TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Smogowy bilans Kolei Śląskich, było zainteresowanie darmowymi przejazdami
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 08.02.2018 11:12:01
Smogowy bilans Kolei Śląskich, było zainteresowanie darmowymi przejazdami

Prawie 4,5 tys. osób wybrało bezpłatny przejazd pociągiem Kolei Śląskich zamiast samochodem w ciągu dwóch dni "smogowych" w tym roku – poinformował w czwartek przewoźnik. Bezpłatne przejazdy umożliwił on 15 stycznia br. i 7 lutego br.

Prawie 4,5 tys. osób wybrało bezpłatny przejazd pociągiem Kolei Śląskich zamiast samochodem w ciągu dwóch dni "smogowych" w tym roku – poinformował w czwartek przewoźnik. Bezpłatne przejazdy umożliwił on 15 stycznia br. i 7 lutego br.

W drugim z tych dni bezpłatne przejazdy komunikacją miejską zapewniła również Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Wcześniej, jeszcze w styczniu, działająca od początku tego roku GZM uzgodniła z organizatorami komunikacji miejskiej na swoim terenie oraz z Kolejami Śląskimi zasady ogłaszania bezpłatnej komunikacji w dni szczególnie wysokich stężeń smogu.

Zgodnie z tym porozumieniem Koleje Śląskie wprowadzają prawo do bezpłatnych przejazdów w razie prognozowanych przekroczeń norm zanieczyszczeń powietrza przynajmniej na jednym z siedmiu obszarów, wyodrębnionych w prognozach Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (WIOŚ).

Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską na obszarze Metropolii - autobusami, tramwajami i tyskimi trolejbusami - mają być ogłaszane, gdy prognozy przekroczenia norm będą dotyczyły przynajmniej jednego z dwóch wyznaczonych przez WIOŚ obszarów, obejmujących gminy i miasta GZM (chodzi o obszar centralny i/lub rybnicko-pszczyński).

W ogłaszane dni smogowe zarówno w komunikacji miejskiej na terenie GZM, jak i w Kolejach Śląskich, bezpłatne przejazdy odbywają się na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu. Kierowcom (którzy nie muszą być właścicielami pojazdu) może towarzyszyć bezpłatnie jedna osoba.

Ponieważ Metropolia nie jest jeszcze organizatorem transportu publicznego, decyzja o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów każdorazowo musi być sankcjonowana wewnętrznymi decyzjami poszczególnych organizatorów, którzy działają na jej obszarze: KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry.

Każdorazowo decyzja o wprowadzeniu bezpłatnych przejazdów ma być podejmowana do godz. 15. dnia poprzedzającego. Porozumienie dopuszcza również możliwość wprowadzenia bezpłatnych przejazdów w sytuacjach nadzwyczajnych - organizatorzy będą wówczas wdrażali odpowiednie procedury w czasie czterech godzin.

W tegorocznym budżecie Metropolii na pokrycie kosztów związanych z wprowadzeniem bezpłatnych przejazdów w dni smogowe zaplanowano 1 mln zł.

Dopuszczalny poziom pyłu PM10 w powietrzu to 50 mikrogramów na metr sześc. w ujęciu dobowym. Indeks jakości powietrza wyszczególnia sześć stopni: przy stężeniu poniżej 20 mikrogramów jakość jest bardzo dobra, między 21 a 60 mikrogramów - dobra, 61-100 mikrogramów - umiarkowana, 101-140 mikrogramów - dostateczna, 141-200 mikrogramów - zła, a powyżej 200 - bardzo zła. Przekroczenie 300 mikrogramów pyłu na m sześc. oznacza alarm smogowy.

Bieżące informacje o jakości powietrza w regionie dostępne są na stronie internetowej powietrze.katowice.wios.gov.pl.

W czwartek rano godzinne wskazania zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 na większości stacji w obrębie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz w subregionie rybnickim i Częstochowie oscylowały wokół 80-100 mikrogramów. Nieco wyższe wskazania – na poziomie 120 mikrogramów notowano na stacjach pomiarowych w Bielsku-Białej i Ustroniu, a ok. 150 mikrogramów - w Żywcu.

W styczniu br. Koleje Śląskie informowały, że podczas ubiegłorocznych nieco ponad czterech pełnych dni smogowych z bezpłatnych przejazdów pociągami tego przewoźnika skorzystało łącznie ponad 12 tys. osób.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Koleje Śląskie
smog