TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Siódmy ED250 z Wi-Fi. Operacja jest skomplikowana
PAP InfoRail.pl - Opublikowano: 14.05.2019 09:05:58
Siódmy ED250 z Wi-Fi. Operacja jest skomplikowana

We wtorek w siódmym składzie Pendolino zostanie zainstalowany bezprzewodowy internet – poinformował w poniedziałek w Katowicach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

We wtorek w siódmym składzie Pendolino zostanie zainstalowany bezprzewodowy internet – poinformował w poniedziałek w Katowicach minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Minister, występując na jednej z sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, odniósł się do komentarza jednego z prelegentów wydarzenia, który na pokładzie pociągu InterCity Premium z Warszawy nie mógł skorzystać z internetu – wobec braku sieci bezprzewodowej na pokładzie i luk w zasięgu operatorów komórkowych wzdłuż Centralnej Magistrali Kolejowej.

"Okazuje się, że podobnie, jak trudno jest kupić samochód osobowy spełniający wymogi rodziny, lub konkretną część garderoby – szczególnie wiedzą o tym kobiety; okazuje się, że taką samą trudność stanowi zakup pociągu, który powinien wypełniać wszystkie oczekiwania zamawiającego. Zamówiono pociągi za kilka miliardów złotych, niestety bez wi-fi" - przypomniał szef MI.

"A wi-fi, okazuje się, w pociągu, jak nas producent przekonał – przekonaliśmy się, prowadząc bardzo trudne negocjacje z Alstomem – to bardzo skomplikowana operacja, zwłaszcza w sytuacji, kiedy gwarant ma pełne prawa do tego, aby udzielać lub nie udzielać zgody na montaż takiej instalacji" - relacjonował Adamczyk.

"Ale zapewniam (…), że na przyszłe forum, w przyszłym roku wszystkie Pendolino pojadą z wi-fi. Jutro siódmy pociąg będzie wyposażony w tę instalację. A instalacje realizowane są wówczas, kiedy składy przechodzą tzw. przeglądy okresowe, co wymaga kilkudniowego wyłączenia; nie stać nas na to, by specjalnie wyłączać składy z podróży" - wyjaśnił minister.

Spółka PKP Intercity kupiła pociągi serii ED250 od koncernu Alstom w maju 2011 r. Koszt 20 pociągów sięgnął ok. 400 mln euro. Kontrakt o wartości 665 mln euro objął także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat. Na trasy składy zaczęły wyjeżdżać od końca 2014 r.

Inauguracja przejazdu pierwszego składu ED250 wyposażonego w sieć wi-fi odbyła się pod koniec ub. roku. Minister Adamczyk zapewniał wówczas, że bezprzewodowy internet będzie dostępny we wszystkich pociągach Pendolino do listopada 2019 r.

W połowie marca br. spółka PKP Intercity informowała, że sieć Wi-Fi – prócz stopniowo montowanych instalacji w pociągach ED250 - była wówczas dostępna w 44 innych jej elektrycznych zespołach trakcyjnych (Dart i Flirt) oraz 225 wagonach. Zgodnie z planami spółki, do 2023 r. bezprzewodowy internet ma być standardowym wyposażeniem niemal 80 proc. jej składów, a docelowo – we wszystkich.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Pendolino
PKP Intercity
Alstom
wi-fi