TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Stacja Zielona Góra do przebudowy
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 16.10.2017 19:38:50
Stacja Zielona Góra do przebudowy (foto: PKP PLK)

Prawie 8 mln zł będzie kosztowała przebudowa tunelu stacji kolejowej Zielona Góra. Inwestycja ma zapewnić mieszkańcom i podróżnym wygodne i bezpieczne przejście między stacją i miastem - poinformował w poniedziałek rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec.

Prawie 8 mln zł będzie kosztowała przebudowa tunelu stacji kolejowej Zielona Góra. Inwestycja ma zapewnić mieszkańcom i podróżnym wygodne i bezpieczne przejście między stacją i miastem - poinformował w poniedziałek rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Mirosław Siemieniec.

Przedsięwzięcie jest częścią projektu poprawiającego obsługę na stacji i system komunikacji w mieście, realizowanego wspólnie z samorządem Zielonej Góry. Dzięki inwestycji nastąpi pełna integracja transportu kolejowego z miejskim transportem publicznym.

"Pasażerowie zyskają możliwość wygodnych przesiadek z pociągów do autobusów oraz wygodny tunel łączący dwie części Zielonej Góry" - powiedział Siemieniec.

Przedłużenie i modernizacja tunelu będzie kosztowała prawie 8 mln zł. Umowę na przebudowę tunelu PKP PLK podpisały w październiku. W listopadzie przyszłego roku z obiektu będą mogli korzystać podróżni i mieszkańcy - zapowiedział rzecznik PKP PLK.

Istniejący tunel zostanie przedłużony z 20 m do ponad 44 m. Zostaną wybudowane dwie pochylnie oraz winda osobowa, ułatwiająca dostęp dla osób z ograniczoną mobilnością, podróżnych z cięższym bagażem i rowerzystów. Zakres prac obejmuje także przebudowę odwodnienia tunelu. Wykonawcą robót jest firma ALUSTA S.A. z Poznania.

Rozbudowa tunelu wraz z wybudowaniem pochylni pieszo-rowerowych jest pierwszą częścią zamówienia. Do tego przebudowany zostanie wiadukt kolejowy i powstaną jednolite zadaszenia peronów, tunelu i dojść do peronów - tutaj w 80 proc. prace sfinansuje miasto, a w 20 proc. PLK.

Szacunkowa wartość wspólnej inwestycji wynosi ok. 18,5 mln zł. Pierwszą fazą realizacji będą prace projektowe. Roboty budowlane, związane z zamknięciami torowymi i zamknięciem ul. Batorego w rejonie wiaduktu, rozpoczną się w marcu przyszłego roku i potrwają do listopada.

Rzecznik przekazał, że po ukończeniu inwestycji podróżni na stacji w Zielonej Górze zyskają nowe, jednolite zadaszenie peronów oraz dojścia do centrum przesiadkowego. Natomiast przebudowany wiadukt nad ul. Batorego przestanie być "wąskim gardłem" w komunikacji miasta - zostanie poszerzony, umożliwiając dwukierunkowy ruch autobusów.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Zielona Góra
stacja
PKP PLK
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.