TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Siódmy ED250 z Wi-Fi. Operacja jest skomplikowana
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 14.05.2019 09:05:58
Siódmy ED250 z Wi-Fi. Operacja jest skomplikowana

We wtorek w siódmym składzie Pendolino zostanie zainstalowany bezprzewodowy internet – poinformował w poniedziałek w Katowicach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

We wtorek w siódmym składzie Pendolino zostanie zainstalowany bezprzewodowy internet – poinformował w poniedziałek w Katowicach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister, występując na jednej z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, odniósł się do komentarza jednego z prelegentów wydarzenia, który na pokładzie pociągu InterCity Premium z Warszawy nie mógł skorzystać z internetu – wobec braku sieci bezprzewodowej na pokładzie i luk w zasięgu operatorów komórkowych wzdłuż Centralnej Magistrali Kolejowej.

"Okazuje się, że podobnie, jak trudno jest kupić samochód osobowy spełniający wymogi rodziny, lub konkretną część garderoby – szczególnie wiedzą o tym kobiety; okazuje się, że taką samą trudność stanowi zakup pociągu, który powinien wypełniać wszystkie oczekiwania zamawiającego. Zamówiono pociągi za kilka miliardów złotych, niestety bez wi-fi" - przypomniał szef MI.

"A wi-fi, okazuje się, w pociągu, jak nas producent przekonał – przekonaliśmy się, prowadząc bardzo trudne negocjacje z Alstomem – to bardzo skomplikowana operacja, zwłaszcza w sytuacji, kiedy gwarant ma pełne prawa do tego, aby udzielać lub nie udzielać zgody na montaż takiej instalacji" - relacjonował Adamczyk.

"Ale zapewniam (…), że na przyszłe forum, w przyszłym roku wszystkie Pendolino pojadą z wi-fi. Jutro siódmy pociąg będzie wyposażony w tę instalację. A instalacje realizowane są wówczas, kiedy składy przechodzą tzw. przeglądy okresowe, co wymaga kilkudniowego wyłączenia; nie stać nas na to, by specjalnie wyłączać składy z podróży" - wyjaśnił minister.

Spółka PKP Intercity kupiła pociągi serii ED250 od koncernu Alstom w maju 2011 r. Koszt 20 pociągów sięgnął ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro objął także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat. Na trasy składy zaczęły wyjeżdżać od końca 2014 r.

Inauguracja przejazdu pierwszego składu ED250 wyposażonego w sieć wi-fi odbyła się pod koniec ub. roku. Minister Adamczyk zapewniał wówczas, że bezprzewodowy internet będzie dostępny we wszystkich pociągach Pendolino do listopada 2019 r.

W połowie marca br. spółka PKP Intercity informowała, że sieć Wi-Fi – prócz stopniowo montowanych instalacji w pociągach ED250 - była wówczas dostępna w 44 innych jej elektrycznych zespołach trakcyjnych (Dart i Flirt) oraz 225 wagonach. Zgodnie z planami spółki, do 2023 r. bezprzewodowy internet ma być standardowym wyposażeniem niemal 80 proc. jej składów, a docelowo – we wszystkich.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pendolino
PKP Intercity
Alstom
wi-fi
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.