TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Śląskie - darmowa godzina jazdy rowerem
PAP - Opublikowano: 20.09.2017 19:24:34
Śląskie - darmowa godzina jazdy rowerem

W najbliższy piątek kierowcy z woj. śląskiego, którzy zdecydują się przesiąść z samochodów do komunikacji publicznej, będą mogli za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich oraz tramwajami i autobusami największych przewoźników. Darmowa będzie też godzina jazdy na rowerze miejskim.

W najbliższy piątek kierowcy z woj. śląskiego, którzy zdecydują się przesiąść z samochodów do komunikacji publicznej, będą mogli za darmo podróżować pociągami Kolei Śląskich oraz tramwajami i autobusami największych przewoźników. Darmowa będzie też godzina jazdy na rowerze miejskim.

22 września tradycyjnie obchodzony jest Dzień bez samochodu. To jedna z inicjatyw w ramach rozpoczętego 16 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu - przedsięwzięcia służącego promowaniu ekologicznych form przemieszczania się, ruchu pieszego, rowerowego oraz komunikacji zbiorowej. Przewoźnicy zachęcają w tym dniu podróżnych, by chcieli częściej korzystać z komunikacji miejskiej.

"Liczymy, że wielu kierowców zrezygnuje w tym dniu z samochodu na rzecz pociągu i gros z nich przekona się, że transport kolejowy jest najlepszym sposobem na dotarcie np. do pracy czy domu" – powiedział rzecznik Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek.

W tym roku regionalny przewoźnik po raz trzeci włącza się w obchody Dnia bez samochodu. Przedstawiciele spółki oceniają, że zainteresowanie akcją rośnie z każdym rokiem. Przed dwoma laty z darmowych przejazdów pociągami skorzystało 845 osób, a rok później kierowców, którzy zrezygnowali tego dnia z samochodu na rzecz kolei, było ponad półtora tysiąca.

W tym roku kierowcy będą mogli w piątek za darmo pojechać wszystkimi pociągami Kolei Śląskich, za wyjątkiem odcinka między Chałupkami a czeskim Bohuminem. Zamiast biletu podczas kontroli należy pokazać dowód rejestracyjny pojazdu - nie tylko samochodu, ale też np. motocykla.

"Dowód rejestracyjny nie musi być wydany na nazwisko właściciela lub współwłaściciela pojazdu - w ten sposób otwieramy się np. na osoby, które korzystają z aut leasingowanych. Do przyłączenia się do akcji zapraszamy także motocyklistów" – powiedział Wawrzaszek.

Z darmowych przejazdów w Dniu bez samochodu skorzystają również kierowcy-pasażerowie tramwajów i autobusów Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP) - największego organizatora komunikacji w aglomeracji katowickiej. Podobnie będzie w autobusach Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej (PKM) Jaworzno.

"KZK GOP był jednym z pierwszych organizatorów komunikacji miejskiej w Polsce, który wprowadził do taryfy zapis mówiący o tym, że w Dniu bez samochodu właściciele aut mogą podróżować na podstawie dowodu rejestracyjnego (na własne nazwisko - PAP) za darmo" – powiedziała rzeczniczka Związku Anna Koteras. Oszacowała, że 22 września na podstawie dowodu rejestracyjnego za darmo podróżuje zwykle kilka procent pasażerów.

Dzień bez samochodu ma także zachęcać do korzystania z rowerów miejskich - użytkownicy systemów rowerowych w Katowicach, Gliwicach, Tychach i Pszczynie będą mogli przez godzinę jeździć za darmo. Preferencyjny cennik będzie obowiązywał przez całą dobę od północy z czwartku na piątek do 23:59 w piątek. Zamiast bezpłatnych pierwszych 15 lub 30 minut, bezpłatna będzie cała pierwsza godzina. Po jej przekroczeniu opłata będzie naliczana na zwykłych zasadach.

Rowery miejskie cieszą się coraz większą popularnością - od początku tego roku w czterech miastach regionu korzystano z nich ponad 156 tys. razy, a system ma prawie 30 tys. zarejestrowanych użytkowników.

"Inwestycja w sieć wypożyczalni rowerów okazała się strzałem w dziesiątkę – mieszkańcy chętnie z nich korzystają, zarówno jako ze środka rekreacji, jak i transportu – np. dojeżdżając do pracy" – skomentował podczas konferencji prasowej w miniony poniedziałek prezydent Katowic Marcin Krupa. Darmowa godzina jazdy rowerem w Dniu bez samochodu ma jeszcze bardziej wypromować ten sposób poruszania się po stolicy Górnego Śląska.

W obchody Dnia bez samochodu już w ubiegłym tygodniu włączył się Miejski Zarząd Komunikacji w Tychach, który zorganizował wspólną akcję z miejscowym klubem sportowym GKS Tychy. W ramach akcji w tyskich autobusach i trolejbusach można spotkać piłkarzy, wspólnie z kontrolerami sprawdzających bilety. Futboliści zapraszają na najbliższy mecz, rozdając wejściówki tym, którzy mają ważny bilet.

Autor: Patryk Osadnik (PAP)

Edytor: Bożena Dymkowska

osa/ mab/ dym/Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Śląskie
Dzień bez samochodu
rower miejski
zrównoważony transport