 3-5 lat w stolicy Wielkopolski znów zacznie działać zrewitalizowany i rozbudowany dawny budynek dworca kolejowego Poznań Główny – zapowiedział w piątek prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

W ciągu 3-5 lat w stolicy Wielkopolski znów zacznie działać zrewitalizowany i rozbudowany dawny budynek dworca kolejowego Poznań Główny – zapowiedział w piątek prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

Poinformował, że w ostatnich dniach zapadła decyzja zarządu spółki w tej sprawie. W 2013 r. zamknięto stary budynek dworca kolejowego Poznań Główny, jego funkcję przejął otwarty w 2012 r. obiekt, w którym mieści się m.in. galeria handlowa. Projekt nowego dworca, budowanego z myślą o odbywającym się w Poznaniu Euro 2012, był krytykowany przez mieszkańców i społeczników, którzy zarzucali mu przede wszystkim brak funkcjonalności.

W czwartek władze Poznania poinformowały, że miasto wystąpiło do Ministra Inwestycji i Rozwoju o odebranie Polskim Kolejom Państwowym terenu dawnego dworca, bo spółka "nie realizuje zobowiązań".

Prezydent miasta podkreślił, że Poznań Główny to drugi pod względem ruchu pasażerskiego dworzec w Polsce obsługujący rocznie 19 milionów osób i powinien być wizytówką, której nie należy się wstydzić. W piątek Jacek Jaśkowiak powiedział PAP, że pod pewnymi warunkami jest gotów wycofać się ze starań o komunalizację terenu dworca.

Jak poinformował w piątek prezes PKP SA, w sprawie modernizacji budynku dworca w Poznaniu zapadły decyzje zarządu spółki. Wiadomo, że modernizacja będzie finansowana ze środków budżetu państwa i środków własnych PKP.

"Dworzec Poznań Główny będzie miał przywróconą swoją świetność: w poziomie parteru nowe kasy, nowe pomieszczenia obsługi podróżnych, obsługa podróżnych z niepełnosprawnościami. Na antresoli pomieszczenia handlowe, poczekalnie, miejsca dla wypoczynku" – powiedział Krzysztof Mamiński.

Jak dodał, nad częścią dworcową wybudowany zostanie hotel z ok. 6 tys. m kw. powierzchni. "Obiekt ten poprzez kładkę będzie łączył się z częścią Poznania w kierunku Targów. Po zrealizowaniu tej inwestycji, w dalszej części peronu wyspowego wybudujemy dwa biurowce" – powiedział.

"Nie będąc mieszkańcem Poznania, umiejscowienie dworca w +chlebaku+ uważam za jeden z największych błędów tych, którzy takie decyzje podejmowali" - zapewnił Mamiński. "Chlebakiem" nazywany jest w Poznaniu nowy obiekt, w którym obecnie znajduje się dworzec.

Prezes PKP wyraził nadzieję, że prezydent Poznania wycofa się ze swoich starań o komunalizację terenu dworca, bo te mogą utrudnić plany PKP.

"Mam nadzieję, że wczorajsza informacja o podjęciu próby uniemożliwienia remontu dworca to jakiś ponury żart albo przejęzyczenie. Dworzec kolejowy będzie stał na terenie kolejowym i będzie zrealizowany przez kolejarzy. To już nie obietnica, to nie koncepcja – to decyzja" – zapewnił.

Mamiński liczy na to, że prezydent miasta "swoją aktywność skieruje w pozytywną stronę, będzie nam ułatwiał uzyskanie wszelkich zgód i pozwoleń - szczególnie w zakresie węzła komunikacyjnego i wybudowania garaży podziemnych pod dworcem kolejowym".

Do sprawy odniósł się też minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. "Jestem głęboko poruszony decyzją prezydenta Poznania, który wystąpił o przekazanie dworca Poznań Główny miastu. Panie prezydencie, szkoda, że nie spotkaliśmy się przed kilkoma laty z takimi propozycjami i z taką aktywnością. Jeśli pan dziś tego oczekuje, to skomplikuje pan całkowicie proces inwestycyjny i wszystko, co dotyczy dworca Poznań Główny znów na długie lata utknie w miejscu" - powiedział.

W czwartek władze miasta informowały, że PKP "co jakiś czas, deklarowało chęć modernizacji dworca, ale brak było w tej sprawie jakichkolwiek konkretów i wiarygodnych terminów".

Ponadto nowy dworzec jest "niefunkcjonalny i nieczytelny", zaś pasażerowie nie rozumieją chaosu, jaki panuje na stacji. W opinii władz miasta niezrozumiała jest też niemożność stworzenia "nowego dworca, który byłby odpowiedni dla drugiego węzła kolejowego w kraju".

Prezydent Poznania powiedział PAP w piątek, już po deklaracjach prezesa PKP, że "od różnych zarządów PKP SA usłyszał już wiele obietnic, podobnie jak od polityków PiS-u, ale nie poszły za nimi żadne konkrety".

"Jeżeli PKP i Ministerstwo Infrastruktury zadeklarują pewne kwestie na piśmie, jeśli zawarta zostanie stosowna umowa, definiująca planowane prace, ich harmonogram oraz przeznaczone na to kwoty, będę gotów rozważyć wycofanie tego wniosku" - powiedział.

Jaśkowiak wyraził oczekiwanie, że "koncepcja dworca i jego okolicy zostanie przygotowana we współpracy z Miastem Poznań".Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
dworzec
Poznań
PKP SA
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.