TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

Siemianowice Śląskie i Świętochłowice z rowerami miejskimi
PAP, INFOBIKE.PL - Opublikowano: 01.07.2018 22:52:43
Siemianowice Śląskie i Świętochłowice z rowerami miejskimi

Po cztery stacje z 32 rowerami liczą dwa nowe pilotażowe systemy roweru miejskiego uruchomione na Górnym Śląsku. Rowery miejskie w Siemianowicach Śląskich dostępne są od niedzieli; system wypożyczalni w Świętochłowicach ruszył w ostatni piątek.

Po cztery stacje z 32 rowerami liczą dwa nowe pilotażowe systemy roweru miejskiego uruchomione na Górnym Śląsku. Rowery miejskie w Siemianowicach Śląskich dostępne są od niedzieli; system wypożyczalni w Świętochłowicach ruszył w ostatni piątek.

To już kolejne systemy rowerów miejskich dostępne na terenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Jako pierwsze takie rowery udostępniły kilka lat temu Katowice, kolejne były m.in. Gliwice, Tychy i Sosnowiec. Pilotażowy system – obok Siemianowic i Świętochłowic – wdrożyło także Zabrze.

Jak poinformował w informacji prasowej operator wszystkich tych systemów firma Nextbike Polska, pilotaż oznacza testowy charakter przedsięwzięcia. "Podobne programy pilotażowe w ubiegłym roku były przeprowadzane m.in. w Tychach i Pszczynie, które dziś dysponują pełnowartościowymi systemami rowerowymi" – wyjaśnił cytowany prezes spółki Robert Lech.

Szef Nextbike Polska przypomniał, że ze wszystkich systemów tego operatora można korzystać przy użyciu jednego konta. Ci mieszkańcy, którzy korzystali już z jego rowerów np. w Warszawie, Katowicach czy Gliwicach, mogą teraz wypożyczać rowery w Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach bez dodatkowej rejestracji.

W ramach Siemianowickiego Roweru Miejskiego udostępniono 27 rowerów standardowych, 2 tandemy, 1 rower familijny typu cargo i 2 rowery dziecięce. Dostępne są cztery stacje – Michałkowice, Węzłowiec, Tuwim i Centrum. Rowery dziecięce można wypożyczać i oddawać tylko na stacjach Michałkowice i Centrum.

"Uruchomienie pilotażowego programu Roweru Miejskiego to dla nas, mieszkańców Siemianowic Śląskich, postawienie kropki na +i+ w utworzeniu dojrzałej infrastruktury przyjaznej rowerzystom. Zaczęliśmy od wybudowania 17 km ścieżek rowerowych w 2017 r., a teraz – wprowadzając pilotażowe wypożyczalnie – będziemy starali się zachęcić mieszkańców do zmiany nawyków w codziennym przemieszczaniu się po mieście" - powiedział cytowany w informacji prezydent miasta Rafał Piech.

W Świętochłowicach też udostępniono 32 rowery, w tym 1 tandem i 4 rowery dziecięce. Do dyspozycji są 4 stacje wypożyczeń: Urząd Miejski, Katowicka, Skałka i Piaśniki Biblioteka. "Jestem przekonany, że mieszkańcy chętnie skorzystają z jednośladów i w następnych latach będziemy kontynuować projekt w szerszym wymiarze" - ocenił prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

"Nasze miasto powierzchniowo nie jest duże i rower to idealny środek transportu, aby poruszać się pomiędzy wszystkimi dzielnicami. Nowy projekt wiążemy też z planem rozbudowy sieci rowerowej. Obecnie mamy 22 km tras rowerowych, a w przyszłości będzie ich więcej" – zadeklarował Kostempski.

Oba systemy pilotażowe będą działały do końca września br. W sobotę zakończył się natomiast okres pilotażu roweru miejskiego w Zabrzu, którego 4 stacje były dostępne od końca kwietnia w rejonie dworców kolejowego i autobusowego, przy zabytkowej kopalni Guido oraz obok dwóch naziemnych obiektów kompleksu Sztolni Królowa Luiza: przy ul. Wolności i w rejonie ul. Miarki. Koszt tego pilotażu wynosił około 150 tys. zł brutto.

Na stałe w regionie funkcjonują obecnie systemy Nextbike Polska w Katowicach (obecnie 50 stacji i 412 rowerów), Gliwicach (15 stacji i 150 rowerów), Sosnowcu (9 stacji i 130 rowerów), a także w Tychach (siedem stacji z 60 rowerami).

Inne systemy obsługiwane przez tę samą firmę działają w Pszczynie i Goczałkowicach-Zdroju (wspólna sieć dwóch gmin z 8 stacjami i 80 rowerami), w Częstochowie (20 stacji i 185 rowerów) i Jastrzębiu-Zdroju (4 stacje z 30 rowerami).

Chociaż ten sam operator obsługuje na razie sieci różnych samorządów woj. śląskiego, umożliwiając posługiwanie się wszędzie jednym kontem użytkownika, to zastrzega, że na razie nie ma możliwości podróży między miastami (wymaga to dodatkowych porozumień gmin i pokrycia przez nie dodatkowych kosztów).

Aby rozwiązać ten problem, prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnego prowadzi - niezależnie od działań poszczególnych miast regionu - działająca od stycznia Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Postulowany system tzw. IV generacji ma być zgodny (lub równoległy) z rozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lub obecnie wdrażają miasta Metropolii, zapewniając m.in. możliwość dowolnego przemieszczania się na terenie całej GZM.

Uruchomienie Roweru Metropolitalnego planowane jest na wiosnę 2019 r. Na razie GZM prowadzi procedurę dialogu technicznego – rodzaj konsultacji z zainteresowanymi stronami. Pierwsze spotkania z uczestnikami dialogu planowano na koniec czerwca, a ich zakończenie na pierwszą połowę lipca.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Siemianowice Śląskie
Świętochłowice
wypożyczalnia rowerów
rower miejski
Nextbike Polska
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.