TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Stadler: Latem testy Flirtów dla Kolei Mazowieckich
Karol Wach - Opublikowano: 18.04.2019 16:24:03
Tomasz Prejs

O bieżącej produkcji w siedleckiej fabryce Stadlera, w tym przede wszystkim o budowie składów dla Kolei Mazowieckich rozmawiamy z Tomaszem Prejsem, dyrektorem zarządzającym Stadler Polska.

O bieżącej produkcji w siedleckiej fabryce Stadlera, w tym przede wszystkim o budowie składów dla Kolei Mazowieckich rozmawiamy z Tomaszem Prejsem, dyrektorem zarządzającym Stadler Polska.

InfoRail.pl: Na jakim etapie jest obecnie budowa sześciu Flirtów dla Kolei Mazowieckich, zamówionych w 2018 roku?

Tomasz Prejs: Produkcja pojazdów z pierwszego zamówienia jest w trakcie. Obecnie w zakładzie w Siedlcach mamy już wagony do pierwszego pociągu. To lekkie, aluminiowe pudła wyprodukowane w nowoczesnej technologii, które od kilku tygodni są zabudowywane. Trwają prace montażowe związane z zabudową podłogi, ścian, sufitów i izolacji termicznej. Po zakończeniu budowy pierwszego pojazdu rozpoczną się jego testy.

Rozumiem, że na początku te testy tradycyjnie będą prowadzone na terenie fabryki?

Pierwszy etap obejmuje testy na terenie zakładu w Siedlcach, gdzie posiadamy własną sieć testową. Kolejny etap to testy przy współpracy z PKP PLK. Z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa będziemy mogli wyjechać poza teren zakładu i rozwinąć prędkość docelową 160 km/h. Latem będziemy kontynuować testy pojazdu na torze w Żmigrodzie, tak żeby w bezpiecznym czasie złożyć odpowiednie dokumenty do UTK i certyfikować pojazd. Zgodnie z umową, pierwszy pojazd ma zostać przekazany Kolejom Mazowieckim w listopadzie.

Umowa ramowa dla Kolei Mazowieckich obejmuje także pojazdy dwuczłonowe. Jak będzie odbywała się ich procedura dopuszczeniowa? Czy trzeba startować od zera?

Stadler ma już dopuszczony pojazd dwuczłonowy w Polsce. Jest to pociąg FLIRT wyprodukowany dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Od 2013 roku, kiedy homologowaliśmy pojazd dla ŁKA, zmieniły się niektóre wymagania i przepisy. W przypadku pojazdów dla Kolei Mazowieckich musielibyśmy więc skupić się na różnicach, które pojawiły się w międzyczasie.

Jakie jeszcze pojazdy kolejowe są produkowane w Siedlcach?

Aktualnie produkujemy także pojazdy między innymi dla przewoźników z Wielkiej Brytanii, Niemiec i Norwegii.

Dziękujemy za rozmowę.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Stadler
Siedlce
Flirt
Koleje Mazowieckie