TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

SIP na E65 działa, ale testowo. Kiedy stan docelowy?
InfoRail.pl - Opublikowano: 08.02.2019 09:54:56
SIP na E65 działa, ale testowo. Kiedy stan docelowy?

Wiceminister Andrzej Bittel poinformował, że na obszarze Lokalnego Centrum Sterowania w Gdańsku system dynamicznej informacji pasażerskiej obecnie działa w trybie testowym.

W odpowiedzi na interpelację posłanki Agnieszki Pomaskiej w sprawie wielokrotnie przesuwanego terminu uruchomienia Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej na stacji PKP Gdańsk Wrzeszcz i Gdańsk Oliwa, wiceminister Andrzej Bittel poinformował, że na obszarze Lokalnego Centrum Sterowania w Gdańsku system dynamicznej informacji pasażerskiej obecnie działa w trybie testowym.

W sposób automatyczny zapowiadane są pociągi na przystankach osobowych. W ramach realizowanego kontraktu na odcinku Nasielsk – Gdynia PKP PLK S.A. zabudowuje w pełni zautomatyzowany SDIP wykorzystujący bazę danych portalu dla pasażera. Zainstalowany system automatycznie pobiera rozkład jazdy z zasobów PDP. Ewentualne opóźnienia pociągów, zmiany torów przyjazdu i odjazdu przekazywane są do systemu SDIP poprzez system dyspozytorski, który pobiera te informacje z systemów sterowania ruchem kolejowym oraz Systemu Ewidencji Pracy Eksploatacyjnej.

Jak podał Bittel w chwili obecnej wszystkie elementy SDIP uczestniczące w procesie generowania automatycznej zapowiedzi głosowej i wizualnej zostały już zabudowane i oddane do eksploatacji. Jako samodzielne jednostki, urządzenia te funkcjonują prawidłowo. Ich współpraca jest jednak wciąż przedmiotem prób eksploatacyjnych i kalibracji. Czasochłonność uruchomienia SDIP w omawianej lokalizacji wynika z tego, że na przedmiotowej linii zabudowane są systemy srk dwóch dostawców. Dla prawidłowej pracy systemu SDIP konieczna jest prawidłowa współpraca systemu dyspozytorskiego z obydwoma typami systemów srk. Kalibracja wszystkich współpracujących ze sobą systemów jest skomplikowana i czasochłonna. W trakcie tego procesu ujawniane są detale funkcjonalne, które same w sobie nie stanowią przeszkody w prawidłowej pracy poszczególnego systemu, ale wpływają na poprawność funkcjonowania całego SDIP.

Nieprawidłowość, która pojawia się w którymkolwiek z systemów może mieć wpływ na poprawność wygłoszonego lub wyświetlanego komunikatu. Taki stan rzeczy bardzo utrudnia analizę problemu i wydłuża czas jego rozwiązania.

Kolejnym elementem, który wymaga ustabilizowania jest baza danych PDP, z której korzysta SDIP. Baza ta prowadzona jest przez zarządcę infrastruktury, ale za jej uzupełnianie odpowiadają przewoźnicy kolejowi. Niekiedy zdarza się, że wprowadzane przez nich dane nie są ze sobą spójne, tzn. każdy z przewoźników wprowadza informację o swoich pociągach w inny sposób. Dla automatu, jakim jest SDIP brak spójności danych źródłowych stanowi problem w ich prawidłowej interpretacji.

Odnosząc się do pytania dotyczącego daty uruchomienia SDIP na stacji Gdańsk Wrzeszcz i Gdańsk Oliwa Bittel poinformował, że zakończenie prób eksploatacyjnych SDIP w ww. lokalizacjach planowane jest do dnia 31.03.2019 r.

Nawiązując do pytania dotyczącego opóźnień w instalacji i uruchamianiu SDIP na innych stacjach

kolejowych wiceminister podał, że z technicznego punktu widzenia, na całym odcinku linii kolejowej E65 od Nasielska do Gdyni zabudowany jest jeden SDIP, który odpowiada za informację na wszystkich stacjach na tym obszarze. W chwili obecnej jego kalibracja odbywa się na całym odcinku linii. Jednakże na większości stacji i przystankach osobowych jest on włączony w trybie testowym.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na

Sprawdź też:
informacja pasażerska
E65
Gdańsk
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.